tuse seaca iritativa

20-02-2011
Cosminad
Nu este medic/terapeut
Cosminad
specific de la inceput ca nu am amigdale inca din copilarie si n-am avut probleme cu gatul, nasul si urechile pana de curand. acum 3 saptamani a inceput sa ma supere o tuse seaca din cand in cand. apoi s-a acutizat chinuindu-ma foarte tare. dupa vizita la dr. am facut tratament cu azitromicina 3 zile, eurespal 10 zile, sinecod sirop 5 zile. intr-o saptamana mi-a trecut dar imediat s-a infundat nasul rau de tot si s-a uscat gatul. ca urmare a vizitei la alergolog si orl am fost diagnosticata cu rinosinuzita si faringita acuta congestiva. fac tratament cu clarinase, spalaturi cu ser fiziologic urmate de avamys de doua ori de zi, gargara cu apa cu sare si proposept. sigur ca si tusea a revenit. medicii care m-au ascultat la plamani spun ca nu se aude absolut nimic. intrebarile mele sunt urmatoarele: un faringe iritat poate produce tuse seaca? si daca da, in cat timp se poate rezolva? am facut si un set de analize de unde reiese crp cantitativ mare 17. ar trebui sa ma ingrijorez? ce altceva ar trebui sa fac? ma chinuie atat tusea cat si gandurile rele. mai mult, imi este foarte greu sa ma concentrez la serviciu din cauza tusei. va multumesc mult pentru orice sfat pe care o sa-l primesc. imi este frica sa ies afara in frig sa nu ma ia tusea mai rau. inainte de toate cele de mai sus am avut si dureri in gat, senzatie de nas rece si usturimi in cerul gurii.
7 comentarii
0
20-02-2011, ora 11:08
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Iti pierzi doar timpul cu astfel de tratamente care iti fac mai mult rau decat bine. Mergi la un medic homeopat.
0
20-02-2011, ora 16:50
Cosminad
Nu este medic/terapeut
Cosminad
m-am gandit si la un tratament homeopat dar trebuie sa duc la capat tratamentul. apoi o sa-mi fac procese de constiinta ca sar de la un tratament la altul fara efect si unde ajung?
0
20-02-2011, ora 22:36
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Si asa cum faci acum unde ajungi ?
0
21-02-2011, ora 09:19
Cosminad
Nu este medic/terapeut
Cosminad
as dori sa-mi spuna dnul dr flueraru care este parerea dansului. sunt sigura ca nu e ceva grav insa nu e tratat cum trebuie. am vazut ca dnul dr. a dat sfaturi multora si i-a ajutat. tare mult as dori parerea dumnealui. multumesc anticipat.
0
27-02-2011, ora 17:52
Cosminad
Nu este medic/terapeut
Cosminad
Pnetru dnul dr. Flueraru! Rog parearea dvs.
In cele din urma am fost diagnosticata cu rinosinuzita maxilara si frontala stabilita pe baza radiografiei. Acum fac tratament 5 zile cu augmentin 1000 si nurofen raceala si gripa/3 ori/zi plus aerosoli timp de 10 zile cu dexametazona, gentamicina si vibrocil/2 ori/zi. Intrebarea mea este urmatoarea: tusea seaca pe care am avut-o inainte de tratament s-a transformat la un moment dat in productiva dar n-am putut elimina prea mult. Astazi pare sa fie din nou seaca. Nasul e in regula, secretiile sunt din ce in ce mai putine si n-au fost aproape deloc colorate. Dr. care m-a disgnosticat a spus ca tusea poate fi din cauza sinuzitei. Dat find faptul ca n-am fost niciodata un om care sa tuseasca, nu stiu cum sa tratez tusea asta. Cf. celor spuse de medici, la plamani n-am nimic. Daca tusea e din cauza sinuzitei, in cat timp ar trebui sa treaca si cum ar trebuie sa se manifeste? Astept raspunsul dvs, va multumesc mult!
0
22-04-2011, ora 10:36
Cosminad
Nu este medic/terapeut
Cosminad
Pt dnul dr. Flueraru
Domnule doctor, problema mea a inceput la inceputul anului iar pe parcurs am fost diagnosticata si tratata de o rinosinuzita frontala si maxilara, faringita, traheita si bronsita. In urma spirometriei s-a constatat ca am sindrom obstructiv distal discret. Nu stiu ce inseamna discret si nici pneumologul nu mi-a spus ca am BPOC sau bronsita cronica. Timp de 2 luni am tusit cand mai mult cand mai putin dar nu m-am oprit. Ca urmare a diverselor controale la ORL toti medicii mi-au recomandat operatia de deviatie de sept pentru ca spuneau ei ca nara stanga e aproape blocata si ca aceasta deviatie intretine probleme pe care le am cu aparatul respirator. M-am hotarat si am facut si aceasta operatie. Acum am doua saptamani de la operatie, de respirat nu respir exceptional, mai mult, aseara a inceput sa ma doara/usture din nou in cerul gurii inspre gat si sa am senzatia de aer rece in nas. Dimineata ma trezesc de cele mai multe ori cu ochii umflati si iritati. Naul il spal si il curat dimineata cu apa de mare. Nu mai stiu incotro s-o apuc, am facut tot ce mi s-a spus si ma asteptam sa nu mai am probleme. Va rog sa-mi spuneti ce pot face. Va multumesc mult.
0
15-10-2011, ora 12:48
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna cosminad..vad ca trecut ceva timp si nu ti-a raspuns nimeni...am si eu o probl asemanatoare..daca vrei putem discuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: