Durere genunchi

23-04-2018
Sunnyrain
Nu este medic/terapeut
Sunnyrain
Buna ziua,
Am 32 de ani, 50 kg actualmente. Nu am niciodata mai “grasa” de 53 kg.
Alerg de placere de aproximativ 10 ani, cu participari de amatoare la diverse concursuri de alergare. Am la activ peste 12000 km alergati. Pe langa alergare mai ies si cu bicicleta si rolele, uneori.
Problema la genunchiul drept a inceput nu cu mult timp dupa ce am inceput sa alerg, la vreo doi ani de zile sa zic. Durerile se prezinta in partea anterioara a genunchiului, sub el si medial, mai ales in timpul alergarii.

De cateva luni insa, durerile m au pus pe ganduri pt ca sunt din ce in ce mai acute si de fiecare data cand alerg.
Iau cartilaj de rechin de ceva timp si acid hialuronic pt ca am banuit ca am ceva probleme cu articulatiile. Am dureri de fapt la absolut toate articulatiile, inclusiv la degete.
Am efectuat un RMN in Belgia iar rezultatul lui suna cam asa: “Dysplasie trochleenne et legere subluxation externe de la rotule”, in traducere DIZPLAZIE TROHLEARA si o lejera subluxatie a rotulei.
Dupa cum am mentionat, am dureri in special la alergare si la coborarea scarilor.
Cam care ar fi indicatiile, pana reusesc sa ajung la un medic pt a discuta problemele.

Va multumesc
1 comentarii
0
23-04-2018, ora 21:39
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Posibil sa fie tendinita/ bursita pes anserinus. Tratamentul principal consta in eliminarea efortului fizic o perioada
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.