Umflatura inghinala de aceeasi marime ca inainte de operatie | Forumul Medical ROmedic

Umflatura inghinala de aceeasi marime ca inainte de operatie

09-12-2016
mihai_serban
Nu este medic/terapeut
mihai_serban
Buna ziua,

Am fost operat acum 2 zile de hernie inghinala stanga, procedeu laparoscopic. Mi-a fost pusa plasa. Am fost externat, sunt acasa, sunt bine per total. Totusi, cand stau in picioare, apare umflatura din zona inghinala aproape de aceeasi dimensiune ca inainte de operatie. (umflatura n-a fost mare, m-am operat cam la 3 luni distanta de cand mi s-a spus ca am un punct herniar).

E posibil ca operatia sa nu fi reusit? Sau e normal sa fie asa?

Multumesc!
2 comentarii
0
22-09-2018, ora 10:32
Gabb
Nu este medic/terapeut
Gabb
Salut.Sa mi spui și mie te rog daca e normal sa fie așa, pt că așa am pățit și eu acum.
O zi buna!
0
04-12-2018, ora 12:03
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Bună ziua,

In principiu nu este normal sa fie ca înainte..totusi un grad de edem al regiunii inghinale operate, poate aparea ( trebuie sa luati antiinflamatorii). Este necesara o evaluare prin ecografie de parti moi a regiunii inghinale respective, si o reevaluare chirurgicală, pentru a vedea in cazul persistenței simptomelor, daca nu cumva e vorba de serom, hematom, sau recidiva imediata!

Cu stimă,

Dr.Ștefan Tucă -medic primar chirurgie generală
------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: