umflatura osoasa deasupra calcaielor - operatie?

22-10-2008
Caill
Nu este medic/terapeut
Caill
Buna seara,

Ma numesc Ioana si am 22 de ani. De cateva luni mi-a aparut la ambele calcaie, deasupra mai exact, o umflatura osoasa vizibila. Spun ca e osoasa fiindca nu mare sa fie ceva besica sau umflatura obisnuita. Se poate sa apara in urma unor pantofi necorespunzatori? Este ceva grav? Trebuie sa ma operez?

Astept raspunsul dumneavoastra.

Multumesc.
2 comentarii
0
22-10-2008, ora 21:39
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
Confirm cele de mai sus.Daca ai identificat pantofii responsabili, fa-i cadou!Asa am facut si eu.
0
17-02-2009, ora 11:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Problema D-voastra este destul de bine codificata si se inscrie in patologia retro-piciorului cauzata fie de un dismorfism osos calcanean, fie de o modificare globala de panta a acestuia, fie este o simpla bursita retro-calcaneana aparuta ca urmare a unui conflict mecanic cu incaltamintea.
Un consult clinic va diferentia diagnosticul si va stabili tratamentul corespunzator.
Cu deosebita stima,
Dr. marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •