Tuseste de o luna si parca se sufoca

01-05-2009
dragolaur
Nu este medic/terapeut
dragolaur
buna ziua, sotul meu s-a pomenit ca tuseste...nimic curios pana aici dar cand lucrul acesta tine o luna te pune pe ganduri si mai ales ca nu face febra
dar ingrijorator este faptul ca ii se blocheaza in gat ceva si are cate secunde de sufocare urata (farigele, laringele) nu stiu sa va spun...am citit pe net ca ar fii vb de crepul
am fost la doctor si ridica toti din umeri
va rog un raspuns daca se poate...si am luat si eu si soacra aceasta tuse urata nu stiu de unde...
nu mai putem tusim pana vomitam tot
va multumesc
specific ca am luat tot ce insemna pastile de tuse.
5 comentarii
0
01-05-2009, ora 18:35
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
asa am avut eu 3 ierni la rand, tusea ma tinea cate 2 luni. pana la urma am gasit remediu pt mine, HREANUL
Am mancat hrean de la piata. Am mancat zilnic cu orice, chiar si in supa imi puneam ca sa manca mai diluat.
Asta a fost la mine, sper sa mearga si la voi
0
01-05-2009, ora 18:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se spune crup.Eu nu prea cred ca absolut toti doctorii ridica din umeri in fata unui pacient cu tuse de o luna.E deajuns sa te prezinti la medicul de familie si acesta va sti unde sa va trimita ; fie la pneumoftiziolog, fie la ORL-ist.
0
03-05-2009, ora 13:53
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Un alt remediu bun este ridichea neagra. Se curata o ridiche neagra mai mare, se face o scobitura de marimea unei linguri in ea, se strapunge cu o andrea din scobitura pana pe pe partea cealalta si se pune cu scobitura in sus intr-un vas mai mic (bol). Se umple scobitura cu zahar. Peste cateva ore in vas se va aduna un lichid dulce, pe care il veti bea cu inghitituri mici. Cand s-a topit tot zaharul din scobitura, puneti altul.
Dar, mai ales, mergeti la pneumoftiziolog si apoi la ORL.
Multa sanatate!
0
03-05-2009, ora 17:46
backa
Nu este medic/terapeut
backa
va dau si eu cateva retete naturiste poate va ajuta : miere de albine diluat cu otet de mere1/2 ; inhalatii pe baza de menta sau cristale de menta ( ie bun si creonul nazal cu menta) ; mult aer curat inspiratii fortate lungi si rare in momentul crizei.Nici una din aceste retete nu vindeca dar ajuta foarte mult in momentul crizei.
0
04-05-2009, ora 23:55
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
incercati aerosoli in mine de sare. Intrebati un doctor unde gasiti cel mai aproape de unde locuiti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •