Tuse seaca de trei saptamani

07-11-2010
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
Am o tuse seaca de 3 saptamani. Am facut radiografie pulmonara si consult si mi s-a spus ca n-am probleme cu plamanii si sa ma duc la ORL. Anul acesta am avut otita seroasa si am fost operata de deviatie de sept in iunie. Am luat foarte multe antibiotice ge, Zinnat, augmentin. In timpul noptii nu tusesc deloc. Va rog frumos sa-mi spune-ti ce boala din sfera ORL ar putea da aceasta tuse seaca. Aceasta tuse ma oboseste foarte tare. Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
07-11-2010, ora 21:39
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Nu sint medic si nu stiu ce legatura are tusea cu deviatia de sept dar incerc sa-ti recomand ceva pentru o tuse "obisnuita". Acest leac l-am spus mai multor persoane care tuseau de mult timp si carora nu le ajuta nici un fel de antibiotic. Oricum nu ai ce pierde daca vei incerca.
Intr-un borcan de 800 gr pune simburi de nuca rupti sau taiati marunt ( nu arunca nimic din ei, ma refer la acele "hoaspe") iar peste ei pune miere de albine pina se umple borcanul. Se lasa citeva ore, sau de pe o zi pe alta, apoi se ia cite doua lingurite, de cel putin 3 ori pe zi. Timp de o jumatate de ora nu se bea apa si nici nu se maninca nimic pentru ca acest amestec sa-si faca efectul. Contra indicatii: doar pt persoanele cu diabet ( pt ca e dulce).
Chiar daca la tine este altceva si nu-si face efectul cel putin sint convinsa ca o sa-ti placa.
Multa sanatate! Sper sa-ti fie de leac.
Cu drag
aym
0
08-11-2010, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
giulianabreak
tusea este din cauza Faringitei atrofie ( o mucoasa faringiana uscata)
o sa te ajute reteta de mai sus si reteta lui Tatoiu.. care e tot pe miere bazata
cu conditia ca tii si regim alimentar fara acru, rece, acidulat si fructe citrice..care irita faringele
0
30-06-2014, ora 08:18
utilizator_158612
Nu este medic/terapeut
utilizator_158612
Buna ziua domnule doctor. In urma unui consult ORL, si raza la sinusuri, am primit diagnosticul de sinuzita fronto maxilara hiperalgica, si tratament cu penicilina de 1 000 000 la 6h, si gentamicina de 80mg la 12h, 5 zile. Va rog sa ma lamuriti ce inseamna mai exact acest diagnostic, hiperalgica. Si daca tratamentul as putea sa il fac pana la 7 zile??? Mentionez ca am inceput injectiile de sambata seara sa le fac. Si inca o intrebare penicilina si gentamicina se pot amesteca in aceiasi seringa, ca sa fie facute impreuna ?
Va multumesc !!!
0
02-07-2014, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. diagnosticul exprima un sindrom algic.. adic durerea
2 NU se amestca antibioticele in aceiasi seringa
daca poti scaneaza radiografia SAF si atasaz.o pe fvaleriu@hotmail.com
sa vad cat de adevarat este diagnosticul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •