Un copil cu convulsii febrile poate fii diagnosticat cu epilepsie?

06-02-2014
ANCA-A
Nu este medic/terapeut
ANCA-A
1)Care este tratamentul pentru a putea prevenii reapariţia convulsiilor.
2) Un copil cu convulsii febrile poate fii diagnosticat cu epilepsie dacă are mai mult de trei convulsii ferbile.
2 comentarii
0
06-02-2014, ora 10:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
am mai scris...revin pt tine:
::"Buna ziua,
o fetita de 5 ani (stie alfabetul, numara, aduna, spune poezii.etc..inteligenta) a fost depistata in decembrie 2012 de catre mama ei cu stari de aprox. 30 secunde de faptul ca 'se pierde', din joaca.deodata..
adica: se uita intr-un punct fix, nu aude daca o striga, nu vede (ii dadea cu mana prin fata fara sa faca vreo miscare), daca INSA o pisca zice 'auuuu' (deci simte durerea in acele 30 secunde),
NU stiu ei de cand o fii fetita ASA...acum au observat-fiind mama in concediu de odihna.

ca urmare au dus-o in data de 17 ian.a.c. la un medic neurolog pediatru
si urmare encefalogramei
si a unui consult,
fetita a primt diagnosticul: EPILEPSIE CU CRIZE DE TIP ABSENTE (sau absent.ca n-am inteles bine)
i s-a prescris DEPAKINE de 300 /zi cate 1/2 tableta la 12 ore...
pt 2 ani (consult dupa 0 luna)
si medicul le-a dat sperante parintilor ca dupa 2 ani, isi va revenii. "


a trecut de atunci un an..fetita este sub tratament (pt 2 ani)si NU i-au mai reaparut acele...stari.

propunere:
1. scrie varsta copilului, pt ati raspunde un medic
2. pt linistea ta..mergi cu el la medic neurolog pediatru

sa-ti traiasca sanatos
0
06-02-2014, ora 23:18
SecondChance
Nu este medic/terapeut
SecondChance
Eu cunosc o fetita de 3-4 ani cu epilepsie careia un medic psihiatru de la Obregia i-a recomandat si ulei de ficat de cod exact de la firma Childlife Essentials : http://secom.ro/produse/portofoliu/cod-liver-oil/. Contine acizi grasi omega-3, este foarte buna pentru sistemul nervos si osos pentru copii. Se gaseste la farmacie, dar puteti sa o cumparati si de pe magazinele online din USA la jumatate de pret, www.iherb.com. Eu am vazut fetita cum intr-un an si-a luminat privirea, iar mama ei a spus ca de la cateva crize de epilepsie pe luna ajunsese dupa tratament doar la o singura criza pe an, m-a bucurat.

Pentru ca si eu am avut acum 2 ani un moment greu de sanatate si medicina clasica nu a putut sa ma ajute si Dumnezeu m-a indreptat spre medicina naturista. Am folosit si eu multe produse de la firma Nature's way si de la mai multe firme americane de produse naturiste pentru ca sunt performante si mi-am revenit cu ele, le gasiti la aproape orice farmacie. Tratamentele naturiste nu au efecte secundare in timp ce aproape toate medicamentele psihiatrice au. Dumnezeu sa va ajute copilul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.