TVM Dorsal

30-08-2017
Tako
Nu este medic/terapeut
Tako
Buna ziua, intr-o zi a inceput sa ma furnice intr-un loc de pe spate(probabil din cauza ca am stat cu spatele stramb la un exercitiu la sala...) si pe zi ce trece s-au amplificat furnicaturile, este mult spus durere, ci doar furnicaturi.Furnicaturile le simteam cand stateam mai mult in picioare sau tineam un obiect in mana in fata corpului sau fara sa fac vreo activitate, apareau de 5-10 ori pe zi.
Am fost la un consult acum ceva timp unde mi-am facut o radiografie(cred eu, stateam in picioare cu spatele la un aparat cu raze, nu ma pricep), si mi-a spus ca sunt normal si mi-a pus diagnosticul traumatism vertebro-medular dorsal si mi-a spus sa iau un antiinflamator Vimovo.L-am luat ceva timp(3 saptamani cred) si nu l-am mai luat deoarece nu facea mare diferenta.In timp frecventa si intensitatea furnicaturilor a inceput sa scada de la sine pana la punctul in care nu le mai simt deloc daca nu fac vreo activitate fizica intensa.In ultimele 7 zile nu cred ca au aparut mai mult de 3 ori si foarte usoare cand a trebuit sa car ceva), dar faza este ca aceste furnicaturi s-au diminuat in destul de mult timp.
Intrebarea mea este:As putea sa iau ceva sau sa fac un tratament anume pentru aceasta afectiune?va trece de la sine la un moment dat nu?
1 comentarii
0
05-09-2017, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de "luat ceva", deoarece tratamentele se pot prescrie numai dupa un diagnostic precis.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.