umflatura in partea stanga a abdomenului

10-02-2012
alina1986
Nu este medic/terapeut
alina1986
buna ziua.de vreo o saptamana am observat ca partea stanga a abdomenului este umpic mai umflata decat partea dreapta iar de cateva zile a aparut si durerea.nu este o durere mare dar este deranjanta.mentionez ca am scaune foarte rare o data la 4, 5 zile.se poate sa fie si asta o problema?va rog daca se poate sa imi raspundeti v-as fi recunoascatoare.p.s nu fac efort fizic deloc.va multumesc anticipat pt raspuns
2 comentarii
0
11-02-2012, ora 14:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate e colonul, dar de la distanta greu de spus. Ar trebui sa mergi la un consult la gastroenterolog.
Dar sa stii ca fara miscare, daca nu esti imobilizata, tranzitul se face foarte foarte greu! Si la operatii intestinale, dupa numai 1 zi (daca se poate) medicul impune mersul ca sa se reia tranzitul.
Ai grija, nu e de jucat, manaca legume, fructe, cauta sa ai regim cat mai normal, laxativele dau dependenta in sensul in care daca nu mai iei te constipi si mai tare. Dar daca n-ai iesit de mai multe zile, ia de la farmacie ce iti recomanda sau mergi la consult.
Repet, daca e de la colon.
Sanatate!
0
13-02-2012, ora 03:26
alina1986
Nu este medic/terapeut
alina1986
buna seara.am fost in aceasta seara la camera de garda dar de data aceasta cu durere in partea dreapta a abdomenului.mi-au spus ca sunt suspecta de apendicita si mi-au facut hemocromul in urma caruia au zis ca este totul ok si ca valorile sunt bune.mi-au spus ca este psibil sa am oarece inflamatie dar nimic ingrijorator si mi-au facut antibiotic intravenos.mi-au spus ca pot sa vin acasa dar daca se repeta durerea sa ma intorc la ei.ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca pe foaia de analize este totul ok cu exceptia unei singure valori care e incercuita de catre ei si anume WBC 10.68.ma poate lamuri si pe mine cineva despre ce este vorba?va multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.