ulcior care apare si dispare!

31-03-2011
reginakiraly
Nu este medic/terapeut
reginakiraly
Buna ziua, as avea si eu o intrebare, deja de un timp ma confrunt cu o problema la ochi, la 22 de ani. A inceput anul trecut, cand mi-a aparut un cheag de sange in ochiul drept care s-a vindecat foarte greu, medicii mi-au spus ca se absoarbe singur, etc. De atunci ochii imi sunt mai rosii mai tot timpul si am o depunere galbena in partea interioara din albeata ochiului, am fost la oftalmolog, care mi-a zis ca nu e nimic grav, se poate opera dar revine, am primit niste picaturi. Cam din toamna au inceput sa-mi apara niste ulciori pe linia sprancenelor, ele apar si dispar max in 2 zile, sus-jos, una sau mai multe, la inceput le-am avut periodic, apoi saptamanal iar in ultima perioada cum dispare una dau de alta. Nu sunt dureroase, dar deranjeaza la ochi. Vreau sa va intreb ce poate sa fie? la oftalmolog nu am ajuns deoarece pana imi fac programarea imi dispar si am si eu un servici. Va rog ajutati-ma, ce sa folosesc sa nu mai am, deja incep sa ma ingrijorez.
3 comentarii
0
03-04-2011, ora 08:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Care a fost cauza hemoragiei ??? " Depunerile galbene" se pare ca sunt pinguecule, modificari degenerative ale conjunctivei, nu necesita un tratament, dar daca nu iti plac, se pot exciza; Cred ca vorbesti despre gene, nu sprancene, pentru ca la nivelul sprancenelor, pot apare foliculita, cosuri ;iti recomand si examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, test de evidentiere a Ag chlamydial, Ig G antiVHS ;numai bine
0
03-04-2011, ora 08:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Sa nu uitam, este importanta o igiena locala riguroasa, eu recomand un sampon " no tears", produse cosmetice hipolargenice pentru pleoape si fata; numai bine
0
03-04-2011, ora 21:12
reginakiraly
Nu este medic/terapeut
reginakiraly
Hemoragia pur si simplu a aparut, eram la servici si fetele mi-au atras atentia ca am ochiul rosu. Locuiesc de 3 ani in Anglia, nici tratament nu au vrut sa-mi dea medicii de aici, nu sa studieze cauza, a aparut si, se mai intampla. Deci bubitele apar la nivelul genelor, nu la sprancene, sunt mici si apar si dispar, si acuma am 2, de o saptamana am in continuu sunt parca niste bubite cu secretie, care se retrag singure.Tin sa mai mentionez ca am un prieten de 5 ani, nu stiu daca are rost testul clamidial daca este ce am citit eu, adica se transmite pe cale sexuala.
Daca puteti sa imi mai dati vreun sfat va multumesc mult, si va multumesc si pt raspuns. O zi placuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: