Tziuit in urechi

03-03-2011
gabi_81
Nu este medic/terapeut
gabi_81
Buna ziua,

Am tiuituri in urechea dreapta. Totul a inceput in luna decembrie 2010 cand dupa mai multe excese (petreceri) am avut tensiune 15. Am fost la medic cardiolog si mi-a dat tratament nebilet. Cam de o luna nu mai iau nebilet pt ca tensiunea imi scazuse prea mult. Acum am cam 12.5-13 dimineata si 13.5, 13.7 seara pe la 6 cand vin de la munca. Tiuiturile le aud in urechea dreapta, nu pot sa-mi dau seama dc sunt si la cea stanga. Tiuiturile se accentueaza dupa pranz, dimineata se aud mai incet. Am fost la ORL, am facut audiograma si doctorul mi-a zis ca nu am nici o problema cu urechile. Analizele la sange mi-au iesit bine. Am mai fost la un doctor si mi-a zis ca ar putea fi de la spondiloza cervicala. Am luat stugeron si aspenter vreo 11 zile dar nu a avut nici un efect. Am facut acum radiografie si nu am spondiloza cervicala. Acum, la indicatiile unui doctor iau bilobil 3/zi si aspenter 1/zi si imi mai daduse si propanolol dar pe acesta nu l-m luat deoarece am pulsul cam 60 si mi-e sa nu-mi scada pulsul. 1.Cum sa scap de tiuituri? 2. e bine sa iau bilobil si aspenter in acelasi timp?
2 comentarii
0
03-03-2011, ora 15:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este indicat aspenterul ( aspirina ) in acufene..
la administrare prelungita.. acufenele sunt ca reactie adversa la acest medicament
Starea ficatului si a rinichilor. tot pot influenta caliatate sangelui si circulatia cerebrala.
faci ecografie abdominala si vezi ce probleme mai ai.
Incearca un tratament cu Sermion 30 mg 2 pe zi + betaserc 24 mg 2 pe zi.. pana dispare sunetul.. dupa care continui cu cate 1 pe zi minim 3 saptamani
0
03-03-2011, ora 15:50
gabi_81
Nu este medic/terapeut
gabi_81
Eco la rinichi, inima, am facut in decembrie, au iesit bine. In ianuarie am facut analize: ureea, creatinina si examen sumar urina - limite normale. TGP si TGO la ficat tot in limite normale. O sa incerc tratamentul. Cam cat timp sa-l testez? ca sa pot sa-mi dau seama si dc isi face efectul sau care e periaoda in care ar trebui sa-si faca efectul, sa nu iau tratamentul la infinit.
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.