umflarea buzelor si mancarime de piele

25-10-2009
farcas dorin
Nu este medic/terapeut
farcas dorin
incepe cu mancarimi de piele pe corp, pe urma se umfla foarte repede buzele.am luat claritine dar tot mi sau umflat buzele, ce ar trebui sa mai fac? multumesc!
5 comentarii
0
25-10-2009, ora 21:19
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Simptomele descrise de tine sunt foarte vagi, poate fi vorba de o alergie la ceva...ai observat aceste simptome apar intro anumita situatie, exista vreo corelatie intre cea ce manci /intri in contact / si aceste semne???
Daca da probabil ca este vb de o alergie si ar trebui sa mergi la un alergolog.

Multa sanatate!
0
25-10-2009, ora 22:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Teste alergologice specifice şi foarte complexe; în loc de Clartine bea de 3 ori pe zi câte o cană de ceai de codiţa şoricelului!

Post Scriptum - Analizează foarte bine ce mănânci înainte să ai acesle accese alergice şi chiar şi comportamentul de dinaintea stării alergice! Toate cele bune;)))



În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
25-10-2009, ora 22:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*acele accese
0
25-10-2009, ora 23:30
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
Ce ati descris seamana foarte bine cu un episod de urticarie acuta cu angioedem, este o problema serioasa pentru care trebuie sa vedeti un medic urgent (exact cum s-au umflat buzele se poate umfla si laringele si provoaca sufocare!).

Sanatate!
0
19-11-2023, ora 17:39
Matzulainen
Nu este medic/terapeut
Matzulainen
Am aceeasi problema. Buzele mi se umfla ft des, si mai nou, mancarimi. Foarte puternice...ma scarpin si apoi arata ca muscaturile de paianjen... se inroseste mult zona... Mentionez ca am facut testul Alex - nu am nici o alergie! Dupa mers la imunolog-alergolog, am primit tratament cu Tamalis 4 pastile pe zi. Asta a fost acum vreo 8 luni. Episoadele au continuat, insa ceva mai rar. Apoi am introdus pe langa cele 4 tamalis si un montelukast seara iar dimineata o famotidina. Dupa 2 luni asa, episoadele ft rare. Mi s a spus sa scot celelalte doua si sa raman doar cu 4 tamalis pe zi... acum, in prezent iau 4 tamalis pe zi si abia acum au inceput si mancarimile. Ce sa ma mai fac??? Nu pot sa iau atatea pastile toata viata!!... Are cineva vreo alta idee?
Dureaza deja de foarte mult timp toata treaba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •