Umflatura...ca o basica...in gat

24-04-2016
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Buna ziua. De câteva luni imi apare in gat pe partea dreaptă pe locul amigdalelor (sunt opertata de amigdale de 23 ani) o mica umflatura ca o besicuta cat un bon mic de mazăre, am senzația ca mi-a rămas ceva lipit in gat si asta de intampla dupa ce consum diverse alimente de ex afumat, sărat, conimentat. Sufar si de o rinita pe care am tratat-o cu aerius si nasonex. Ce poate fi aceasta mica formatiune care isi tot modifica dimensiunea.apare, dispare sau de micșorează si nu o mai' simt. Daca mi-ati putea de un sfat.stiu sa merg la orl..., dar măcar pana ajung acolo☺. Va multumesc
2 comentarii
0
25-04-2016, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema de baza este la nivelel tractului digestiv
exista problema de digestie de mult timp, anume refluxul gastro-esofagian a fost cauza amigdalitelor repetate
operatia NU a rezolvat si cauza..refluxul se repeta si local se mia inflameaza resturile de amigdala ramase
2 investigatiila gastrologie si regim corect alimentar
3 consult ORL..se cauta un medic care poae micsora acel rest amigdalian cu Radiofrecventa
0
25-04-2016, ora 13:41
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Va multumesc din suflet pt raspuns...nu m-am gandit ca ar putea fi din cauza ddigestiei, eu am avut si un ulcer si o gastroesofagita de reflux, ambele tratate, insa se pare ca au recidivat.eu ma speriasem sa nu fie ceva mai grav de genul unei tumori datorita faptului ca a aparut de 2 luni si se tot micsoreaza pana la disparitie totala si iar apare la ingerarea unor anumite alimente. Voi merge la un consult gastro...va multumesc inca o data pt timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •