tuse seaca care persista de 15 ani

08-07-2009
lady_4ever
Nu este medic/terapeut
lady_4ever
Buna ziua.mama mea are 62 de ani si cam de 15 ani are o tuse care uneori se prelungeste pana la aparitia vomei.Is-a facut ex pulmonar nu are nimic nu este fumatoare.Medicul de familie i-a dat un tratament pt reflux gastroesofagian mai precis omeran si un spray pe care il pulveriza in gat si nimic nici o ameliorare macar.Intr-adevar tusea apare dupa mese, la repaus orizontal, la dulciuri, acreala, mirosuri de parfum, Are senzatie de corp strain in gat.In speranta ca am detaliat coerent simptomele astept prin bunavointa domniilor dvs un raspuns
3 comentarii
0
08-07-2009, ora 18:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
A facut cumva endoscopie? Uneori, hernia hiatala poate da senzatiile astea, chiar un colecist mai lenes, deci nimic grav, dar deranjant. De asemenea, poate fi vorba si de anumite alergii, nu ar fi exclus, cum nu ar fi in plus nici niste analize simple hormonale. Cu un medic cu multa rabdare nu se poate sa nu se afle ce declanseaza discomfortul asta. Sanatate!
0
08-07-2009, ora 23:02
lady_4ever
Nu este medic/terapeut
lady_4ever
multumesc pt raspuns, legat de analize hormonale ar fi trebuit sa-mi amintesc ca in urma cu 17 ani a facut o operatie de extirpare a unor noduli tiroidieni sau operatie de glanda propiu zis.iar despre colecist cred ca este lenes pt ca uneori are gust amar in gura si senzatie de voma.Nu a facut endoscopie pt ca este ultimul lucru care l-ar accepta.S-a saturat saraca de spitale si analize si traieste cu sentimentul ca nu-i da nimeni de cap la tusea ei.Multumesc inca o data pt raspuns si daca mai aveti de adaugat ceva astept cu interes.Sanatate
0
09-07-2009, ora 00:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pentru prea putin. Endoscopia digestiva ( se face prin cavitatea bucala-gura), daca e necesara, recomandata de un gastroenterolog, nu trebuie sa o sperie. Eu am facut si nu-i nicidecum atat de neplacuta precum se tot zice si dureaza foarte putin. Nu stiu daca prin alta metoda se poate depista hernia hiatala. Pentru colecist sa ia macar colebil dupa mese. Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: