Ulei de peste (omega 3) de la ce varsta?

12-08-2008
theli
Nu este medic/terapeut
theli
Buna ziua,

Am o fetita de 6 luni si as vrea sa stiu de la ce varsta ii pot da omega 3? Eu am luat f.mult atat in timpul sarcinii, cat si in cele 3 luni cat am alaptat-o.Ii pot da suplimente cu omega 3?

Multumesc
5 comentarii
0
30-08-2008, ora 00:00
x_tina
Nu este medic/terapeut
x_tina
omega 3 ii poti da incepand cu 6 saptamani.Exista un lichid, bazat pe ulei de peste, care contine omega 3, vit A si E.(gustul lasa de dorit...), Eu am incercat la copilul meu, amestecat in lapte, insa dupa un scurt timp l-a refuzat. Acum folosesc un tip de lapte praf care contine si omega 3
0
31-08-2008, ora 00:00
theli
Nu este medic/terapeut
theli
iti multumesc pentru raspuns.Imi poti da mai multe detalii?Cum se numeste "lichidul"?Ce formula de lapte praf cu omega3 ii dai?

Multumesc
0
31-08-2008, ora 00:00
x_tina
Nu este medic/terapeut
x_tina
Laptele se numeste Colett, iar produsul cu omega 3 - se numeste Tran. Precizez ca locuiesc in Norvegia, deci nu stiu daca denumirea corespunde cu produsele de pe piata romaneasca. Sper sa gasesti si acolo.
0
31-08-2008, ora 00:00
theli
Nu este medic/terapeut
theli
Am dat search pe net si nu am gasit nimic nici despre lapte, nici despre produsul cu omega 3...
0
01-09-2008, ora 00:00
x_tina
Nu este medic/terapeut
x_tina
pt ca ac tip de lapte/denumire cred ca e doar in Norvegia. Daca dai search pe google, si scrii" morsmelkerstatning Colett"...(inseamna lapte artificial colett), vei gasi probabil pagini, dar in lb norvegiana.Eu il folosesc, mi-a fost recomandat de la pediatrie.Aici copilasilor li se da de micuti omega 3+vit d, deoarece soarele nu e f puternic toamna si iarna si expunerile la soare nu asigura producerea unei cantitati suficiente de vit D.Sper sa gasesti pe piata romaneasca un produs asemanator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul