Umflatura deget picior

26-09-2011
Andra M.
Nu este medic/terapeut
Andra M.
Buna ziua.

Tatal meu are dureri de trei luni. La inceput au fost doar dureri ale muschilor intercostali si abia se putea intoarce de pe o parte pe cealalta in pat. Dupa o perioada, i s-a umflat degetul aratator de la piciorul stang si il durea foarte tare (mie imi explica ca il dor 'pernutele' din talpa). Durerile de muschi au trecut aproape in totalitate, degetul care e si acum umflat nu il mai doare, insa au aparut dureri la degetul mare de la mana dreapta. Nu este umflat, insa il doare mai ales dimineata, durerile micsorandu-se dupa cateva ore de activitate la serviciu. A fost la un doctor ortoped care considera ca e suspect de guta ascunsa, intrucat analizele de sange nu au indicat o afectiune de acest gen (VSH-ul este 22, nr. de monocite este 11, iar valoarea analizei numita fibrinogen este de 462-acestea sunt peste limita, restul valorilor fiind normale).
A facut un tratament pentru guta timp de o saptamana, insa durerile sunt la fel.
Singurele probleme de sanatate pe care tatal meu le are de cativa ani se refera la nivelul putin peste limita al trigliceridelor si ingrosarea sangelui, iar din aceasta cauza are dureri la ceafa, insa ia Aspenter. Alte afectiuni nu au fost gasite.

Nu stiu daca in aceasta sectiune trebuia sa postez, intrucat nu am idee la ce specialitate se incadreaza ceea ce are el. Va rog, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Unde anume ar trebui sa se duca, la ce sectie? Ce ar putea avea? Chiar nu imi doresc sa il mai vad suferind.

Va multumesc.

Cu respect,
Andra Mititelu
10 comentarii
0
26-09-2011, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- rezultatele in tratamentul gutei se observa dupa 1-2-3 luni, si nu dupa o saptamana de tratament izolat;
- poate exista o artropatie micro-cristalina (guta) cu uricemie normala, insa este o afectiune ce tine de medicina interna si in nici un caz de ortopedie;
- existenta poliartralgiilor, localizate atat la picior cat si la mana, ne orienteaza mai mult catre o afectiune de tip inflamator-reumatologic, motiv pentru care trebuie sa consultati un reumatolog (diagnosticul este 99% clicnic si nu se bazeaza exclusiv pe niste analize banale,...). Poate fi vorba si despre diabet, poate fi vorba despre mii de afectiuni diferite.
- nu am inteles din relatarea D-voastra elementele cu adevarat importante: varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologice, neurochirurgicale, etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-09-2011, ora 13:48
euard91
Nu este medic/terapeut
euard91
ii dau dreptate domnului doctor.Domnule doctor am si eu o intrebare, de ce mi s-au format gauri in calcaie si mi se umfla degetul inelar si mare(piciorul stang) si degetele mici de la ambele picioare?eu prima data am crezut ca este de la adidasi, mi-am luat si slapi am umblat 2 luni in slapi si degeaba acuma lucrez in paza si sunt obligat sa port bocanci.Ce sa fac sa nu m-ai am gropile in calcaie si degetele umflate?
0
27-09-2011, ora 14:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Edemul periferic al membrului pelvin are, cel mai adesea, o cauza medicala (cardiaca, hepatica sau renala), dar poate avea si o origine vasculara, inflamatorie-reumatologica, metabolica etc etc.
Primul reflex este scaderea solicitarii mecanice a membrului pelvin, prin reducerea drastica a "statului in picioare" si a mersului pe jos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-09-2011, ora 15:52
euard91
Nu este medic/terapeut
euard91
domnule doctor va rog frumos spunetimi in termeni romanesti sa inteleg si eu, chear daca si in zi de astazi citesc carti de histopatologie, chineto terapie, anatomie si chimie eu nu inteleg termenii medicali.spunetimi varog frumos de la ce mi s-au format aceste gauri in talpi au o latime de 15milimetri si pot baga degetul mic.vreau sa stiu exact ce am nu vreau sa ajung in carucior din cauza asta, acuma 2 luni a inceput sa mi se exofieze pielea am spus ca sunt bataturi dar degeaba ca s-au format gauri.
0
30-09-2011, ora 18:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa-mi scuzati ignoranta, insa nu am inteles tocmai datele esentiale: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice (sunteti diabetic), neurologice (aveti neuropatie?), vasculare, hepatice, cardiace, renale etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-10-2011, ora 16:36
euard91
Nu este medic/terapeut
euard91
ok, am 1, 84 inaltime, 65kg greutate din cate stiu eu la mine in familie numa bunicii au probleme cardiace si bunica osteoporoza.Eu am varsta de 20 de ani si numa doua operatii am avut una de ganglon cand aveam 4ani si una de apendice la 16 ani.De la varsta de 18 ani lucrez numa in paza, inainte de a ma angaja pentru prima data eu mi-am cumparat incaltamintea finca stiu ca sunt unle bacterii care se transmit si prin incaltaminte, in luna februarie mi-am dat demisia de unde am lucrat din motive personale, avad probleme din cauza ca au inceput sa mi se umfle degetele de la picioare si cum v-am spus si m-ai sus mi-au aparut aceste gauri in calcaie.Cum pot scapa de ele?Sunt barbat, data nasterii etse 17/11/"91
0
06-10-2011, ora 16:39
euard91
Nu este medic/terapeut
euard91
sporturile sunt ciclismul si sala pe banda cate jumatate de ora cu o viteza incepand de la 8km/h pana la 15km/h traumatic nu cred ca poate fi considerat un accidenc auto, metabolism normal cu tensiunea am mici probleme, neurologic sunt normal finca altfel nu aveam atestat agent paza cu port arma, vasculare nu am, hepatita nu am avut niciodata, renal ii ok findca beau si 8 litri de lichide in turele de 12 ore.
0
06-10-2011, ora 18:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este practic imposibil de elucidat cazul D-voastra fara o examinare clinica directa.
Edemul membrului pelvin are, cel mai adesea, o cauza vasculara (venoasa, limfatica), cardiaca, renala sau hepatica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-07-2013, ora 11:53
elizaiustina
Nu este medic/terapeut
elizaiustina
Buna ziua,

Bunica mea are dejetul de langa degetul mare umflat de la picior e normal doar ca i sa crescut doua cornite rotunde cu o gaura in amandoua cornite va rooooooooooooooog spunetimi ce vaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
24-07-2013, ora 12:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact la ce va referiti:
- este vorba despre o grifa digitala, consecinta a monturilor (hallux valgus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Degete%20in%20ciocan.html
- este vorba despre o plaga plantara, consecinta a unei metatarsalgii
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
- este vorba despre o interventie chirurgicala esuata
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Esecurile%20chirurgiei.html
- este cumva vorba despre un picior diabetic?? Ce greutate/inaltime are??
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: