Umflarea Amigdalelor si Cazeum

11-11-2010
Nalat Andrada
Nu este medic/terapeut
Nalat Andrada
Buna ziua! Daca ar putea un Medic sa imi raspunda la aceasta intrebare.Am un baietel de doi ani si cinci luni are de vreo luna de zile amigdala dreapta umflata si un depozit albiceos pe ea ( a avut si puroi am facut tratament cu cedax dupa 5 zile de tratament a facut interocolita ne-am internat in spital am continuat cu antibiotic pe vena cu sulcef inca 9 zile si tot ia ramas ceva albiceos pe amigdala nu mai stiu ce sa fac la-am dat si cu albastru de metil dupa indicatiile medicului si tot nui dispare nu mai stiu ce sa fac, Va multumesc!
3 comentarii
0
11-11-2010, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. un regim alimentar fara lapte si duciuri, fara muraturi si fructe citrice sau sucuri ( asa zise naturale, dar care sunt acide si acre ).. macar cateva zile
2. badijonaj lical ( sters amigdalele ) cu 1 lingurita de miere de albini + 3 pic de alcool iodat+ 5 pic de Vit A uleioasa.., ( amestecat bine totul si uns amigdalele cu acesta solutie.. timp de jum de ora..sa nu mai bea nimic copilul.. deci e bine de facaut asta inainte de somn)
0
12-11-2010, ora 14:45
sirbucristina
Nu este medic/terapeut
sirbucristina
buna ziua!
de 3 luni am amigdala dreapta foarte inflamata, uneori era insotita de febra si dureri, alteori pur si simplu apareau pe ea niste puncte albe. Dvs mi-ati mai oferit sfatul, l-am urmat de fiecare data, am ajuns si la dr orl care m-a diagnosticat cu amigdalita si mi-a prescris ceroxim 500mg 1 la 12ore timp de 7 zile. azi am terminat tratamentul fara rezultat insa si, spre disperarea mea, a inceput sa mi se inflameze si cealalta amigdala care acum e plina cu puncte albe. Ce pot sa mai fac? Dvs aveti un cabinet in Bucuresti? Ideea e ca am tot luat antibiotice in ultima perioada si degeaba, fara efect. Credeti ce ar fi posibila o amigdalectomie daca ele sunt infectate si inflamate? Va multumesc.
Ar putea fi o alta cauza care a condus la inflamarea lor, decat cea de natura infectioasa?
0
12-11-2010, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la un cab ORL.. unde se lucreaza cu Radiofrecventa
o sa faci micsorarea lor in volum fara sa le scoti clasic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.