Umflatura in zona cotului.

16-05-2009
ClaudiuG.
Nu este medic/terapeut
ClaudiuG.
Buna ziua. Acum 7 zile am inceput sa merg la sala.Am fost neatent si in loc sa nu ma fortez foarte tare am facut exact opusul.Mi-am antrenat prima oara bratele (bicepsul si tricepsul mai exact) asa de tare incat atunci cand am parasit sala nu imi puteam flexa mainile in totalitate.Am pus toate astea pe seama febrei musculare si am zis ca e totul in regula.
Dupa 2 zile febra a ajuns la un nivel extrem, de abia imi puteam flexa mainile si ma dureau ingrozitor.M-am informat cu privire la aceasta problema si am inteles ca e o febra foarte puternica si ca va trece in decurs de 4-5 zile, lucru care s-a si intamplat.Dupa 5 zile puteam sa flexez bratele, mai era o mica urma de febra in zona tricespului dar foarte redusa.
In a 7 zi(azi) am observat de dimineata o umflatura destul de observabila, m-am speriat cam tare sincer sa fiu si nu stiu exact ce este. Umflatura este nedureroasa, se afla in zona cotului oarecum in exterior si este si partea interioara a antebratului in zona mijlocie putin umflata, ma jeneaza si sigur nu e ceva normal. Nu stiu exact ce sa fac in privinta ei. Astept parerile si sfaturile dumneavoastra.
P.S In ziua a 5 a trebuit sa urc un pat 4 etaje, dar consider ca nu am depus un efort foarte mare, am fost ajutat, nu m-am grabit si nu am observat niciun semn care sa ma puna in garda cu privire la sanatatea mea.
2 comentarii
0
17-05-2009, ora 06:02
ClaudiuG.
Nu este medic/terapeut
ClaudiuG.
Update***
Umflatura s-a extins spre incheietura.E foarte gelationasa.Exista posibilitatea sa fie si din alte cauze exceptand antrenamentul la sala?..cum ar fi expunerea la "curent", aer rece...s.a.m.d?
0
18-05-2009, ora 18:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca ai facut o bursita subacuta prin suprasolicitarea articulatiei fara sa ai un antrenament prealabil al miscarilor care trebuie intotdeauna facute cu masura si treptat. O data cu urcarea patului, din nou ai suprasolicitat articulatia cotului.Cumpara-ti de la farmacie un Tonifor si fa masaj in zona si cauta sa mergi cu o trimitere la un ortoped.Sub nici o forma nu mai purta greutati cu acea mana, nu mai ridica nimic si nu lua nimic in brate.Mergi la ortoped, caci daca este o bursita care s-a extins, e posibil sa nu dea inapoi si sa se si infecteze.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.