Umflatura picior destul de mare la efort

23-07-2018
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Bunica mea de 68 de ani care are 85 de kg se confrunta cu o umflatura la un picior de foarte multa vreme, ce se mareste dupa spusele ei cand face efort se plimba prin curte sau face treaba si e destul de dureroasa. A fost operata acum 10 ani sau mai mult, ca a avut o coasta rupta de la o cazatura si deatunci are probleme la mers ( se misca incet ).
Poza : https://imgur.com/a/J02X47
Ce este de facut
5 comentarii
0
23-07-2018, ora 17:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
BUna ziua,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg localizarea anatomica a problemei: ce intelegeti prin "picior"?
Piciorul este formatiunea anatomica situata mai jos (distal) de glezna.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-07-2018, ora 18:30
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Pai durerea e acolo unde se vede umflatura de la o posta. Gen unde e osu ala rotund aproape de talpa vedeti dvs
0
23-07-2018, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va rugasem sa-mi precizati localizarea anatomica a suferintei.
Link-ul postat nu functioneaza si nu avem aptitudini para-normale, pentru a "ghici" despre ce este vorba.
Nu am inteles, de asemenea: are 85 kg la ce inaltime? Ce antecedente are la acel nivel?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-07-2018, ora 20:46
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Umflatura se afla in zona gleznei la un singur picior, are 170 cm. Nu a mai avut antecedente medicale doar atunci cand a cazut foarte urat acum 10 ani impiedicanduse de o piatra, pierzand din locomotie si avand o coasta fisurata respectiv o operatie pentru scoaterea acelei coaste sau fixare habar nu am.
0
23-07-2018, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Poate fi vorba despre distrugerea articulatiei gleznei (artroza), perfect explicabila in contextul celor 20 kg in exces.
Un examen clinic direct este, evident, cheia diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.