Umflatura deasupra genunchiului dupa operatia de menisc

07-04-2013
kalexx
Nu este medic/terapeut
kalexx
Umflatura deasupra genunchiului dupa operatie de menisc, la aceasta tema as vrea sa te intreb Ciprian daca ti s-a desumflat genunchiul, deoarece si eu am avut o operatie la fel ca tine acu o saptamana. Genunchiul mi s-a umflat dupa ce mi s-a scos drenul de la genunchi. M-as mai linisti putin daca as primii un raspuns.

Si totodata si pe dvs domnule doctor daca aveti timp v-as ruga sa imi spuneti daca o punctie ar ajuta la desumflare? Inainte de externare cu 2 zile, mi s-a facut o punctie si mi s-a scos cam 30 ml sange, pe moment a fost super lejer dar dupa aceea a inceput sa mi se umfle la loc. Oare cam cat ar dura 'desumflarea' asta?
2 comentarii
0
07-04-2013, ora 20:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ati inteles perfect ca evacuarea lichidului articular este perfect inutila, cata vreme el se reface repede...
Va ramane sa apelati la metodele clasice de combatere a inflamatiei: repaus maximal cu genunchiul mai sus, contentie elastica, crioterapie (gheata local), eventual tratament antiinflamator pe cale generala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-04-2013, ora 15:09
kalexx
Nu este medic/terapeut
kalexx
Multumesc pt timpul acordat domnule dr. Uscatu Marius, sper sa nu se agraveze ceva prin interiorul genunchiului. Am sa incerc si cu ceva antiimflamator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.