Umflatura + presiune anormala in regiunea gatului

09-03-2007
Alexe Emil
Nu este medic/terapeut
Alexe Emil
Sunt ingrijorat in mod special de faptul ca sunt un consumator inrait de Coca Cola. Realizez ca ot exista o multitudine de alte cauze pentru simptomele pe care le prezint, dar suspectez in mod special consumul regulat al acestei bauturi in cantitati mari ( peste 1L zilnic, de obicei 2L ). De cateva luni, am inceput sa am o senzatie de disconfort la gat, aproximativ intre articulatia mandibulei si capatul dinspre stern al claviculei. Daca la inceput era vorba doar de o usoara senzatie de disconfort, acum situatia s-a inrautatit. Se observa o umflatura la nivelul gatului, in partea stanga, cam la acelasi nivel pe verticala cu marul lui adam, iar principaluil simptom in zona afectata este senzatia de presiune.

Este important sa mentionez si alte afgectiuni si tratamente. Mai sufar de o forma usoara de astm, pe care o tratez cu 2 doze de Ventolin pe zi, urmate fiecare la 10 minute de cate o inhalare de Seretide (sub forma de pulbere-aerosol). De asemenea, in urma consumului excesiv de Coca Cola am dobandit o gastrita de reflux pe care o tratez cu cate o pastila de Omeprazol zilnic (am trecut direct substanta activa pentru a elimina orice dubii).

De asemenea, mentionez ca sunt supraponderal si cam de 8 luni mi-au aparut niste vergeturi rosii in zona sub-bratului stang.

Ce imi puteti spune in legatura cu aceasta problema?
3 comentarii
0
26-03-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
"Umflatura" de la nivelul gatului pe care o descrieti pare a fi un ganglion. Ar trebui sa mergeti la un medic care sa stabileasca cu certitudine ce este (ganglion??/ lipom??), care este cauzasi mai ales ce e de facut, atata timp cat "situatia s-a inrautatit". cat despre "dependenta " de Coca -Cola poate ca ar trebui sa va adresati unui nutritionist sau unui medic diabetolog care sa va indrume in lupta impotriva acestei "obisnuinte" care in mod cert este nociva. Vergeturile rosii de la nivelul bratului s-ar putea sa se constituie intr-o reactie adversa la tratamentul anti-asmatic. O vizita la un medic internist ar putea oferi multe raspunsuri si o cale de rezolvare a problemelor.
0
04-08-2014, ora 15:57
Rufus
Nu este medic/terapeut
Rufus
Buna ziua,

Ieri am descoperit o mica umflatura sub mandibula. Nu ma jeneaza in nici un fel. In ultima perioada simt o presiune la nivelul gatului, inghit mai greu ca de obicei ca si cand as avea amigdalele inflamate..Este posibil sa existe vreo legatura intre cele doua probleme? Va rog sa-mi spuneti e medic sa consult..familie, Orl, Hematolog, Endocrinolog. Tin sa mentionez ca in urma cu o luna - doua mi-am facut analizele de sange si au iesit ok. Putina lipsa de fier atat. TSH-ul a iesit si el in limite normale.

Multumesc anticipat pentru raspuns..
0
05-08-2014, ora 08:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 incepi cu un medic Stomatolog
2 dupa mergi la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •