Umflatura dupa ureche

67 comentarii 1 23 Înainte ›
0
24-04-2013, ora 20:35
alexandru1212
Nu este medic/terapeut
alexandru1212
Buna seara domnule doctor. M-ia aparut dupa urechea dreapta o umflatura nedureroasa si nu stiu ce poate fi. Daca ati putea sa imi raspundeti sa stiu ce sa fac.
0
25-04-2013, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi al un medic ORL.. sa vada dspre ce este vorba
0
25-04-2013, ora 22:36
alexandru1212
Nu este medic/terapeut
alexandru1212
Buna seara din nou. Am fost defapt la doctorita de familie ea zice ca sar putea sa fie de la o raceala. si akum scade nu mai este asa de umflat.
0
05-12-2013, ora 16:29
silvia ganea
Nu este medic/terapeut
silvia ganea
buna seara.de vreo 3 saptamani am observat o umflatura ( ca un ganglion) in capatul maxilarului sub urechea stanga. este putin dureros doar la atingere. nu am avut probleme orl niciodata. cu dantura stau mai prost fiindca am o fobie vis-a-vis de tot ce inseamna stomatologie, dar fara prea mari probleme in ultima perioada.m-au ingrijorat putin cateva asocieri in postarile citite, facandu-se legatura dintre aceste umflaturi cu tbc-ul. ce ati putea sa-mi recomandati !?
multumesc anticipat.
0
05-12-2013, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci consult la un medic stomatolog
2 dupa asta o sa stii daca mai e ecazul de consult ORL si de teste tbc
0
30-04-2014, ora 17:46
gubybuby
Nu este medic/terapeut
gubybuby
Buna ziua. Am o intrebare. Mama mea, are dupa o ureche niste cosuri negre destul de mari si mai e si unsuros si urat mirositor, iar dupa cealalta ureche are ceva bube mari, de culoare pielii care se umfla foarte tre dupa care se sparg singure si ii raman niste gauri foarte adanci. Oare ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi? Va multumesc
0
30-04-2014, ora 23:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada un medic dermatolog.
nu e problema orl
doar nu trebuie de spalat cu apa...doar se sterge cu solutie de alcool
si med. dermatolog o sa indice tratamentul
0
21-12-2014, ora 22:19
kysty
Nu este medic/terapeut
kysty
buna ziua

ce recomandati daca acest chist sebaceu apare tot timpul?am mers la medic, uneori cu antibiotic, alterori chirurgical si s-a rezolvat, dar la o luna doua apare altul, uneori la ambele urechi.se pot face ceva analize amanuntite, depista clar cauza si chiar trata pt o perioada mai lunga?multumesc
0
22-12-2014, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. cauza acestor probleme este la nivelul tractului digestiv
se fac ecografii, endoscopiii.. la gastrologie
se exclud din alimentatie Lactatele, mezeurile, carnea din comert..
toate sunt pline de hormoni de crestere, proteina animala, grasimi.
Dulciurile trebuie reduse la minim mai cu seama cele cu coloranti artificiali
UN regim apropiat de vegetarian, tratamente naturiste pentru detoxifiere
sunt calea spre rezolvarea definitiva
0
24-10-2015, ora 21:13
Adrianaraisa
Nu este medic/terapeut
Adrianaraisa
Buna seara
Am o umflatura dupa ureche pe os nu ma doare nu simt nimic, dar nu stiu ce e cu ea e cat o boaba de fasole.
As dori un raspuns.Va multumesc
0
25-10-2015, ora 18:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un ganglion limfatic care NU trebui emasat si palpat
faci cconsult stomatolog si ORL.. ca sa excluzi focarele de infectie
0
13-02-2016, ora 15:40
gaby corny
Nu este medic/terapeut
gaby corny
am si eu o problema nu sunt in tara am incercat aici dar nu stiu nimic acum 3 luni mia aparut o umflatura sub ureche cam cat o nuca prima data ma tinut 3 zile sa retras acum imi apare la saptamana ma tine 2 ore dupa ce mananc si se lasa am fost la dentist e totu ok, ce ar putea fi si daca pot sa stau pana in vara cand ma intorc acasa sau unde sa ma duc ca aici sa le dau mura in gura nu stiu unde sa ma trimita.va multumesc si astept raspunsu dumneavoastra.
0
14-02-2016, ora 18:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot despre Sialolitiaza
0
24-02-2016, ora 23:54
Monica777
Nu este medic/terapeut
Monica777
Buna srara am si eu o problema legata de o umflatura aparuta dupa urechea dreapta. Am avut o viroza respiratorie puternica, a necesitat spitalizare pentru cateva zile iar dupa 15 zile de la externare am facut varicela. In acel moment mi s-au inflamat 2ganglioni sub barbie si a aparut o umflatura dupa urechea dreapta destul de mare (nedureroasa). Dupa o saptamana au inceput sa dea inapoi inclusiv cea dupa ureche insa aceasta din urma intr-un ritm mai lent. Acum dupa doua saptamani este de dimensiunea unui bob de mazare. Mentionez ca am si o pronlema cu glamda tiroida (hipertiroidie) si ma aflu sub tratament. Am incercat sa v-a dau toate detaliile in speranta ca va puteti face o idee despre ce ar putea fi. Sper sa nu fie ceva rau , am citit pe internet o multime de lucruri ingrozitoare despre gangliomi nedurerosi si sunt speriata
0
25-02-2016, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o zona complicata
poate fi si de la amigdale si de la dantura si de la glande salivare
trebuei sa te vada stomatologul si la ORL
0
02-03-2016, ora 23:10
Essex
Nu este medic/terapeut
Essex
Bună seara.
Am tot citit despre umflatura după ureche, întâmplător am descoperit şi eu o umflatura după urechea dreapta e în spatele lobului pe craniu. Nu ma durea pana sa o depistez, acum a început sa doară.am tot atins-o şi apăsat pe ia şi parca sa mai întărit. :(
Poate fi ceva grav?
Mulţumesc!
0
04-03-2016, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E vrav.. ca nu ai alta ocupatie serioasa in viata
Si te ocupi cu pal0atul si provocatul durerii
Mai citeste despre anatomie...fiziologie.
0
06-03-2016, ora 17:07
Essex
Nu este medic/terapeut
Essex
Super.multumesc pentru implicare.
Nu am mai avut asa ceva pana acum, era ciudata de asta am tot palpare.intre timp mia trecut.
0
06-03-2016, ora 23:02
Anais-sophia
Nu este medic/terapeut
Anais-sophia
Buna seara, acum 2 saptamani iau facut gauri in urechi cu pistolul la bijuterie cu cercle stéril, fetita mea are 7 luni si azi am observât la o ureche i sa facut o bubita nu doare numai cand misc cercelul. Nu are lichid nu miroase urat.ce ar trebuie sa fac ?
0
07-03-2016, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergeti la un medic ORL sa vada urechea
daca este o cicatrice Cheloida.. cercelul o sa fie scos
daca este doar o inflamatie.. se dezinfecteaza local
0
12-03-2016, ora 20:48
PuiuAndrei46
Nu este medic/terapeut
PuiuAndrei46
Mi-a aparut in spatele urechii drepte o umflatura care ma doare la palpare, mai am dureri in gat si febra 37.5-38, am stari de oboseala si cam atat..
Ce am??
0
12-03-2016, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un ganglion inflamat
poate fi de la infectii dentare. amigdalite, faringite, viroze
La pat.. multe lichide calde de baut
antiinflamatoare la 6 ore pana luni
si luni la ORL la consult
0
25-07-2016, ora 19:30
Adrianaraisa
Nu este medic/terapeut
Adrianaraisa
Buna ziua
Am o durere in gat de doua luni, am fost la orl si mi-a spus k am stomatita aftoasa, mi-a dat neo-angin o solutie cu dexametazona, nistatina vitamina A si glicerina, si apa de gura..dar mie inca nu mi-a trecut, , eu tot am o durere la inghitire.
Ce poate fi?
va multumesc
0
25-07-2016, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multe...
cel mai probabil.. un reflux gastro-esofagian care afecteaza farngele prin acidul gastric
sa scris mult depsre asta pe forum
0
25-08-2016, ora 12:06
SERBANESCU
Nu este medic/terapeut
SERBANESCU
Buna ziua! am o umflatura de o luna dupa urechea dreapta jos exact in spatiul intre condilul mandibulei si urechea, este de aproximativ 10mm si nu doare si as mai avea o problema de 3 ani in care se infunda urechea si ma deranjeaza la vorbit (se intampla deobicei la un efort sau emotii si trece dupa ce ma linistesc)
Eu port aparat dentar si am avut probleme cu articulatia mandibulara.
Va multumesc
0
02-12-2017, ora 22:45
AlexFTW
Nu este medic/terapeut
AlexFTW
buna ziua, si eu am o problema, am o unflatura care nu e rosie nu ma doare, asa am avut si pe frunte si pe barbie dar le-am dat cu FLOCINOLON si dupa un timp am scapat de ele acum mi-a aparut in spatele urechii stangi, eu credeam ca sunt cosuri
0
05-12-2017, ora 00:41
Ovidiu199
Nu este medic/terapeut
Ovidiu199
Buna ziua! De vreo 5 zile mia aparut dupa urechea dreapta in partea de jos o umflatura cam cat o cireasa, la inceput era putin rosie iar dupa 3-4 zile a inceput sa se inegreasca iar acum sa spart si a curs coptura cu sange dar tot ieste umflat si este foarte dureros ce pot sa fac. Ce este?
1
05-12-2017, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chist sebaceu supra infectat
se merge la DErmatologie
0
24-08-2020, ora 16:08
alpo
Nu este medic/terapeut
alpo
salutare
am si eu..ca toti de aici o umflatura la LOBUL URECHII, pana acum era ca o bobita de piper asa, m-a pus dracu si m-am jucat cu ea, am tot palpat-o, si acum s-a marit si este cam cat una de mazare sau putin mai mare si doare putin, nu rau, dar jeneaza. Daca pun mana - doare. Bobita asta este mai predominanta pe spatele lobului nu in fata. Toata zona este usor inflamata si usor rosiatica. Am luat Nurofen forte, ieri 1 azi 1, nu prea pare ca s-a schimbat nimic. Problema este ca acces la medic nu prea am sau este extrem de complex. Am la dispozitie paracetamol nurofen si antibiotic Unasin. Ce mi s-a parut ca la dus, ieri, s-a tras putin...acum nu stiu daca a fost autosugestie sau chiar s-a tras. Nu pare sa aiba niciun cap ca un neg/cos...sau nu il vad eu.

Mentionez ca am acea bobita mica pe lob de. ani.si acum 3 zile m-a pus dracu sa ma joc cu ea si acum s-a inflamat, pana acum nu a fost niciodata asa de mare.
Multumesc
0
20-09-2020, ora 16:22
Cafelus
Nu este medic/terapeut
Cafelus
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, am descoperit cam de doua luni o umflatura in spatele urechii stangi cam pe osul urechii, acum a devenit tare si la palpare ma doare putin, nu stiu ce sa fac, acum o luna am fost la orl si mi-a spus ca e o inflamatie, mi-a facut o injectie cu cortizon, am sperat ca o sa se retraga, dar nu s-a intamplat asa, este ceva de care trebuie sa ma ingrijorez ? Mentionez ca eu am o rinita hipertrofica de care nu mai scap, am facut si operatia de cauterizare a cornetelor nazale (turbinoplastie) si am glanda tiroida autoimuna. Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.