umflare reversibila vene testicul

08-01-2012
Adriano1
Nu este medic/terapeut
Adriano1
buna ziua,
de ceva timp se intampla ca uneori(nu intotdeuna) inaintea actului sexual sa mi se umfle venele de la testiculul drept.Se umfla foarte tare, si este foarte dureros acest moment.La palpare se simt venele umflate si foarte tari, si este si vizibila umflatura, caci daca te uiti iese in relief deasupra testicolului.Mentionez ca daca stau intins parca se mai reduce umflatura, dar cand ma ridic in picioare revine la fel.Aceasta umflare a venelor tine cateva ore dupa care situatia reintra in normal.

Mai demult, datorita faptului ca la o autopalpare am simtit o mica umflatura in zona epididimului drept m-am prezentat la un medic care m-a palpat si mi-a zis ca s-ar putea sa fie un mic chist epididimar dar ca e foarte mic si sa nu-l bag in seama si ca nu am nimic.Apoi am ales sa ma duc la un alt urolog care avea posibilitatea sa-mi faca si o ecografie.Acest al doilea medic m-a palpat si el apoi mi-a facut o ecografie care a relevat intradevar prezenta unui chist epididimar mic ce-i drept si mi-a zis ca e in regula, ca e prea mic si nu are rost sa-l scot ca sunt unele riscuri etc, si a zis ca ar fi bine sa-l tin sub observatie.Mentionez ca ma si durea zona respectiva si simteam o oarecare jena.
Peste 6 luni datorita faptului ca ma tot durea si deranja am ales sa ma duc la un medic urolog destul de renumit.Acelasi lucru, ecografie, mi-a dat sa fac o spermograma.Spermograma a iesit ok.LA ecografie a iesit chistul de care stiam dar la fel, doctorul a zis ca e prea mic chistul, desi se marise de la ultima ecografie, el fiind concentrat mai mult pe un posibil varicocel la celalalt testicul.
Deci pe scurt, eu m-am plimbat pe la n medici cu simptomul ca ma jeneaza testiculul si zona acestuia, ei au gasit chistul dar nu prea l-au bagat in seama 'ca e prea mic' desi era clar ca era cauza durerilor mele.
Iar in paralel uneori apar si aceste umflari reversibile dureroase ale venelor testicului drept culmea inainte sa incep actul sexual.
In situatia data ma gandesc ca e inutil sa ma mai duc la vreun medic, dar totusi ce pot sa fac.Aceasta umfllare acuta dureroasa a venelor e foarte nasola.Oare de la ce sa fie?De la acel chist?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.