Un fel de clisma dupa defecare.

30-06-2009
Vlad2008
Nu este medic/terapeut
Vlad2008
Salutare.Vorbeam ieri cu prietenii cand dintr-odata se iveste un subiect intre 2 persoane legat de defecare...Unul din ei spune ca este obsedat de curatenia in zona anala si ca de fiecare data cand are un scaun face un fel de clisma.Din ce am inteles foloseste un dus cu presiune reglabila si introduce apa temperata.Dusul nu il introduce in anus.A mai precizat ca repeta pana iese apa curata si pe urma da cu gel de dus in zona respectiva introducant putin degetul in anus.Eu unul am ramas stupefiat din moment ce suntem prieteni vreau si eu sa stiu riscurile ca sa ii explic ca nu e bine ce face.
6 comentarii
0
07-07-2009, ora 17:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Clisma in adevaratul sens al cuvantului reprezinta introducerea unui lichid in intestinul gros, pe cale rectala, pentru evacuarea fortata a materiilor fecale, de obicei in cazurile de constipatie sau doar in scopul curatarii zonei de diferite formatiuni excrementare aderente. Facuta corect nu reprezinta niciun risc, din contra, dar realizata excesiv si cu gel de dus nu-i deloc sanatoasa;.de obicei se face cu diferite ceaiuri, de la sunatoare, la rostopasca, dar cu substante chimice. Daca spuneti ca persoana este obsedata de curatenie, va rog sa incercati sa o dezobisnuiti de aceasta deprindere, daca nu, trebuie sa faca un tratament psihiatric pt ca poate sa sufere de tulburare obsesiv-compulsiva (toc) sau o forma de manie mai usoara.

Numai Bine si multa sanatate!
0
08-07-2009, ora 02:34
Vlad2008
Nu este medic/terapeut
Vlad2008
Am vorbit azi cu el si a luat foc... In fine i-am explicat (nu dau mai multe detalii ca ne-am certat cam rau) si nu am reusit nimic.Am reusit totusi sa aflu cate ceva:
- nu introduce nimic in anus, doar da drumu pune dusul in zona, il pune pe presiune si la treaba
-dupa ce termina de evacuat da cu gel de dus in zona dar nu introduce in intestin
-la un moment dat l-a durut abdomenul, aparent a repetat de 6 ori ca era avea o problema ceva de genu... mi-a pierit cheful cand am auzit

Asta s-ar putea sa fie ultimul sau penultimul meu post. I-am dat linkul si a zis ca o sa se uite.Deja ma jeneaza sa ma interesez de asa ceva.Nu m-am referit la obsedata in acel fel dar se poate sa fie si de natura psihica.Dupa ce am cautat pe internet m-am minunat cand am vazut cate probleme pot sa apara(slabirea muschiului anusului sau ce era.., probleme la nu stiu ce valve, distrugerea florii intestinale, fisuri si cate si mai cate...).Am mobilizat 3 prieteni sa il ajutam, ramane sa vedem.
Multumesc mult pentru raspuns N I C K, raman dator cu o bere ceva.
0
08-07-2009, ora 02:35
Vlad2008
Nu este medic/terapeut
Vlad2008
la prima - dupa da drumul urmeaza apa.
0
08-07-2009, ora 11:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

M-am gandit ca asa va reactiona. Nu-i nimic, isi va da seama ca nu face tocmai corect ceea ce face!
Nu-mi ramaneti dator cu nimic, v-am dat cateva sfaturi din placere!

Toate cele bune!
0
08-07-2009, ora 13:14
lidiasi
Nu este medic/terapeut
lidiasi
Daca se spala in zona anusului cu apa calduta +/- gel de dus dupa fiecare scaun e chiar in regula. Sa nu exagereze insa cu presiunea si cu introducerea in rect. De ceva gen clisma nici nu mai vorbim. Numai bine!
0
16-05-2010, ora 00:50
isara
Nu este medic/terapeut
isara
Buna, Vlad si tuturor!

Asa este, grija mare cu spalaturile interioare dese, cu clismele dese. Distrug flora si fauna atat de folositoare colonului. Fara de ele se deregleaza multe lucruri. Roaga

E bine, cum spuneau si prietenii de mai sus, sa fie facute spalaturi locale externe, dupa defecare.
Clisma insa e recomandata mai rar.. poti sa ii recomanzi sa vada mai multe despre ce inseamna, cum se face si cu ce pe internet, -*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: