umflaturi tari din care curge mult sange

12-10-2009
OlteanuAlina
Nu este medic/terapeut
OlteanuAlina
Buna ziua, ma numesc Alina si am o mare rugaminte, daca ma puteti ajuta cu un sfat. Mama mea in varsta de 58 ani are urmatoarele simptome : incepe sa o manance pielea in special pe membrele inferioare si corp, in acel loc in care se scarpina isi face aparitia o umflatura micuta, rosie si tare, care din cauza scarpinatului se rupe si curge putin sange. Intre timp aceste bubite fac o coaja maronie, iar cand face un dus mai cald o apuca mancarimi mari pana isi rupe cojile si de data aceasta ii curge mult sange, mancarimile apar si la bubitele care au prins coaja. Rugamintea mea este sa ma indrumati in ce directie ar trebui sa mearga dermatologie sau infectioase, daca trebuie inainte sa ajunga la medic sa faca anumite analize prin care medicul sa se elucideze de mister, daca trebuie sa mearga sa cumpere o crema de la farmacie.
Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
12-10-2009, ora 18:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va sfatuiesc sa mergeti la un medic homeopat cu experienta. Dermatologia si orice alta ramura nu va poate ajuta la un astfel de caz.
0
12-10-2009, ora 18:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cateva intrebari:
- ce culoare are umflatura. Rosu deschis, inchis, spre albastru ?
- ce culoare are sangele care curge ulterior ?
- mama are probleme cu climateriu ?
- este prezenta tendinta sa vorbeasca mult ?
- mancarimea de la spalat este din cauza apei sau a caldurii apei ( apare mancarime si de la apa rece ?)
- suporta caldura (soarelui, sobei, etc) ?
- dureri de cap dimineata la sculare ?
- palpitatii, maini sau picioare amortite, sau cu furnicaturi ?
Alte simptome prezente la momentul actual in afara de cele de la piele ?
0
12-10-2009, ora 19:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca mama dvs sufera de un prurigo cronic. Are nevoie de un consult dermatologic, nu de boli infectioase.
In principiu nu trebuie sa faca analize inainte de a se prezenta la medic, deoarece medicul este cel care trebuie sa aprecieze ce analize trebuie facute.
0
23-06-2012, ora 20:08
florentina monica
Nu este medic/terapeut
florentina monica
mama mea are 47 de ani, cilul menstrual nu il mai are regulat si are pe sanul drep basicute pline cu sange sunt foarte dese, in plus de asta o doare aceeasi mana f tare.va rog sa imi dati un raspuns. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •