umflatura pe frunte dureroasa

01-10-2011
443343534
Nu este medic/terapeut
443343534
mi-a aparut o umflatura pe frunte, sub piele ce in mijloc este putin mai rozalie -rosie si ma doare toata suprafata ei knd o ating. Nu se deplaseaza sub piele. Dimineata asta mi-a aparut si era km de 2-3 cm, acum are un diametru de aprox 5.Desi am incercat cu crema sa scoata ce ar putea fi inauntru, nu s-a intamplat asta, ci doar s-a marit pe suprafata fruntii.
Nu stiu ce sa fac, am in general cosuri in zona respectiva, insa niciodata nu mi s-a intamplat sa se umfle practic fruntea atat de mult.As vrea sa o tratez cum trebuie ca sa mi treaca.
2 comentarii
0
02-10-2011, ora 11:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata. Eu, pe neve, as zice ca este vorba despre o infectie acuta localizata ( furuncul, abces, chist sebaceu infectat???). Sa nu storci zona respectiva. Mergi la un serviciu de Chirurgie sau mai bine Chirurgie Plastica pentru un diagnostic de certitudine; in urma consultului, se va stabili faza de evolutie si conduita terapeutica adecvata; in faza inflamatorie, se indica un tratament antibiotic care poate duce la vindecare( in infectiile fetei, cel mai indicat este un tratament cu cefalosporine timp de aproximativ 7 zile); in faza de supuratie, cand se palpeaza fluctuenta, apare burbionul, durerea este mare, pulsatila, se indica incizia colectiei purulente, evacuare, lavaj cu solutii antiseptice, drenaj, continuarea tratamentului cu antibiotice si evaluare ulterioara );numai bine
0
02-10-2011, ora 19:25
443343534
Nu este medic/terapeut
443343534
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.