Umflatura in zona patului unghiei

10-02-2009
Lightbinder
Nu este medic/terapeut
Lightbinder
Buna ziua ma numesc Andrei, 21 de ani, de cativa ani de zile am avut probleme cu unghiile incarnate la degetele mari de la picioare, dupa o serie de operatii, anul trecut am avut ultima operatie, diagnosticul fiind haluce bilateral suprainfectat am stat internat in jur de 3 saptamani sub antibiotice curatandu-se zona si osul fara extractia unghiei..
toate bune si frumoase apoi deoarece era un spatiu ramas intre unghie si zona operata am facut si o onicomicoza la ambele degete mari (cel putin asta a fost tratamentul pus de dermatolog ) dupa cateva saptamani de ungere cu o alifie prescrisa (am uitat numele) si Terbisil unghiile au inceput sa se desprinda si au cazut deci nu era nici un semn de infectie, puroi cand am fost la dermatolog si au cazut...am facut si o radiografie la degete care a relevat o demineralizare in acea zona...si mi-a fost prescris calciu

In ultimul timp am fost la diversi medici ortopezi, dermatologi, ei spun ca nu e nici urma de infectie... dar zona de la radacina unghiei..patul unghiei a inceput sa se umfle (momentan nu am alta unghie crescuta ) si ma doare cand pasesc degetele de parca m-ar durea osul, +ca parca imi amorteste degetul si imi trosneste cand il misc fara sa ma doara acea zona..
citind pe forum am auzit de parnitiu..este posibil sa am asa ceva? ce ma sfatuiti sa fac?
3 comentarii
0
10-02-2009, ora 18:53
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
vedeti ca una din complictiile tratamentelor de unghi incarnata este osteita.sa faceti o scintigrafie si radiografie
sanatate
0
10-02-2009, ora 19:34
Lightbinder
Nu este medic/terapeut
Lightbinder
Multumesc de raspuns DrAkram,
Am facut acum 3 zile radiografie si diagnosticul pus a fost :
Haluce bilateral : Demineralizarea falangei distale si proximale, haluce bilateral

Exista vreo modalitate de tratare a osteitei ? Numai prin scintigrafie se poate detecta osteita ? prin radiografie nu ?
0
12-02-2009, ora 16:56
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
se poate prin radiografie dar cd se decteaza prin radiografie e deja tarziu...scintigrafie pune dg inainte safie tarziu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •