Umflatura dupa urechea dreapta

05-01-2011
Se7en
Nu este medic/terapeut
Se7en
Buna ziua, sau mai bine zis buna seara data fiind ora la care postez.

Acum cred ca aproximativ 24 de ore am observat in spatele urechii drepte o umflatura. De obicei nu am contacte prea dese intre maini si urechi, ca oricine de altfel. Intamplarea a facut sa ating acea parte.

Am verificat mai apoi si la urechea stanga, acolo unde exista la fel o umflatura, insa de o marime extrem de mica. In schimb in partea dreapta e ceva mai mare (de marimea unui bob de mazare, daca nu cumva mai mic).

Prima data am crezut ca ar putea fi vorba de oreion, insa acesta se manifesta prin febra si alte lucruri, ceea ce eu nu am. Ma gandesc ca ar putea fi vorba de o inflamatie sau ceva de genul... Astept pareri pe aceasta tema si daca se poate, si un posibil remediu.

Tin sa precizez ca nu doare la atingere, este doar umflat si tare. Nu se afla pe ureche sau sub ureche, ci in spatele ei, pe craniu cred (sper sa ma fi exprimat bine si sa fi explicat cat se poate de bine pozitia).

De asemenea, in urma cu o saptamana am avut ceva probleme la una din masele, tot pe partea dreapta, pe care le-am rezolvat cu ceva medicamente de calmare, insa din cate am inteles, trebuia sa iau ceva de infectie, pentru ca maseaua/maselele continuau sa doara uneori.

Multumesc. O seara buna.
4 comentarii
0
06-01-2011, ora 10:04
Tuica
Nu este medic/terapeut
Tuica
Buna dimineta. As dori si eu un sfat sau o indrumare de la Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie. Multumesc frumos.
Acum cateva zile am stat ceva vreme in frig. Eu am o sensibilitate la urechi de cand ma stiu ( am facut de mica otite). Nu pot sa spun ca ma simt rau, insa de 2 zile nu aud bine cu ambele urechi, adica nu prea aud deloc. Mai mi s-a intamplat lucrul acesta de vreo 4 ori in decursul viettii.Binenteles ca am avut si timpanul fisurat, dar la ultimul control mi s-a spus ca este cicatrizat, insa sanatoasa fiind atunci, auzul tot nu mai era perfect.
Intrebarea mea este ( deoarece nu sunt in tara), dar am posibilitatea sa mg la medic )vis a vis de antibiotic. sa iau sau sa nu iau?
Din urechea dreapta am intradevar o secretie, dar nu este urat mirositoare, s-ar putea sa nu fie ceva bacterian. si stiu ca 80% din otite ( asta o fi) se vindeca fara antibiotice. Dar ce ma fac cu hipoacuzia, nu stiu daca e de transmisie sau de perceptie
Vroiam sa va mai spun ca tot capul este infundat, am secretii nazale, pun picaturi pt fluidizare si durerea am combatut-o cu antiinflamatoare ( nurofen)
In general starea este buna acum, dar ma ingrijoreaza ca nu aud bine. Va multumesc din suflet, va dorsec o zi usoara si an an nou plin de impliniri.
0
06-01-2011, ora 10:07
Tuica
Nu este medic/terapeut
Tuica
Am uitat sa specific ca pt urechii dupa toatetare cu spary humex ( asta am gasit pe aici) am pus picaturi Otis, cu cloramfenicol. Multumesc mult
0
08-01-2011, ora 05:22
Se7en
Nu este medic/terapeut
Se7en
Nicio rezolvare la problema mea de mai sus ?
0
28-01-2011, ora 17:28
VEROVERO
Nu este medic/terapeut
VEROVERO
Am si eu o problema cu urechile.Am avut in spatele urechilor ganglionii unflati, usturime in gat si nas secretam ceva apos usturator care i-mi dadea stare de mancarime.la scurt timp a aparut o iritatie urata la intrarea in nas, cojoasa, iar in spatele urechii, pe ureche crapaturi si din ele supura un lichid lipicios uarat mirositor.A facut coaja si de fiecare data daca o rupi coaja se reface prin supuratie.Nu am fost inca la medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: