tuse seaca

26-07-2012
andreitoma
Nu este medic/terapeut
andreitoma
Tuse seaca cu senzatie de nod in gat, uneori am impresia ca se agraveaza cand ma gandesc la aceasta si daca mananc sau beau ceva se amelioreaza..Cu cat tusesc simt nevoia sa tusesc mai mult iar daca nu tusesc am senzatia ca o sa vomit. Nu simt nici un fel de durere.Reflux nu am, nici sinuzita, la plamani totul in regula. Tusea aceasta o am de ceva timp, aproape 1 an am fost la medic am luat tot felul de sprayuri pe baza de apa de mare si NASONEX, spray nazal dar degeaba.Va multumesc.
4 comentarii
0
26-07-2012, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. de unde stii ce nu ai reflux?
2 ce tratament local faci ( aerosoli, inhalatii, gargara, aromoterapie)?
3 ce regim aliemntar tii ?
0
26-07-2012, ora 12:35
andreitoma
Nu este medic/terapeut
andreitoma
Am fost la control, am facut testul cu bariu si mi s-a spus ca nu am reflux, am facut aerosoli cu ser fiziologic si o solutie preparata, am fost si la ORL si a zis ca totul e de la o raceala mai veche.Momentan nu urmez nici un tratament pentru ca nu stiu ce sa mai iau, tusesc fara motiv. Si daca vorbesc simt nevoia sa tusesc si sa imi dreg vocea.
0
27-07-2012, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste pe forum ce regim alimentar trebuie sa adopti pe termen lung si cum se fac inhalatiile si gargara in acest caz.
cumpara Faringo sprey.. E uleios si trateaza foarte bine faringitele iritante sau atrofice care dau aceasta tuse
0
27-07-2012, ora 12:14
andreitoma
Nu este medic/terapeut
andreitoma
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: