Umflatura ciudata la genunchi

07-05-2009
alex19_tm
Nu este medic/terapeut
alex19_tm
De 2 zile mi-a aparut o umflatura la genunchiul stang, mai exact unde se termina tibia, inainte de genunchi. E ca si cum m-as fii lovit acolo, doar ca nu m-am lovit nici unde, cel putin nu asa de tare incat sa apara asa ceva. Nu e foarte umflat, dar chestia e ca in prima zi era putin umflat, azi, a 2-a zi e ceva mai umflat si putin vanat in locul ala. Menztionez ca nu doare daca stau asa normal cu piciorul intins normal, doare la apasare, si daca indoi genunchiul si zona aia e mai calda sa zic asa. Nu am avut asa in rest niciodata probleme cu genunchii / oasele si nici nu am facut eu stiu ce efort in ultima vreme, eventual cu o saptamana si ceva inainte am fost la fotbal, dar nu m-am accidentat si de atunci nu am avut nimica.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns...
70 comentarii 12 3 Înainte ›
0
07-05-2009, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu ati precizat esentialul: varsta. In prinicipiu este bine sa precizati amanunte de gen varsta, greutate, antecedente, tipul de sport practicat etc.
Exista o boala specifica la acest nivel la varsta adolescentei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu ati precizat esentialul: varsta. In prinicipiu este bine sa precizati amanunte de gen varsta, greutate, antecedente, tipul de sport practicat etc.
Exista o boala specifica la acest nivel la varsta adolescentei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu ati precizat esentialul: varsta. In prinicipiu este bine sa precizati amanunte de gen varsta, greutate, antecedente, tipul de sport practicat etc.
Exista o boala specifica la acest nivel la varsta adolescentei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-05-2009, ora 23:28
alex19_tm
Nu este medic/terapeut
alex19_tm
Ma gandeam ca scrie in profil, ca am completat asta cand m-am inregistrat. Am 24 de ani, antecedente nu am. cum am zis nu am avut nici odata nici o problema de genul. Julituri, vanatai ca toti copii, care cum au venit asa au trecut, atat. Sporturi fac asa ca hobby, nimica de performanta, si mai putin in ultima perioada (2 - 3 ani).
0
07-05-2009, ora 23:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu ati precizat localizarea anatomica precisa a afectiunii.
Pot exista zeci, poate sute de origini diferite ale suferintei.
Aveti doua solutii: fie descrieti afectiunea cu lux de amanunte, fie consultati direct un ortoped.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-05-2009, ora 00:20
alex19_tm
Nu este medic/terapeut
alex19_tm
O sa incerc sa fiu mai precis. Umflatura se afla pe tibie, exact pe partea superioara a ei, imediat inainte de rotula, si e chiar pe centru, nu in lateral. In alte cuvinte, chiar sub zona aia de la genunchi unde se loveste pentru verificarea reflexelor, nu stiu ce denumire are. Am uitat sa mentionez ca umflatura e tare.
Multumesc pentru raspunsuri si sper ca ma puteti lamuri ce e si ce sa fac.
0
08-05-2009, ora 00:35
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Fiul meu are16 ani si 8luni si face handbal de performanta de 4-5 ani, in urma cu 1 an a inceput sa acuze dureri la genunchiul drept si am observat ca avea o umflatura sub genunchi unde se termina tibia, a facut o radiografie si nu s-a observat nimic la os, am tot asteptat sa-i treaca gandind ca este in crestere si dupa cum am citit si stiam de la fratele lui mai mare care a avut la fel dureri de genunchi dar au trecut cu timpul.
Problema este ca in ianuarie 2009 cand am vazut ca durerile se accentueaza si umflatura se mareste am hotarat sa mergem iar la medic si dupa ce a facut radigrafie la ambii genunchi ( sa-i vada cresterea) medicul a constatat ca a fost o fisura veche si acolo s-a format o depunere de calciu care la indoirea sau atingerea directa a locului doare si exista riscul sa lezeze ligamentele. Recomandarea a fost sa renunte la sport, ca pana la oprirea cresterii nu este recomandata interventia decat in cazuri extreme.
Peste o saptamana 18.05.2009 are programare la control sunt curioasa ce constata medicul ca binenteles ca copilul s-a protejat cu o genunchiera cu protectii dar nu a renuntat la sport. Acum vrea neaparat sa rezolve intr-un fel problema cat este pe perioada de vara ca sa poata sa joace iar din toamna.

Intrebarea mea este ce riscuri sunt daca se intervine chirurgical la copii in crestere si cat dureaza pana cand poate sa practive iar handbal.?
Un RMN ar fi recomandat? la noi in oras nu se poate face am inteles ca apartinem de Techirghiol Jud. Constanta

Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
08-05-2009, ora 01:03
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Am revenit cu alte precizari copilul are acum 1, 75 inaltime 75 kg alte antecedente nu au fost (otita acuta anul trecut in august care a necesitat un tratament mai indelungat, nu stiu daca conteaza), are o crestere lenta, a inceput sa creasca mai mult pe la 10 ani dar lent nu brusc. fisura constatata este aproape de capatul tibiei, acum vad si eu pe radiografie depunerea exact la fisura.
Imi pare rau ca nu inteleg termenii medicali sa va pot spune din fisa de consultatii diagnosticul,
Mentionez ca in afara de antiinflamatoare nu a luat nimic
Va multumesc si apreciez foarte mult disponibilitatea dumneavoastra de comunicare.
0
08-05-2009, ora 08:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimati Domni,
In ambele cazuri poate fi vorba despre o osteocondroza a tuberozitatii tibiale anterioare, respectiv o maladie de crestere.
- nu va mai ganditi inutil la RMN. Este costisitor si mai ales perfect inutil.
- cea mai buna atitudine este sa consultati un ortoped;
- cea mai proasta atitudine este sa continuati efortul fizic intens (sport de performanta) fara a avea un diagnostic. Riscul este da a rupe tendonul rotulian sau de a-l dezinsera, cu consecinte extrem de serioase.
- in acest moment esential este repausul sportiv, macar pana la stabilirea diagnosticului, daca nu si in urmatoarele 6-12 luni. Chiar si cu o interventie chirurgicala repausul sportiv va fi la fel de indelungat.
- pentru copilul meu, daca ar fi cazul, as urma sfatul medicului, respectiv renuntarea la sport daca este necesar si nu as ignora sfatul primit, asa cum ati procedat D-voastra.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
09-05-2009, ora 01:05
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns, copilul este langa mine si poate asa intelege ca exact ce ati recomandat dumneavoastra a recomandat si medicul la care am fost si daca ma uit pe fisa cred ca asa scrie,
, , tendonita, tendon rotulian... osteocondrozafie?
Adevarul este ca medicul a discutat destul de mult cu copilul si i-a prezentat toate riscurile este un medic ortoped cu recomandari foarte bune ( chiar eu personal am fost foarte multumita in anul 2000 cand a avut o fractura fiul cel mare ), dar si-a asumat toate riscurile timp de o luna dupa aceea pentru ca era sfirsit de campionat si era intr-un fel finalizarea muncii de cativa ani, si de aceea acum vrem sa vedem ce se poate face.
Ce imi reprosez eu este ca nu l-am consultat pe acest medic acum un an cand s-a lovit si am mers pe concluzia medicului de garda care i-a citit radiografiile atunci si a spus ca nu are nimic la os, dovada ca acum acest medic a concluzionat ca este o fisura veche.
Mai este o problema ca acest medic este foarte aglomerat si m-am multumit cu primele concluzii la urgenta.
Acum dupa cum v-am spus are programare pe 18.05.2009 si asteptam cu nerabdare sa vedem ce ne spune
Daca nu cer prea mult ce este osteocondroza, ce presupune acest diagnostic?

Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
09-05-2009, ora 15:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Osteocondroza reprezinta o modificare a structurii osului, pe o durata limitata, insa cu mari riscuri daca nu se respecta indicatia de limitare a eforturilor. Singurul tratament este repausul sportiv, orice orteza (genunchiera) fiind iluzorie.
In cazul in care copilul continua sportul de performanta consecintele pot fi grave, respectiv ruptura tendonului rotulian.
Optiunea de a va "forta nororcul" va apartine, insa mi se pare lipsita de responsabilitate.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
09-05-2009, ora 17:37
alex19_tm
Nu este medic/terapeut
alex19_tm
Apreciez acordarea timpului d-voastra, mai ales ca ma gandesc ca sunteti un om foarte ocupat. Mie personal mi-a trecut complet respectiva umflatura, deci m-a tinut efectiv vre-o 4 zile. Acuma nu pot sa spun, se mai simte asa la unele miscari ca a fost ceva acolo, ca nu e 100% trecut, desi nu mai e nici umflat, nici vanat, , dar ma gandesc ca in 1, 2 zile nu o sa mai fie nimica. Credeti ca ar trebui sa am grija in continuare, sau sa stau linistit daca a trecut de tot?

Inca o data va multumesc.
0
09-05-2009, ora 20:08
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna ziua,
Va multumesc pentru sfaturi si imi asum greselile facute cu incercarea norocului. Conversatia cu dumneavoastra mi-a fost de un real folos.
Apreciez disponibilitatea dumneavoastra de a ne ajuta sa constietizam ca orice durere minora poate avea riscuri mari

Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
09-05-2009, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ma bucur ca v-am putut fi de folos.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-06-2009, ora 00:03
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Am revenit cu noi nelamuriri,
Am mers la control si ortopedul a hotarat ca trebuie operatie dar pana atunci sa faca fizioterapie 5 zile
Pe fisa de consultatii scrie osteocondroza in crestere sub tendonul rotulian drept, flexie limitata din cauza durerii.
Dupa ce face fizioterapia sa mai faca o radiografie si sa mergem sa fixeze operatia.
Acum va intreb daca la varsta de16 ani se intervine ce se intampla si daca exista si o altfel de procedura decat cea clasica
Nu in ultimul rand va spun ca am o retinere in legatura cu o interventie in spitalul din Calarasi.
Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
04-06-2009, ora 07:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu inteleg diagnosticul ""osteocondroza in crestere sub tendonul rotulian drept"", asa ceva nu exista.
Poate fi vorba despre osteocondroza tuberozitatii tibiale anterioare..
De ce sa va operati insa??
Nu vi s-a explicat despre ce operatie este vorba, avantaje/dezavantaje, riscuri???
Cereti detalii despre interventie si anestezie inainte de a va opera.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-06-2009, ora 23:49
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Maine scanez fisa si atasez fotocopia dar asa scrie primul cuvant nu sunt sigura .xortoza in crestere sub tendonul rotulian drept, flexie limitata din cauza cauza dureii
Pe trimiterea la fizioterapie scrie, , osteocondrozalei tuberozial tibiale d , , ,
Ce am inteles eu in termeni neprofesionisti ca a crescut un, , cioc, o depunere de calciu, , in locul unde a fost cu un an in urma o fisura mica care nu s-a vazut atunci si toate parerile a fost ca este de la crestere.
Adevarul este ca se vede bine la radiografia din ianuarie aceasta, , depunere, ,
Durerile sunt acum si in timpul mersului (suportabile) si se vede ca a mai crescut.In legatura cu operatia nu ne-a spus decat ca trebuie operat.
Poate urma sa ne spuna cand fixam data.
Am intrebat dezavantajele si mi-a spus ca poate dura si o luna si 6 luni depinde ce gaseste acolo.
Nu am facut radiografie ca magandesc sa nu-l mai radiez degeaba daca nu ma hotarasc sa merg la operatie aici.
Nu stiu ce sa fac, medicul de familie nu este momentan dar la telefan mi-a zis sa nu ma grabesc.
Reputatia ortopedului in oras este destul de buna dar nu stiu cate cazuri din acestea au fost operate aici.
Nu-i spun numele ca nu stiu daca este corect, inital eu am fost deacord dar totusi cum ati spus ma gandesc si la anestezie si sunt nedumerita ca la controlul anterior nu era pentru operatie la un copil in crestere. si toate recomandarile erau pentru repaus.
Daca totusi nu se poate fara operatie eu va intreb daca se poate si prin alte metode decat cu incizie.?
Graba este ca acum intra in vacanta copilul si sa rezolvam pana la toamna recuperare ?
Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
05-06-2009, ora 11:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Optiunile D-voastra sunt destul de limitate.
In osteocondroza tuberozitatii tibiale anterioare singurul lucru important (as spune indiscutabil) este repausul sportiv. Interventia se poate discuta, eu nu sunt de acord principial cu ea, dar suveran este medicul care are toate datele (clinice si radiologice), iar eu nu am absolut nici o data concreta.
Nu va pot sfatui decat catre oprirea imediata a sportului pentru o perioada de 3-6-12 luni, timp in care se va putea observa vindecarea spontana (care este regula).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
05-06-2009, ora 20:46
aureliad
Nu este medic/terapeut
aureliad
Buna seara,
Multumes pentru atentia acordata,
Are deja 45 de zile de cand nu mai face sport dar nu este imobilizat piciorul si copilul a mers destul in ficare zi 4 -5- 6 km poate chiar 10km pe zi traseul lui de la scoala.
Ar fi ideal sa dispara problema numai prin repaus, acum este in vacanta, sa reduca mersul pe jos, sau nu se agraveaza daca nu face miscari mai mari?
Sa megem sa-l imobilizeze?

Va multumesc pentru timpul acordat si va urez o zi placuta in continuare
0
06-06-2009, ora 00:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sincer, nu cred ca este necesara imobilizarea, ci doar reducerea efortului fizic; 5-10 km pe zi mi se pare enorm.
In fine, nimeni nu se poate pronunta decat dupa examenul clinic si radiologic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-06-2009, ora 00:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sincer, nu cred ca este necesara imobilizarea, ci doar reducerea efortului fizic; 5-10 km pe zi mi se pare enorm.
In fine, nimeni nu se poate pronunta decat dupa examenul clinic si radiologic.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-07-2009, ora 15:56
bis
Nu este medic/terapeut
bis
Buna ziua!
De mai bine de o luna de zile mamei mele i/a aparut o umflatura in spatele genunchiului drept. Initial problema a debutat cu dureri ale piciorului mai ales in zona genunchiului, la cateva zile aparand aceasta umflatura, durerile acutizandu-se pana in prezent. S-a adresat medicului de familie care i-a prescris detralex si repaus.Tratamentul nu a avut efect in sensul ameliorarii. Ne-am adresat reumatologului care a diagnosticat ca fiind tendon inflamat. I-a prescris antiinflamator injectabil si alte medicamente. Este la jumatatea perioadei de tratament dar fara rezultat. Durerea nu s-a ameliorat, umflatuta este la fel. Acuza dureri si la piciorul stang. Mama are varsta de 53 ani, este hipertensiva. Ambele picioare sunt afectate de varice proeminente.
Va rog indrumati-ne...
Va multumim
0
14-07-2009, ora 16:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele ce relatati putem suspecta fie o gonartroza (artroza genunchiului) decompensata, cu chist Baker secundar, fie o insuficienta venoasa periferica (varice).
Consultati mai intai un ortoped, si eventual mai apoi un chirurg vascular.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-09-2009, ora 23:05
Florin2881
Nu este medic/terapeut
Florin2881
Buna Ziua,


ma numesc Florin, am 28 de ani si am avut o cazatura destul de urata in genunchiul drept, lovindu-ma de un gratar metalic. In urma cazaturii mi s-a umflat genunchiul si aveam dureri la mers. Dupa 3 saptamani, am ramas cu o umflatura mica sub genunchi, in capatul tibiei..nu ma doare daca apas pe ea sau la mers dar in schimb ma doare daca stau in genunchi. Am dat cu Fastum gel ai am tinut fasa, in speranta sa ma lase..dar incep sa cred ca nu este de ajuns acest tratament.nu ma deranjeaza umflatura cat mi-e de durere..ce puteti sa-mi spuneti, ma v-a lasa cu timpul sau voi ramane cu o sensibilitate in acea zona?

Va multumesc anticipat.
0
02-10-2009, ora 11:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sfatul meu sincer este sa consultati un medic ortoped. Probabil nu este nimic grav, insa doar un consult va poate elimina angoasa fireasca suferintei.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-03-2010, ora 00:53
giogio
Nu este medic/terapeut
giogio
Buna ziua, numele meu este Georgiana, am 22 de ani, de cateva zile ma doare sub rotula de la genunchiul stang, am folosit creme, precum diclofenac, si o crema naturista pt reumatism, dar nu mi au folosit la nimic...ba chiar durerea s a dus pe lateral si s a mai si umflat, nu pot sa indoi foarte mult genunchiul, iar daca il indoi se vede si umflatura, altfel nu se vede, nu e vanat si nici de lovit nu m am lovit.
Va multumesc.
0
30-03-2010, ora 08:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi multe cauze ale acestei suferinte, de la unele hematologice (hemofilie) la unele reumatologice (artrita inflamatorie), de la unele post-traumatice la o simpla suprasolicitare sportiva sau domestica si multe altele.
Cum nu ne-ati oferit absolut nici un amanunt relevant cu privire la greutate, ocupatie, sporturi, antecedente de toate felurile, este cu desavarsire imposibil sa emitem vreo ipoteza.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-03-2010, ora 10:34
giogio
Nu este medic/terapeut
giogio
Am 1.68 inaltime si am 48-50 kg. Nu practic nici un sport, am facut in copilarie dar pe o perioada scurta. Sunt studenta si nu am un loc de munca. Deci mai mult stau pe acasa. Am fost azi si mi am facut un film, mi s a zis sa ca nu am nimic la os si sa merg si la un ortoped. Numai ca mai greu gasesti un doctor in saptamana mare.
Va multumesc.
0
30-03-2010, ora 15:26
giogio
Nu este medic/terapeut
giogio
Am fost si la un ortoped...apa la genunchi...
0
30-03-2010, ora 23:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ceea ce mentionati D-voastra, respectiv hemo-hidartroza (""apa la genunchi"") reprezinta doar un simptom, si nicidecum un diagnostic.
Cauza poate fi atat una post-trumatica, de suprasolicitare, o leziune meniscala sau ligamentara, sau poate fi o afectiune inflamatorie (de tip artrita inflamatorie), sau pot exista alte sute de cauze, toate insotindu-se de cresterea cantitatii de lichid articular.
Incercati la un alt ortoped sau chiar la reumatolog (daca este o afectiune inflamatorie este de competenta reumatologului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •