Umflatura pe coasta

02-01-2012
ancabogdan
Nu este medic/terapeut
ancabogdan
Am descoperit de curand o umflatura pe a doua coasta din partea dreapta...de sus...cumva chiar sub san.de marimea unei boabe de fasole.La inceput am crezut ca e coasta deformata si nu am mai observat anterior...dar daca apas mai tare doare putin...si nu e chiar atat de dura ca si un os..dar aproape la fel.Mentionez ca am avut ceva probleme cu plamanii, dupa nasterea copilului...probabil de la substantele pe care mi le-au bagat pe gat la anestezie.Am scapat de acea problema acum cativa ani si ulterior am ramas cu o mica sensibilitate, racesc mai usor dar imi trece imediat daca iau un antibiotic.Acest nodul / ganglion este pozitionat pe coasta, sub sanul drept dar nu e in san, ci este crescut pe coasta.Nu stiu ce poate fi.ma gandesc la cancer osos sau pulmonar...dar nu e in plamani, ci pe coasta...va rog dati-mi un sfat.Voi merge la medic, dar poate ma puteti ajuta cu un sfat.
7 comentarii
0
04-01-2012, ora 03:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum sa te gandesti asa, una-doua, la cancer?!
Mergi la medic, fa-ti control si daca trebuie analize si apoi te linistesti.Poate e o simpla adenopatie ce trece de la sine sau poate ramane asa fara sa aiba vreun risc.
Sanatate!
0
04-01-2012, ora 12:23
ancabogdan
Nu este medic/terapeut
ancabogdan
Am fost ieri la medic, am facut si o radiografie...nu se stie ce e, doar ca s-a vazut la radiografie, ceea ce inseamna ca e os.M-a trimis la chirurgie toracica, sa imi faca punctie si sa o trimita la laborator.Mie mi se pare ca habar-n-au ce e si sar imediat la cutit.M-am mai gandit si cred ca din cauza pozitiei in care stau la calculator aproape toata ziua, foarte aplecata pt ca am o masuta joasa, cred ca mi s-a deformat acea coasta sau articulatia respectiva, pt ca mi-au zis ca e aproape de articulatie acea formatiune.Ce sa fac?Sa ma duc sa fac punctie sau nu?...multumesc
0
04-01-2012, ora 14:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, fa-ti punctie, nu-i mare lucru si atunci chiar o sa se stie ce e si te linistesti si tu.
Chiar sunt curioasa.
0
20-06-2015, ora 08:34
loŕe123
Nu este medic/terapeut
loŕe123
Buna Anca, ce ai rezolvat cu coasta?
0
19-10-2015, ora 00:45
cristinacgabriela
Nu este medic/terapeut
cristinacgabriela
Buna seara! Numele meu este Cristina, am 29 de ani si asta vara am simtit o durere la sanul stang. Palpandu-ma am simtit o umflatura destul de mare, tare si nemobila. Nu am bagat de seama, am considerat ca m-am lovit, durerea a trecut cu timpul dar zilele trecute durerea a revenit. Palpand, nodulul este tot acolo, tot nemobil si incepe sa doara si fara sa pun mana. Acum nu stiu daca e la san dar mi mai mult mi se pare a fi pe coasta, il simt de-a lungul coastei. Sa imi fac o mamografie sau sa merg sa fac o raza? Precizez ca nu prea am avut grija de mine, alimentatie proasta, multe cure de slabire, am se pare si lipsa mare de calciu (spasmofilie), la capitolul oase stau prost. Imi trosnesc articulatiile f tare si ma si dor. Un sfat sau o indrumare catre un medic de ce specialitate? Multumesc!
0
24-10-2015, ora 20:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: greutate/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-11-2015, ora 19:34
27Valentina
Nu este medic/terapeut
27Valentina
Buna seara!Bunica mea de 85 de ani.a descoperit azi la axila o umflatura cat un ou..maine merge la medic.dar sunt foarte speriata...poate fii cancer la 85 de ani?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.