Tuse seaca persistenta, senzatie de mucoasa nazala interna uscata, respiratie rece

09-09-2016
silverstar
Nu este medic/terapeut
silverstar
Salutare,
De vreo 2 luni am o tusa seaca persistenta, ce nu mai trece. Initial, am avut o viroza (dupa cum sustine medicul), care incetul cu incetul a trecut, iar acum a ramas doar tusea. Simptomele sunt urmatoarele:
- tuse seaca persistenta (mai mult in momentele de relaxare)
- senzatie de membrana uscata/rece adanc in nas - probabil faringe, doar ca in gat nu se simte si nu se vede nimic (confirmat de medic)
- scurgeri de secretie nazala in gat - mai ales cand stau in pat - datorita unui nas infundat - cel mai probabil hipertrofia mucoasei nazale (am fost operat si de deviatie de sept si de hipertrofie, iar situatia s-a imbunatatit relativ putin)
- respiratie destul de rece - mai ales atunci cand simt membrana din nas uscata
- suierat din plamani uneori - cel mai des cand stau in pat si am scurgeri de secretie nazala in gat; am observat ca suieratul se opreste dupa ce se scurge secretia nazala in mare parte

Pana acum am luat medicamentele xyzal si codeina, dar au avut efecte neglijabile. Probele prelevate din gat si din nas confirma lipsa infectiilor bacteriene.
Petrec mult timp in incaperi cu aer conditionat, si observ ca simptomele de agraveaza incetul cu incetul, cu cat petrec mai mult timp. Simptomele se amelioreaza dupa parasirea incaperilor cu aer conditionat. De asemenea, incaperile in care petrec mult timp, au o umiditate de sub 40% (masurata cu un aparat, nu stiu daca e realistic sau nu).

Inainte de a avea viroza, am fost plecat intr-un concediu de vara intr-un loc foarte cald, la malul marii (in afara tarii). Tusea a aparut la 2-3 zile dupa ce am revenit in incaperile cu aer conditionat. Inainte de acest concediu, se manifestau alte simptome de genul:
- membrana gat/nas mai mult sau mai putin iritata/uscata, in functie de cat timp petreceam in incapere
- tuse seaca uneori
Simptomele treceau dupa 15-20 minute de la parasirea incaperii cu aer conditionat.
De curand am fost in alt concediu, la munte, si problema aproape ca disparuse, dar a revenit.

Deocamdata, tind sa dau vina per aerul conditionat si pe umiditatea din incaperi. Am obtinut un umidificator de aer, pe care il tin in functiune mereu pe birou. Voi observa situatia pe parcursul urmatoarelor zile. Aerul conditionat nu poate fi oprit - decat de la panoul central al cladirii.
Voi mai merge la medic zilele urmatoare. Pana acum, medicul spunea ca tusea ar trebui sa treaca de la sine, in cel mult 4-5 saptamani dupa ce viroza s-a vindecat, si ca e normal sa tusesc asa. A mai presupus ca ar putea fi o alergie, daca tusea nu trece in 4-5 saptamani.

Orice sfat e apreciat.
Mersi!
1 comentarii
0
03-03-2018, ora 01:54
myhay80
Nu este medic/terapeut
myhay80
Buna cum ai rezolvat problema.. Te rog lasa un raspuns ms
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: