Un diagnostic de psihoza, cer un sfat...sunt disperata!

26-11-2010
osora
Nu este medic/terapeut
osora
Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac, ce e mai bine pentru el si ce nu.
E vorba de fiul meu, care a fost diagnosticat in iulie cu soc emotional. A luat tratament acasa, fiindca nu ni s-a recomandat internare nici in ruptul capului (NICI NU AS FI ACCEPTAT LA CE SPITALE SUNT IN ROMANIA)...a functionat cam o luna, apoi au inceput iar. Crizele, episoadele au devenit tot mai multe, mai putine momente de constienta, dar in tot acest timp a fost ascultator, isi lua medicamentele, mergeam la plimbare des...pana de vreo saptamana, cand a inceput sa fie mai agresiv cu mine, chiar sa nu ma mai suporte langa el. Intr-o dimineata, se trezea foarte devreme, nu am vrut sa iesim la plimbare si a sarit pe geam(noroc ca stam la parter)...la insistentele familiei am consultat un medic din Cluj, care ne-a spus ca daca vrem sa se faca bine trebuie neaparat sa-l internam, pentru ca altfel il pierdem.
Asta am facut, e la Cluj...dar ma simt vinovata, am intrat acolo, e la sectia inchisa, si cand am vazut ce conditii sunt...am vrut sa-l iau acasa.sunt disperata nu stiu ce sa fac, unde sa il duc, vreau sa se faca bine si nu stiu cum sa-l ajut. nu pot decat sa ma gandesc ca e intr-un mediu care il poate traumatiza si mai mult, nu vad cum s-ar vindeca acolo...
Daca e cineva care a trecut printr-un caz asemanator...are recomandari mai bune in ceea ce priveste un doctor psihiatru, o clinica privata...va rog!!!!!.va rog din tot sufletul meu...nu mai stiu cu cine sa vorbesc...ce sa fac...va rog...as da orice sa se faca bine...va rog spun
6 comentarii
0
26-11-2010, ora 08:09
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Inteleg prin ce treceti si va inteleg durerea, dar sa nu uitati ca odata remisa tulburarea psihotica, fiul Dumneavoastra va beneficia de conditii mai bune, mult mai bune, ma refer la cele hoteliere.Deocamdata cred ca medicii se tem pentru viata lui si au motive serioase sa-l urmareasca intr-o camera de supraveghere.Stiam ca la Cluj sunt medici foarte buni, care predau chiar la Universitate si sunt si medici in spital, cum ar fi doamna dr.Miclutia, dar din pacate nu va pot da date profesionale, nu sunt din zona.Despre ce tulburare psihotica e vorba?Nu va simtiti vinovata, ati facut ceea ce trebuia.Daca e vorba de tulbutrari psihotice, trebuie echilibrat prin medicatie antipsihotica, parenteral(injectabil).Aveti rabdare, iubiti-l, fiti alaturi de el.Isi va reveni!
0
26-11-2010, ora 16:38
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
D-na OSORA,
Si eu inteleg prin ce treceti d-vs. si fiul d-vs. La ce clinica este internat fiul d-vs ?. Daca puteti, luati legatura cu dl. doctor SALVAN HORATIU de la Clinica Psihiatrie II, din Cluj-Napoca, str. Victor Babes, nr. 43, Pavilionul IV.
-*


(*modificat de administrator)
0
26-11-2010, ora 17:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ osora

Stati linistita si nu va mai ingrijorati atat. Ati facut exact ce trebuia sa faceti.

Dar din ce povestiti mie mi se pare ca fiul dv. PROBABIL ca scuipa pastilele dupa ce le lua de fata cu dumneavoastra. Altfel, daca ar fi luat tratamentul potrivit pentru episodul psihotic, nu ar fi trebuit sa se intample asa ceva. In fine, deja lucrurile s-au consumat. Urmariti-l pe viitor si controlati-l cu mare atentie. In general un astfel de pacient va accepta cu greu si in timp, ca, intr-adevar, are o boala pe care va trebui sa o trateze.

Nu prea exista alte conditii in spitalele din Romania mai ales daca e "la cheie". Dar de obicei, dupa o perioada de 2 saptamani, va fi mutat "la liber". Unde va putea iesi sa se plimbe prin curtea spitalului, unde va putea primi vizite...

In aceste prime doua saptamani el va fi oricum prea sedat ca sa isi mai dea seama foarte bine ce se intampla cu el si incet incet amintirile astea o sa ii dispara.

Nu se putea altfel. Era singurul lucru pe care puteati sa il faceti ca sa il puneti pe linia de plutire. O sa vedeti ca o sa va multumeasca cand se va externa.

Va doresc multa sanatate, pace si lumina in suflet,

Clara
0
30-11-2010, ora 17:21
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
D-na OSORA,
Revin cu acelasi mesaj: Inteleg prin ce treceti dvs. si fiul dvs. La ce clinica este internat fiul dvs ?. Daca puteti, luati legatura cu dl. doctor SALVAN HORATIU de la Clinica Psihiatrie II, din Cluj-Napoca, str. Victor Babes, nr. 43, Pavilionul IV.
-*
Multa, multa sanatate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(*modificat de administrator)
0
03-12-2010, ora 16:23
BIANCA-LORI
Nu este medic/terapeut
BIANCA-LORI
Buna ziua ! Ma numesc Bianca, am 34 de ani, sunt profesoara si VREAU SA DAU SOLUTIA ptr. toti oamenii cu prob.psihice. Luati toate medicamentele din lista de mai jos si veti vedea altfel viata.Eu m-am chinuit 18 ani cu toate prob. psihice posibile ( prob. psihice asemanatoare bolii Alzheimer ) si in final dupa multe documentari pe net am INTELES ca toata problema oamenilor sta in alimentatie si la cat de curat este colonul. Acolo se intampla toate nenorocirile. Toate mancarurile de toate felurile : amestecate, prajite dau toate bolile din lumea aceasta. Deci daca vreti sa va vindecati, in primul rand trebuie sa va schimbati alimentatia, deci : fara mancaruri prajite, dulciuri, sucuri sintetice, alcool, cafea, tigari.Mancati un singur fel de mancare la o masa.NU mancati fructe IMEDIAT dupa masa, ci intre mese.Mancati cat mai multe fructe si legume ca sa se asimileze vitaminele si mineralele din lista de mai jos. Mentionez ca trebuie sa luati DOAR vitamine naturale de la companiile care au produse naturale si nici intr-un caz vitamine artificiale. Aici este toata prob. noastra : corpul nu mai functioneaza normal si implicit creierul este "dat peste cap ", ptr. ca nu mai avem cantitatea de vitamine si minerale necesara. Deci, luati tratamentul naturist de mai jos (eu pe toate le-am luat si voi continua mult timp de acum inainte cu acest tratament care m-a facut omul care eram inainte :adica un om normal, fericit, plin de viata ).

Tratamentul este ptr. adulti ( eu asa am luat si dupa 2 luni m-am vindecat complet )

1. MEGA B COMPLEX (are tot complexul de vitamine B fara de care nu se poate face vindecarea creierului ) 1-2 tb / zi ;
2. STRONG BONES PLUS (calciu, magneziu si vit. D ) - 6 cp / zi ;
3. LECITINA 1200 mg ( are colina si inozitol fare de care creierul nu poate sa isi faca reactiile chimice corespunzatoare ) ;
4.OMEGA 3 - 3 cp/ zi ;
5. COENZIMA Q 10 ( 30 mg ) -3 cp / zi ;
6. VITA GRAPES ( are resveratrol 250 mg ) - 6 cp /zi ;
7. VITAMINA E -100 - 1 cp / zi ;
8. SELEZIN ACE - 1 tb /zi.

Multa sanatate va doresc tuturor !


Autor: BIANCA-LORI Data: 03-12-2010, ora 10:33 | Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat
Priviti pe youtube ce este in colonul omului si veti intelege ca vitaminele si mineralele necesare functionarii optime a organismului nu se pot absorbi daca colonul este ATAT DE MURDAR.
Scrieti pe youtube : The Colon Hydrotherapy Procedure in Maui, Hawaii.


Autor: BIANCA-LORI Data: 03-12-2010, ora 10:45 | Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat
CITITI pe terapii-naturiste.com tot felul de tratamente ptr. depresie si alte boli si vedeti si ce spune mai jos un medic unei paciente :

FEMEIE, 33 de ani, 167 cm, 73 de kg
Niciodata insarcinata, neconsumatoare de contraceptive.

Mediul de provenienta: Urban
Profesia: Director administrativ

Fumatoare de 13 ani, in cantitate de un pachet pe zi.
Neconsumatoare de alcool.
Consumatoare de cafea in cantitate de 2 cesti pe zi
Consumatoare frecventa de medicamente: EFECTIN ER 75, EGLONIL, IMOVANE, NUROFEN, CALCIU

Boli diagnosticate, rezultate examinari si analize medicale: Anxietate, frica, depresie.
Operatii efectuate pana in prezent: apendicita, desfundare trompe la proscop.
Tratament medical urmat in prezent: calmepan.

Evaluarea prezentei stresului in viata de zi cu zi pe o scara de la 1 la 10: Nivel 9.

Traume psihice in copilarie/adolescenta: "TATA A AGRESAT-O FRECVENT PE MAMA ATAT FIZIC CAT SI VERBAL. TATA A FOST MEREU UN TIP FRICOS SI FACE SI IN PREZENT AFIRMATII DE GENUL: VEZI CUM TRAVERSEZI STRADA (CHIAR DACA ESTI PE TRECEREA DE PIETONI) SI SA NU DEA MASINA PESTE TINE, NU TE APLECA PREA MULT PE GEAM SA NU CAZI DE LA BALCON, VEZI CU LIFTUL SA NU CAZI IN GAURA LUI SI MULTE ALTELE! "

Particularitati de comportament/ manifestare/ atitudine fata de evenimente: Mi-e frica de tot ce se intampla in jurul meu si nu am fost asa in urma cu 2 ani.

Dr. Doina Teodora a oferit urmatorul raspuns:

Buna ziua doamna,

In urma analizarii datelor prezentate in formularul de consultatie online, consider un lucru foarte bun in cazul dvs. faptul ca exista o constientizare a simptomelor deja existente, dar totodata consider necesara suplimentarea organismului dvs. cu preparatele naturale specifice ameliorarii starillor din prezent.

Traumele emotionale din trecut presupun - in mod optim - consultarea unui psiholog in vederea primirii de ajutor specializat in vederea eliminarii naturale si gradate a medicatiei psihiatrice - cumulte efecte secundare in corp si la nivelul starii generale.

Tratamentul cu produse naturiste CaliVita pe care vi-l recomand pentru corectarea dezechilibrelor deja existente este urmatorul:
- Rhodiolin, 1-1-1 dupa masa;
- Triple Potency Lecithin, 0-1-0, in timpul mesei;
- Nopalin, 1-2-1, inainte de masa;
- Strong Bones, 1-0-1, intre mesele principale;
- Zen Thonic, 1-1-1 linguri dupa masa.

Va recomand sa urmati acest tratament timp de 3 luni.

Tratamentul prescris are urmatoarea menire:
1. Rhodiolin - este unul dintre cele mai indicate produse naturale pentru combaterea depresiei si anxietatii.
2. Triple Potency Lecithin - imbunatateste mult oxigenarea creierului si circulatia, fiind un bun adjuvant in ceea ce priveste instalarea starii de bine in corp.
3. Nopalin ajuta la imbunatatirea metabolismului glucidic si lipidic, reducand atat aportul alimentar cat si riscurile pe care le implica kilogramele in plus asupra starii generale.
4. Strong Bones - roduce efect de relaxare musculara si eliberare fizica si pihica de stresul acumulat in timp.
5. Zen Thonic - previne instalarea sau agravarea dereglarilor neuro-vegetative consecutive starilor anxioase, fobice si depresive; intareste psihic si confera totodata rezistenta fizica la nivel de organe si sisteme atunci cand pe fondul mental de stres scade imunitatea organismului si se genereaza slabiciune fizica.

Doresc sa va atrag atentia si asupra urmatoarelor indicatii de stil de viata:

- este ideala stabilirea unor reguli de viata care sa includa plimbari in aer liber, miscare, exercitii fizice regulate, lururi noi si dragutze, persoane placute si propriile dvs. reguli de viata. Nu va inchideti in casa, ci iesiti afara la aer si la soare, bucurati-va de tot ce exista frumos in jur.

- constientizati faptul ca starea dumneavoastra de sanatate reprezinta cel mai important lucru din viata; nu tata, nu mama, nu datoriile de servici.

- evitati pe cat posibil acumularea tensiunilor emotionale si stresurilor de orice natura din "viata de zi cu zi"; traiti cat mai mult in prezent, ne-opunand rezistenta psihologica la ceea ce este si in acelasi timp actionand in mod creativ (deci nu reactiv) in ceea ce priveste imbunatatirea calitatii vietii dvs. Abandonati treptat in mod constient ceea ce a existat in trecut, impresii si tensiuni ale mintii consumatoare de timp si de energie - ele nu va sunt de folos cu absolut nimic in prezent - cu alte cuvinte rupeti-o cu trecutul si cu toate credintele si tiparele mentale care v-au fost incoluate de inconstienta celor cu care ati intrat in contact si traiti asa cum considerati dvs. ca va este bine aici si acum; va recomand in acest sens cartile "Puterea prezentului" si "Puterea prezentului - ghid practic" ale lui Eckhart Tolle, doua carti ale caror sugestii puse in practica au puterea de a schimba destine si de a insanatosi oamenii fizic si psihic. Linkurile sunt: http://www.curteaveche.ro/Puterea_prezentului_Ghid_de_dezvoltare_spirituala_Editia_a_III_a-3-251, respectiv: http://www.curteaveche.ro/Puterea_prezentului_Ghid_practic_Invataturi_esentiale_meditatii_si_exercitii_din_Puterea_prezentului_-3-807

- hidratare corespunzatoare cu 2 - 2, 5 litri de lichid/zi (apa plata; ceaiuri, sucuri naturale - de sfecla rosie, grefe, portocale), necesara in primul rand imbunatatirii tonusului cerebral. Stiti probabil din prorprie experienta ca sunt momente in care bei un pahar de apa si simti ca te trezesti la viata, iar noi suntem mai 90% apa. O buna hidratare va ajuta de asemenea unei bune absorbtii a produselor naturiste recomandate, unei adecvate circulatii sanguine si pentru o eliminare prompta a toxinelor. A se evita sucurile carbogazoase si apa minerala;

- insistati pe consumul de alimente sanatoase: fructe, legume, salate, cereale integrale, paine secara si graham, carne de peste, pui, lactate cu continut mediu de grasimi - apoximativ 2% - iaurt, lapte batut, branza proaspata; ca si dieta generala va recomand sa tineti cont de alimentatia adecvata grupei sanguine: --------*

- in bucataria proprie insistati pe pregatirea alimentelor prin coacere - dar nu microunde - innabusire, gratar si evitati prepararea hranei prin fierbere sau prajire.

MULTA SANATATE va doresc si sa ne reauzim cu bine!

Dr. Doina Teodora - serviciul Consultatii Medicale Online,

(*modificat de admin)
0
03-12-2010, ora 19:55
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Multumim, BIANCA-LORI.

mi-am notat recomandarile de mai sus, dar poate ne spuneti si firmele cele mai bune pt produsele respective - daca puteti; Multumesc mult.

"luati DOAR vitamine naturale de la companiile care au produse naturale si nici intr-un caz vitamine artificiale " --
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: