tuse seaca la bebelus de 11 saptamani

31-05-2013
mickela
Nu este medic/terapeut
mickela
Buna ziua! Am un bebelus de 11 saptamani si imi tuseste sec de 3-4 ori pe zi (la fiecare tuse tusind de 2-4 ori), imi stranuta des ( febra nu-mi face, de obicei are 37 cu 1, 37 cu 2). Am fost la medic si mi-a spus ca nu are nimic, nu are rosu in gat, a ascultat-o si nimic. Mentionez ca a fost racita la 2 saptamani si medicul pediatru ia dat ambroxol 5 pic/3 ori pe zi si ceclor 3ml/3 ori pe zi - pt 5 zile, iar acum 2 saptamani, dupa botez a facut rosu in gat si ia dat ibalgin 1 ml/3 ori pe zi si cefalexin 2.5ml/3ori pe zi - pt 5 zile. Sa-mi fac griji in legatura cu tusea, sa consult alt medic? Va multumesc!
2 comentarii
0
31-05-2013, ora 20:34
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua, consultati un medic alergolog, poate fi pe fond alergic. Multa sanatate!
0
01-08-2013, ora 14:27
pisi13
Nu este medic/terapeut
pisi13
Buna ziua nu stiu daca pot ajuta cu ceva dar baietelul meu la 2luni jumate era la fel: tuse seaca fara febra, fara secretii nazale doar tusea ca o "caprita" de 2 saptamani, pana am fost la urgenta ca imi era frica..La urgenta dupa consultatie copilul nu avea nimik doar un inceput de rosu in gat, fiind foarte mic pentru medicamente mi s-a recomandat mult ceai cu putina lamaie si o jumatate de pliculet Fluimucil pe zi...Dupa numai o zi, doua a inceput sa rupa tusea si ii curgea nasucul pe care il curatam de 2-3 ori/zi cu batista sugarului iar in cateva zile era foarte bine bebe...O zi buna si sanatate lui bebe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Și bebelușii iubesc supereroii
  • Bebelușii pot face asocieri între sunete și emoțiile de pe față
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •