tuse seaca de 3 saptamani

14-11-2008
untarusorin
Nu este medic/terapeut
untarusorin
Domnule doctor, va solicit sprijinul intr-o problema:fiul meu in varsta de 14 ani, acum patru saptamani a facut un simplu guturai, a fost tratat cu oxaciclina, iar dupa o saptamana cand i-am facut examen radiologic a fost diagnosticat cu pneumonie interstitiala.A urmat un tratament cu ampicilina timp de 5 zile si doua zile cu gentamicina, dupa care deoarece tusea seaca si temperatura variabila, dimineata 36, 5, iar seara 37, 4 sau 37, 1 persista am fost cu el la un control TBC si la un medic pneumolog.A primit timp de o saptamana tratament cu cefra si eurespran, iar testele efectuate pentru depistarea TBC au fost negative.Dupa tratamentul prescris anterior, in saptamana urmatoare a fost lasat fara tratament doar cu biseptrim la indicatiile medicului de familie.In aceasta perioada I-am administrat ceaiuri naturiste de cimbru, ceapa, sau limba cerbului.Saptamana aceasta l-am internat in spitalul din localitate la pediatrie unde i s-au facut toate analizele, inclusiv inca o radiografie.Ciudat este faptul ca toate analizele au iesit bune, desi tusea inca persista ce-i drept la intervale de timp mai mare aproximativ 10minute si de asemenea diferenta de temperatura intre zi si noapte, prezentata anterior.Ca tratament a fost trecut pe Cefort, ACC, stamicin, nospa, hidrocortizon, inhalatii cu aerosoli si miofilin.O perioada de timp s-a plins de dureri la rinichiul stang si la urinare.Probele de urina au fost bune. Am uitat sa va spun prezinta si o usoara stare de oboseala ceea ce la inceput am crezut ca se datoreaza bolii de plamani.Va rog frumos dat-mi un sfat in acest caz, indrumati-ma ce sa fac mai departe.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.