Ulceratie palatin

02-01-2018
Sorin22
Nu este medic/terapeut
Sorin22
Buna ziua, am pe cerul gurii de aproximativ 2 luni de zile o "rana" ca sa zic asa care de abea se vede cu ochiul liber de aproximativ 4-5 mm, ca o zgarietura ca si cum mi-as fi provocat o zgarietura, pe cealalta parte tot la palatul moale simt cu limba ca si cum ar fi un strat in plus de ceva, nu se vede nimic dar simt ca e ca si cum as avea un strat dur ca surplus. cand frec putin acel strat cu mana, automat se inroseste, este un rosu destul de ciudat.Acuma intrebarea mea aceasta ulceratie care este deja cronica, cu ce se trateaza deobicei? Voi merge la un doctor cat de curand, probabil voi face si o biopsie daca e cazul, nu stiu in cazurile astea cum se procedeaza, direct biopsie sau tratament?Mentionez ca zona nu ma doare absolut deloc, desii in ultimele zile parca simt o usoara usturime la acea ulceratie dar nu sunt sigur ca nu e doar in capul meu aceasta usturime.De asemenea ce alimente ar trebui sa evit in cazul asta..Jos in partea stanga, prin august cam asa am aflat ca am un mic chistulet de sange, care initial fusese un granulom, cert e ca inca nu l-am scos, urmeaza acum, este posibil si din cauza aia sa-mi fi iesit ulceratia respectiva?Am si destul de mult tartru...
1 comentarii
0
10-04-2020, ora 15:17
ilie delia
Nu este medic/terapeut
ilie delia
Buna, ai rezolvat?Am si eu exact ce ai tu, eu am reflux si poate fi asta cauza.Astept raspuns, o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul