tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 345 ..... 21 22 Înainte ›
0
06-01-2010, ora 14:33
coralolo
Nu este medic/terapeut
coralolo
buna ziua. am si eu o intrebare din partea bunicii mele.de vre-o 4 luni de zile simte o durere in gat (presupune ca amigdalele) si are o tuse seaca care provoaca usturime in timpul noptii.i s-au pus 2 verdicte ba ca ar avea tuse cardiaca ba ca ar fi din cauza spondilozei, a urmat si ceva tratamente dar fara rezultat. cum am putea sa aflam exact care este cauza, sau ce analize trebuiesc exact facute, in speranta ca vom gasi si un tratament care sa fie util? multumesc anticipat pt raspuns.
0
06-01-2010, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa vada gatul un medic ORL..
posibil o faringita legata de reflux gastroesofagian.
dar trebue sa vada medicul.
0
07-01-2010, ora 20:43
costy22
Nu este medic/terapeut
costy22
buna seara! Am si eu o problema, acum 6 luni am fost la orl sa-mi cauterizeze un vas de sange, de atunci am tot timpul o mucoasa in gat pe care nu pot sa o scuip decat sa o inghit, iar daca imi iau o bluze pe gat am o senztie de sufocare, cea ce inainte nu mi s-a mai intamplat. Tin sa mentionez ca desi am mai racit de atunci, nasul nu mai mi-a curs niciodata, iar respiratia pe nas nu mai este la fel de buna ca inainte. V-as fi tare recunascator daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!
0
08-01-2010, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
costy.
este important sa intelegi ca NU are nimic in comun..cauterizarea unui vas cu celelalte simptome care le aveti. cauta o alta explicatie.
flegma din gat si senzatia de sufocare.. este de la o faringita, posibil provocata de un reflux gastroesofagian.
mergeti la gastrologie si faceti investigatii.
mergeti la OR:L.. sa vada cum se prezinta cornetele nazale..
0
08-01-2010, ora 19:35
costy22
Nu este medic/terapeut
costy22
multumesc mult pentru raspuns, insa asi mai avea o intrebare, ce analize imi recomandati? As mai vrea sa va spun ca acum 2 luni am fost depistat cu o infectie in gat, am facut tratament cu penicilina, este posibil ca infectia sa fi ramas in corp? si daca da ar putea fi asta cauza?
0
09-01-2010, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa faci un exudat faringian + secreti din nas+ antibiograma
2. consultla gastrologie pentru a exclude un reflux gastroesofagian
3 unconsult la Orl.. sa vezi de ce nu resp[iri pe nas
0
12-01-2010, ora 00:05
colae1
Nu este medic/terapeut
colae1
buna.as dorii si eu va rog o explicatie daca se poate
.am tusit aproape 2 luni de zile la inceput foarte rau. eram in franta si doctorul de acolo a zis ca nu e nimic la plamani. mia dat antibiotic mai slabut vreo 10 zile apoi dupa 2 luni am sosit in romania si mam dus la medic care mia mai dat de 2 ori antibiotic si a zis ca nui bn prea mult antibiotic ca sa nu fac ciuperca in gat. ce se intampla eu racesc prea repede si am senzatia de par in gat, mancarimi pe gat, tuse seaca si dureri in piept si spate zona pulmonara.mentionez ca nu mai fumez de 4 luni, nu beau cafea de 3 ani si sunt antialcoolic. va multumesc.
1
12-01-2010, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue neaparat sa te vada la ORL.. si Gastrologie.
Exista probleme gastrice care irita mucoasa faringelui.. provocand uscaciune si iritatie.
exista si boli ORL... cu aceleasi simptome.
pana afci investigatii iti recomand sa renunti in tyotsalitate la bauturi acidulate, la fructe citrice si la muraturi!
sa faci multa gargara, sa bei multe l;ichide calde. sa faci cand e posibil inhalatii sau si aerosoli. ca tratament ACC 3 pe zi.
Vit A uleioasa in nas cate 4 pic diun 4 in 4 ore
Bioparox sprei 2 puf din 4 in 4 ore.
0
23-01-2010, ora 12:24
tracasat
Nu este medic/terapeut
tracasat
buna ziua.am si eu o problema cu o senzatie de nod in gat cu aciditate gastrica si durere in zona toracica stanga sus spre umar si chiar in umoplat cateodata.aceste episoade apar din cand in cand.as vrea un sfat.multumesc.
0
23-01-2010, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la gastrologi epentru investigatii !
0
27-01-2010, ora 23:44
InaAlex
Nu este medic/terapeut
InaAlex
Buna ziua!
Am si eu o problema. Cam de o saptamana am o tuse seaca si iritativa, am sezatia ca ma gadila ceva in gat si imi vine sa tusesc...cateodata am usturimi in gat.De asemenea, am avut o raceala acum o luna si de atunci am ramas cu o nara infundata. Acum doi ani am avut sinuzita si faringo-laringita(dupa spusele medicului de familie cu toate ca simptomele erau foarte ciudate-tuseam pana vomitam). Tin sa mentionez ca am fumat si m-am lasat de aproximativ 2 luni.
Va rog mult sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!
0
28-01-2010, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un raspuns al organizmului al lipsa nicotinei !
o mucoasa uscata a faringelui poate da aceste simptome,
1. multe bauturi calde
2. NU.. bauturi acudulate
3. Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore administratta in Nas.
4. Voseptol tab de supt 3-4 pe zi
5 Inhalant.. adugat in ceai de musetel pentru inhalatii ( si cu acelas ceai faceti si gargara )
6 Vit E cate 2 dr pe zi
7.Regim alimentar fara muraturi, otet si fructe citrice !
0
16-02-2010, ora 22:17
blebea cristina
Nu este medic/terapeut
blebea cristina
D-LE DOCTOR, acum5 luni mi-a murit mama iar la primirea vestii am avut o reactie emotionala care s-a manifestat printre altele si cu tipete puternice dupa care am avut o usoara raguseala.La 2 luni dupa am facut o bronsita cred cu o tuse puternica cu expectoratii verzi, nu am mers la doctor mi-am luat de la farmacie un antibiotic naturalKALOBA SI UN PROSPAN care m-au ajutat cu tusea si arsurile din piept.Atunci cand tuseam ma si sufocam lucru care ma speriat si am mers la O.R.L.aCOLO MI S-A SPUS CA AM O LARINGO-TRAHEITA ACUTA am facut si analize pt.alergii si nu am nimic de aceasta natura.tratamentul pe care mi l-a dat a fost:AUGUMENTIN, NUROFEN, AM FACUT 5 ZILE AEROSOL, DECASEPT.PROBLEMA ACUM DUPA O LUNA de la tratament este ca la un efort vocal cum ar fi sa pufnesc in ras s-au plans s-au sa ridic tonul cand sunt suparata, s-au cnd strig pe cineva tusesc ma sufoc acum usor si mi se opreste vocea dar simt si flegma in gat si uscaciune a gatului.la plamani nu am nimic.va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa mai fac cu vocea si mucozitatile din gat.Inafara fortarii vocii vorbesc normal si nu am probleme.am uitat mi-a dat si bromhexim pt mucozitati dar in afara faptului ca nu ma mai sufoc asa rau ca inainte nici o ameliorare.Va multumesc
0
17-02-2010, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine sa continuati cu tratament local
-- aerosoli sau inhalatii ( cu ceai de musetel + ulei de eucalipt)
-- Bioparox sprei 2 puf la 4 ore
--Tinct de Valeriana 30 pic la * ore
Regim alimentar.. fara bauturi acidulate, muraturi, otet si fructe citrice !!!
NU fortati vocea si nu va inervati !
nervi strica NUMAI sanatatea Dvs,.. NU o afecteaza si pe acei care credeti ca ii pedepsiti inervanduva !
ei numai se bucura ca vau inervat.. Fiti mai desteapta decat ei si ignoratii !
0
17-02-2010, ora 21:35
blebea cristina
Nu este medic/terapeut
blebea cristina
multumesc foarte mult pt. ambele sfaturi o sa incerc tratamentul si va tin la curent.multumesc pt rabdarea si bunavointa pe care o aveti fata de noi "pacientii de pe internet".
0
02-03-2010, ora 00:03
Cristian_86
Nu este medic/terapeut
Cristian_86
Buna, de aproximativ o luna am o tuse seaca. La inceput a fost ca un fel de guturai, fara secretii fara nimic. Pe parcurs am avut secretii nazale destul de severe, asa ca mi-am sunat medicul de familie si mi-a recomandat nurofen gripa si raceala. Bun, le-am luat, secretiile au disparut dupa 3 zile. Am ramas in schimb cu tusea. Iar de cateva zile am observat ca tusesc foarte puternic atunci cand stau intins pe partea dreapta, e o tuse ragusita si galagioasa. (cand stau in orice alta pozitie decat cea precizata, tusesc destul de rar, sa zic o data la o ora). Precizez ca nu am niciun fel de problema la respiratie si nici dureri nu am deloc, in schimb nu pot dormi pe partea dreapta ca nu ma opresc din tusit. M-am hotarat sa merg maine, poimaine la pneumolog, dar as fi vrut sa aflu si de la dvs. o parere. Recunosc ca m-am decis cam tarziu sa merg la doctor, dar asta datorita faptului ca am avut aceeasi chestie anul trecut si imi trecuse de la medicamentele ce le-am luat atunci. Multumiri anticipate
0
02-03-2010, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este problema la Plamani si trebue sa mergeti la pneumologie.
pentru ei este caracteristic tusea in anumita pozitie a corpului.
dar sa treceti si la ORL.. ca sa vada faringele si corzile vocale.
0
04-03-2010, ora 20:48
arlezyyana
Nu este medic/terapeut
arlezyyana
Buna seara ! Am si eu o mare problema. Simt ceva in gat (ca o scama, ca un fir de par) de aproximativ 2 saptamani. Senzatia este foarte stresanta, adica nu ma doare nimic, nu ma ustura, nu tusesc, doar simt ceva in gat. Mentionez ca am fumat dar m-am lasat acum o saptamana cand aceste simptome(de ceva in gat) au devenit permanente. Am crezut ca poate fi de la fumat, dar aceeasi senzatie o am si acum, cand nu mai fumez. Ce poate fi? E ceva grav? Am mai citit pe unele site-uri ca ar putea fi de la glanda tiroida, dar eu nu am avut niciodata probleme cu glanda, in schimb sunt o fire mai nervoasa. Multumest anticipat pentru raspuns si sper din tot sufletul sa imi dat un raspuns pentru ca sunt tare ingrijorata, dar nici curaj sa merg la doctor nu am deocamdata.
0
05-03-2010, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o mucoasa faringiama mai uscat.. sau un muschi careparticipa la deglutitie.. mai contractat ( de la sistemul nervos)
zic sa faceti gargara cu ceaiuri de musetel si sa puneti Vit A uleioasa innas !!! cate 5 pic din 4 in4 ore pentru a hidrata mucoasa
si sa luati Tinctura de Valeriana 30 pic la 8 ore.. pentru relaxarea acelui muschi si a sistemului nervos
0
05-03-2010, ora 14:20
arlezyyana
Nu este medic/terapeut
arlezyyana
Multumesc frumos pentru raspuns ! O sa urmez idicatiile dumneavoastra. Sper sa dea rezultate !
0
07-03-2010, ora 11:23
alishia
Nu este medic/terapeut
alishia
buna ziua..
inainte de craciun, am jucat la scoala basket, , si am cazut pe spate foarte tare, iar in acel moment am simtit un fel de lichid sarat in gat cu gust de sange, si de atunci cand fac sport, joc basket sau sa alerg, obosesc foarte repede si am o senzatie de sufocare, si parca sunt gata sa lesin, si tensiunea scazuta, raman fara vlaga, ce ar putea fi? si de o vreme, am o senzatie de parca as avea un fir de par pe gat.si ma doare:(.ce poate fi, raspundeti pe site sau dati-mi un e-mail.
0
07-03-2010, ora 13:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa te vada un medic ORL.
-*



(*modificat de administrator)
0
19-03-2010, ora 20:13
4romeo
Nu este medic/terapeut
4romeo
Buna seara,
am de cateva saptamani o senzatie de mucoasa in gat si oricat incerc sa inghit nu se duce. Pe langa asta am senzatia de deshidratare, gura uscata, buze uscate si un gust neplacut care vine din stomac, sau din gura nu imi dau seama. De cand mi-am scos o masea acum 3 zile si cu problema asta abia mai reusesc sa mananc cate ceva.
Ce pot face? sau unde sa merg la un control?
Multumesc,
0
21-03-2010, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neaparat tre sa mergi la Gastrologie si ORL
0
22-03-2010, ora 13:27
4romeo
Nu este medic/terapeut
4romeo
Faringolaringita cronica e diagnosticul la ORL. Am fost azi. Multumesc
0
21-05-2010, ora 15:29
kyniovi
Nu este medic/terapeut
kyniovi
buna ziua,
eu am urmatoarele simptome: cand ma trezesc ma doare putin gatul, am senzatia de ceva in gat, trebuie sa imi dreg vocea ca sa pot vorbi, tusesc putin si am o flegma urata pe care daca o elimin ma simt mai bine. pe parcursul zilei nu mai am probleme. mentionez ca nu fumez insa mediul in care lucrez exista praf si mirosuri neplacute nu stiu in ce masura acestea ma pot afecta. va rog sa imi oferiti si mie niste informatii despre ce ar trebui sa fac. va multumesc anticipat.
0
21-05-2010, ora 17:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mediul de munca poate afecta mucoasa.. dar poate fi si din cauza produselor alimentare consumate la cina. |Daca sunt acide si acre.. mancate tarziu.. se poate sa aveti reflux gastroesofagian prin somn.. si acidul gastric arde si irita mucoasa faringelui.. provocand acele simptome de dimineata
0
25-05-2010, ora 23:15
pro_alina
Nu este medic/terapeut
pro_alina
De 2 zile am senzatia ca am un fir de par in gat, pe trahee, dar nu stiu daca e posibil, practic, sa simt asa ceva. Majoritatea m-a incurajat spunandu-mi ca probabil am doar o iritatie sau e inceputul unei raceli. Am luat in sensul asta, astazi, un antialergic si o pastila impotriva racelii. Banuiesc ca organismul, prin sistemul sau de autoaparare, trebuie sa elimine firul, dar acest lucru, in momentul de fata mi se pare imposibil. Nu stiu cat timp sa mai astept pentru a vedea cum evolueaza. Cat de grav poate sa fie? Pana unde se poate ajunge? Daca va continua senzatia, cui trebuie sa ma adresez si care e procedura de "vindecare"? Precizez ca nu am animale. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
0
26-05-2010, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine si cu pastilele.. dar NU vati gandit la ceva tratament local. ??
sa faceti inhalatii si Gargara.. ca sa eliminati factorul iritativ de pe mucoasa
sa nu mai folositi un timp.. nimic acru, rece, acidulat si fructe citrice
0
16-06-2010, ora 00:35
bibisor1
Nu este medic/terapeut
bibisor1
buna sunt bianca din cluj si intrebarea mea este urmatoarea ; mama mea are 56 de ani are o laringita cronica cu paralizia unei coarde vocale de cand era mica plus a lucrat in confectii cu scame si praf 37 de ani avea o sensiblitate si mereu o ustura gatul sau tusea.a fost la medic si a facut analizele si tratamentul a fost gargara cu sare si bicarbonat sfat pe care bineinteles nu l a urmat preferand sa sufere in tacere.de aprox un an are permanent o flegma in gat isi drege gatul la fiecare propozitie dimineata la trezire dar si in cursul zilei tuseste dar nu poate elimina flegma.plus ii curge tot timpul nasul.ea pune tusa si existenta flegmei pe faptul ca ii ajunge secretia nazala in gat pe timpul noptii pt ca sforaie si refuza sa vada un medic.intradevar sforaie ingrozitor dar eu ma tem sa nu fie ceva mai grav pt ca stiu ca un simptom oricare ar fi el pe timp indelungat devine periculos.dv. ce parere aveti.mai mentionez ca mai acuza uneori si arsuri la stomac si feflux esofagian.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 345 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •