tuse seaca si ceva in gat

648 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 21 22 Înainte ›
0
15-01-2011, ora 16:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trebuie sa faci investigatii.
ai de investigat Tactul digestiv I( unn reflux gastroesofagian duce la iritatia faringelui si tuse)
tre sa investighezi tractul traheo-bronsic si plamanii
Pana faca asta tre sa tii regim strict alimentar
fara acru, acidulate, fructe citrice
gargara dupa fiecare masa + tab de supt Voseptol
INhalatii cu ceai de musetel+ 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
seara la culcare Aerius 1 tab
0
16-01-2011, ora 14:45
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
buna ziua am o problema si as vrfea sa ma ajutati am o fetita de 3ani jumate si de cand o duc la camin a facut des rinite bronsiolite asta din octombrie in coace, acum din data de 2ianarie o inceput cu o tuse seaca iritanta si dupa ce tuseste de 2 ori are si ceva secreti dar nu foarte abundente.am fost la medic pediatru nea dat tratament 5 zile aerosol cu flixotide , 10zile sirop de erdomed pt tuse ii dau aerius 1luna, dupa ce iam facut aerosol 5 zile am fost la control dupa 1 saptamana si nea dat sa facem 1luna inhalant cu flixotide neam cumparat si aparat pt inhalant (BABY HALER) mentionez ca inhalant tre facut 1luna dar vreau sa va spun ca de tuse tot nu am scapat are zile cand tuseste mai mult are zile cand nu tuseste numa dupa ce adoarme seara .vreau sa va spun ca am facut IG E si a iesit valori normale darnu are simptome de respiratie suieratoare sau sa aiba secreti multe eu zic ca tusea e alergica nu pot sa ii fac testul de alergie pt ca nu sta la intepaturi ce ma sfatuiti sa fac pt ca e foarte iritanta tusea mai ales seara dupa ce adoarme vam sc mai sus ca si acuma ii fac inhalant cu flixotide si nu o lasa tusea nici acum dr mia zis ca sai mai fac aerosol cu flixotide dar nui pra mult atata aerosol iam mai facut din data de 4-02 pana in 10-02 va rog sa ma sfatuiti ce sa fac si sami spuneti daca poate face astm de la tusea asta asa de iritanta astept raspuns dumneavoastra VA MULTUMESC ATICIPAT
0
16-01-2011, ora 14:52
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
vreau sa va mai scriu ca saptamana asta am fost in vizita la cineva si in camera unde se jucau copii era egrasie de cand a intra fetita mea in camera si pana neam dus acasa a tusit intruna aproape , nu a tusit atata intro saptamana cat a tusit in 3 ore, ce ziceti e ceva alergic?
0
16-01-2011, ora 15:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuie vazut la ORL.
sa vada nasul si secretiile din nas, faringele aspectul mucoasei si amigdalele.
sa aveti mare grija la alimentatie
tot ce este acru( otet, muraturi bors), fructele citrice, , merele, sucurile acidulate si ne acidulate.. pot irita faringele si duc la tuse.
imi scrieti ce a vazut medicul ORL.. si mai vorbim
0
16-01-2011, ora 18:42
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
va multumesc mult o sa merg la un medic orl si o sa va sc
0
27-01-2011, ora 19:54
cocaragea
Nu este medic/terapeut
cocaragea
buna seara. baiatul meu de 3 saptamani tuseste la inceput a tusit f des si expectora si in a doua saptamana am observat ca s-a inecat in somn nu mai avea aer a luat in tot acest timp antibiotic iar acuma dupa ce credeam ca e spre vindecare iar a inceput sa se innece ce e de facut???
0
27-01-2011, ora 19:56
cocaragea
Nu este medic/terapeut
cocaragea
a fost la doctor orl si a zis sa faca inhalatii ca nu e nimic grav, si acuma a fost la alt doctor si a zis sa faca niste analize, poate sa aiba astm sau altceva mai grav?
0
27-01-2011, ora 21:39
zmrzlina
Nu este medic/terapeut
zmrzlina
Buna ziua,

Am 19 ani. Fumez de la 17. Acum 2 saptamani m-am prostit la cap si in 3 zile, fiind in vizita la un fumator inrait, am fumat cam 2 pachete intregi. La 2 zile dupa ce m-am intors acasa am inceput sa simt o jena in gat. Initial am crezut ca e o raceala insa, orice as fi avut nu a evoluat inspre asa ceva. Dupa ce intr-una dintre seri am stat in fum si am baut ceva vin, apoi acasa fiind am mancat 4 sandwich-uri cu piper si ketchup, ( tin sa precizez ca mananc foarte condimentat, uneori chiar numai paine cu piper) am vomitat de 3 ori iar dimineata cand m-am sculat jena aceea din gat a cazut sub marul lui Adam. Apoi, in decursul urmatoarei zile am inceput a simti un nod in gat. Am baut multe ceaiuri, lapte cald cu miere, propolis. Am luat si bomboane mentolate sa pot respira pentru ca aveam impresia ca ma sufoca cineva/ceva. Ideea e ca nodul din gat a disparut insa, jena aceea inca nu. Ce e si mai ciudat e ca o simt undeva la baza gatului. Nu pot spune ca ma deranjeaza cumplit, dar o simt acolo si ma sacaie. Mai cu seama ca nu stiu din ce motiv. De fumat am mai incercat de atunci, de 2 ori, in acele zile in care nu am avut nicio durere; de fiecare data am tras un fum si am simtit o arsura pe trahee. De atunci n-am mai pus gura pe tigari Tin sa precizez ca uneori imi vine sa tusesc, o tuse seaca dar rara. De tusit tusesc mult mai des cand incep sa vorbesc. Iar atunci am si un fel de flegma in gat pe care simt ca trebuie sa o expectorez pentru ca daca nu, atunci m-as inneca.
Mi s-a spus ca sunt ipohondru dar eu va spun cam toate simptomele pe care le am:
pe langa cele mai sus mentionate ma doare si spatele putin si cam de o luna-doua imi tot chioraie matele. In rest nu am niciun fel de probleme. Cu dintii nu am niciun fel de probleme, tocmai am fost la dentist. Nu stiu daca aceste simptome ar avea legatura cu ce as avea momentan, dar pentru orice eventualitate am ales sa vi le spun.
Acum, un alt impediment ar fi faptul ca ai mei nu mai iau in serios. La medic nu stiu daca sa ma duc sau nu(stau intr-o tara straina iar limba nu o stapanesc prea bine deocamdata).
Intrebarile mele sunt: sa ma duc sau nu la medic? este cevai ceva grav sau o simpla boala inchipuita? ce anume am? ce ma sfatuiti sa fac? Altceva nu am in cap decat faptul ca daca am cancer la gat...
Va rog mult sa ma ajutati! Simt ca o iau razna!
0
08-02-2011, ora 22:03
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
buna seara domnule doctor va scriu dupa aproape o luna pt ca numa acum am reusit sa facem un control orl care a iesit foarte bine nu are probleme din punct de vedere orl fetita mea pt ca am uitat sa va spun ca vam mai sc in 16 01 2011 si miati spus sa facem o consultatie la medicul orl facem in continuare tratament cu flixotide nea dat pediatra noastra acum si ventolin pufuri si sirop de aerius sa facem in continuare 3 luni de tratament singura solutie pt tusea seaca a fetitei este testul de alergie pe care sper din tot sufletul sal putem face ce ne sfatuiti? va rog sa -mi dati niste sfaturi VA MULTUMESC MULT
0
09-02-2011, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa procurati un aparat de aerosoli
0
09-02-2011, ora 20:07
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
domnul doctor tin sa va spun ca am facut aerosol cu flixotide in luna ianuarie din 4 pana in data de 11 dupa care doamna doctor nea dat pufuri cu flixotide si acuma dupa o luna nea dat si ventolin vreau sa va spun ca tusea persista noaptea i cursul zilei nu prea tuseste aproape deloc tratamentul trebuie sal facem timp de trei luni
0
09-02-2011, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti cum credeti Personal cred ca daca o sa aveti un aparat de aerosoli acasa si o sa facet in fiecare seara aerosoli.. o sa fie mult mai bine.
0
09-02-2011, ora 22:38
crisan_anka
Nu este medic/terapeut
crisan_anka
va multumesc ca mia-ti raspuns la mesaj dar aerosol sa facem in fiecare seara cu flixotide ? si cat timp sa facem aerosol?pt ca dr mia zis ca este pe baza alergica tusea si tre facut tratament 3 luni cu :pufuri seara si dimineata cu flixotide si ventolin si searasai dau si 2, 5 ml de aerius va multumesc foarte mult
0
10-02-2011, ora 14:56
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna ziua,
voiam sa rog rog, spuneti-mi niste pastile pentru dureri, ce as putea lua?Dureri de cap, de burta, dureri dentare ?spuneati ca NUROFENUL irita foarte tare stomacul.Am vrut sa iau agolcamin, dar nu stiu daca ati auzit dar o parte lau scos din farmacie deoarec e ft periculos.
Poate sa fie si pastile din plante pt dureri.(avand in vedere ca eu am probleme cu stomacul)

Astept raspuns!
Multumesc.
ANA MARIA
0
10-02-2011, ora 15:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe termen lung.. se poate Aulin ( dupa masa) ca antiinflamator
pentru dureri de cap Quarelin
pentru burta Nospa
0
10-02-2011, ora 20:17
laura_1985
Nu este medic/terapeut
laura_1985
Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu o parere...de ieri ma doare gatul, ma ustura rau si ma inteapa cand inghit si dupa ce inghit il simt uscat. Ieri seara am facut febra intre 37, 6 si 38, 3. Azi am vorbit cu medicul de familie si mi-a dat Klacid 500- 7 zile 1 tableta pe zi si Nurofen...am luar acum insa nu sunt ameliorari. Amigdalele mele arata deprimant-rosii, umflate, cu niste pete albe pe ele, cu denivelari in fine omuletzul rosu, marit ( anul trecut in octombrie la un consult ORL mi-a zis ca am amigdalita cronica cazeoasa si mi-a zis sa le scot la vara Nu fumez...stiu si ca parerile sunt impartite legat de scoaterea amigdalelor...Klacid e suficient de puternic pt ce am eu? eu inca inca nu prea simt ameliorari la gat :(
Va rog ajutati-ma cu sfaturi!! multumesc frumos.Laura
0
11-02-2011, ora 13:34
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
multumesc frumos pt raspuns.
0
12-02-2011, ora 21:11
vnnicoleta
Nu este medic/terapeut
vnnicoleta
Buna seara, acum doua luni am avut o raceala si de ayunci am ramas cu dureri de frunte, tuse iar mucozitatile din nas imi curg in gat.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc.
0
12-02-2011, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iincepe cu o radiografie SAF
0
13-02-2011, ora 19:50
mago
Nu este medic/terapeut
mago
Vreau sa spun ca si eu am intrebat ceva pe forum si sint multumita de diagnosticul dat de domnul doctor, este f.bun si felicitari din partea mea.
0
20-02-2011, ora 08:46
ana.maria23
Nu este medic/terapeut
ana.maria23
Buna ziua
am mare incredere in dvs.de aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat.
De vreo saptamana a inceput sa ma dor cateva masele, care nu sunt cariate, iar in acest timp mi-a dat dr. sa iau rovamicina o jumate la 12 ore.Durerea a mai trecut pe moment dupa care revenea.Ieri am fost la dentist si mi-a facut anestezie ca sa imi poata umbla la infectie.A iesit infectie si mia pus tratament.Mia dat sa fac cateva radiografii sa vada de la care este infectia.oRICUM ACOLO LA MASELE, PULSEAZA DAR MERG MARTI DIN NOU.
mia spus sa tin ceva rece la masea si sa mai clatesc cu biter suedez
atat.
Tot ieri mi-am muscat buza fara sa vrea si a inceput sa coca, a facut infectie si sa umflat putin...insa simt ca pulseaza in continuare.am pus kanamicina la buza unde sa umflat, dar degeaba.as vrea sa sparg putin cu un ac dezifefectat in spirt..ca acolo sa facut o punguta de puroi.este ok???
Problema e ca simt si durere in gat.
Ce as putea face local...?????????pt ca sa se mai dezinfecteze si sa treaca mai repde infectia.Si sa nu se extinda.
Exista si ceva din plante care ar putea sa ma ajute?

As vrea sa fac ceva pentru gat, dinti si buza.
VA ROG CE SFAT IMI DATI?
Multumesc frumos.
0
20-02-2011, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biterul suedez sau tinctura de propolis au efect dezinfectant si cicatrizant
cate 10 pic la jum de pahar de ceaiu de musetel cald.. pentru gargara si clatit cura
pentru buza se poate administra nediluat... sau alcool iodat
nu trebui esparta acea punguta..o sa se elimine singura
cat ei antibiotic..trebuie sa eoi almagel dupa fiecare masa 1 lingurita
0
20-02-2011, ora 10:21
silvia b
Nu este medic/terapeut
silvia b
buna ziua de 5 luni am fost diagnosticata cu traheobronsita si am facut tratament cu eurespal dar numai 7 zile de 3 ori pe zi.Mi s a recomandat sa ma las de fumat am facut si asta si o radiografie la plamini care a iesit bine.Problema mea e ca de 5 luni am o tuse cind seaca cind un pic productiva si o senzatie de apasare in piept si un gifiit citeodata mai ales noaptea.Am luat si acc, si brofimen si tot felul de siropuri dar nu da roade ce sa fac
0
20-02-2011, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa va calarificati mai bien ce problema aveti
tuse ar pute a fi si de la o faringita iritativa
imi trimiteti pe mail cateva poze cu faringele Dvs sa vad cum arata mucoasa
va cumaparati un aparat de aerosoli
tineti regim strict alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
gargara dupa fiecare masa
si mai vorbim
0
23-02-2011, ora 11:24
gaby78
Nu este medic/terapeut
gaby78
Buna ziua. Sotul meu de ceva timp in contact cu aer rece sau dimineata la dus tuseste foarte rau, pina i se face greata.
Adevarul este ca fumeaza. Poate imi puteti spune ce ar trebui sa ia. Va multumesc. Gabi
0
23-02-2011, ora 13:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initila trebuie vazut de un medic ORL.. ca sa stici pentru ce problema ia tratament ( nas, gat sau traheo-bronsic)
0
24-02-2011, ora 07:24
gaby78
Nu este medic/terapeut
gaby78
Va multumesc din suflet, acum macar stim la ce medic sa ne adresam
0
28-02-2011, ora 16:10
ionela ionita
Nu este medic/terapeut
ionela ionita
buna ziua.de vreo 2 ani am o tuse seaca...am fost la orl si la alergolog si mi-au spus k am bronsita astmatiforma alergica.mi-au prescris ca tratament alvesco, aerius si nasonex...tusea s-a mai ameliorat, mai bn spus nu a mai aparut senzatia de sufocare in timpul tusei.dar tot persista, adik nu exista zii sa nu tusesc de cel putin 10 15 ori.ma deranjeaza...tot timpul trebuie sa-mi dreg vocea...mentionez am facut si o radiografie pulmonara si nu mi-a gasit nimik.ce pot face sa scap de tuse.ma deranjeaza
0
28-02-2011, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci un consult si la Gastrologie
daca se depisteaza o problema gastrica trebuie sa tii regim aliemntar saptamani intregi
este cazul sa.ti cumperi si un aparat de aerosoli...
0
01-03-2011, ora 21:40
sammy9
Nu este medic/terapeut
sammy9
Buna seara,
Cred ca de o luna, in fiecare seara am un fel de tuse. Cand incerc sa casc sau sa vorbesc, uneori chiar si respiratul simplu imi da senzatia de ceva in gat, dar nu se rupe nimic atunci cand tusesc. Parca ar fi ceva rece...
Care ar fi problema?
Adaugă un comentariu / răspuns
648 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 21 22 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •