Umflare după extractie

23-02-2018
Simona Cernat
Nu este medic/terapeut
Simona Cernat
Bună ziua, în urma cu 2 luni am fost la dentist pentru câteva plombe mi sa făcut o radiografie și mi sa spus ca trebuie extrase toate măselele de minte din cauza ca începuse sa se carieze și aveau rădăcinile strâmbe.Am fost am scos 3 masele fără nici o problema dar pentru ultima măsea de minte mi sa dat trimitere la chirurgie pentru a fi extrasă.Acum 5 zile am extras și ultima măsea cea din partea dreapta jos iar după extracție în locul maselei mi-a băgat un pansament care a spus ca se topește singur iar apoi ma cusut cu ață care de asemenea se topește pentru a împiedica să ajungă ceva în locul acela și sa mă infectez.A doua zi de dimineață m-am trezit cu toată partea dreapta umflata în special partea de jos este tare ca piatra și de 4 zile sunt așa.Când am plecat de la dentist am întrebat dacă este nevoie sa iau antibiotic și mi sa spus ca NU deși doamna dentist mi-a spus ca este posibil sa mă umflu.Acum va întreb pe dumneavoastră ar trebui sa iau antibiotic? Și dacă da ce antibiotic îmi recomandați? Va mulțumesc
1 comentarii
1
24-02-2018, ora 09:38
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,

Ar fi bine sa luati un antibiotic dar noi nu va putem recomanda deoarece nu sunteti pacienta noastra, nu stim la ce sunteti alergica.
Mergeti la medicul dvs sa va prescrie o reteta.
In legatura cu umflatura puneti comprese cu apa rece pe fata, un prosop inmuiat in apa la temperatura camerei. Tineti compresa 20 de min si apoi faceti pauza o ora. Reluati procedeul daca mai este nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •