un fel de... foliculita

19-03-2007
alexa000
Nu este medic/terapeut
alexa000
cam de vre-o 2 ani patesc frecvent ca in zona inghinala (chiar pe dunga slipului) sa-mi apara un fel de cosuri(mai mari)...defapt firul de par nu mai vrea sa iese si puroiaza sub piele.unele sunt destul de adanci si raman acolo, le simt la palpare, altele care se fac mai la suprafata le 'rezolv' cu acul (nu le strang, curat cu ser, pansament steril) si folosesc o crema pe baza de iod..trec(stiu ca daca merg la medic o sa-mi faca incizie -la cele adanci- si nu vreau...prefer unguente, pastie).folosesc epilator electric care tunde in zona inghinala de vre-o 2 ani deci nu inteleg de la ce tot imi apar, port lenjerie de bumbac comoda...va rog sfatuiti-ma ce pot face sa scap si de cele adanci (am 2) si sa nu-mi mai apara altele. va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
20-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Ar trebui sa dezinfectezi bine aparatul de epilat dupa fiecare folosire, sau chiar sa eviti o perioada folosirea lui pana ce nu mai ai leziuni. Daca problemele apar atunci cand firul de par este smuls trebuie sa apelezi la alte metode (creme, lama). Igiena locala trebuie sa fie foarte riguroasa (sa eviti transpiratia- ai spus ca porti bumbac, sa folosesti sapunuri antibacteriene, hainele sa fie lejere). Pentru leziunile active poti folosi o crema cu antibiotic (de ex Fucidin), iar daca cele profunde persista se poate indica tratament antibiotic oral, dar asta numai dupa ce te vede medicul.
0
20-03-2007, ora 00:00
alexa000
Nu este medic/terapeut
alexa000
multumesc pentru raspunsul promt dar sincer, nu sunt lamurita.nu folosesc aparat de smuls in zona inginala, tunde la nivelul pielii (ca si aparatul electric de ras barbatesc) deci ceea ce nu inteleg este de unde-mi mai apar.iar igiena iese din dicutie, fac dus in fiecare zi, folosesc gel intim pe baza de musetel iar lenjeria o schimb zilnic, este asta vre-o boala??(cum e furunculoza) adica indiferent ce as face exista ceva in organismul meu care determina aparitia 'cosurilor'?? (as vrea sa evit vizita la medic pt ca momentan ma aflu in strainatate si inca nu mi-am facut asigurarea dar daca nu exista alta solutie caut un cabinet privat acum mi-am facut curaj sa merg la dermato ca nu ati pomenit de bisturiu doar de antibiotic.:) multumesc din nou pt timpul acordat; multa sanatate!
0
20-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Foliculita inseamna o inflamatie ce apare in jurul foliculului pilos si care este rezultatul unei infectii locale sau apare secundar unor traume la nivelul respectiv (inclusiv radere, frecare), ocluzie, transpiratie. Poate sa fie favorizata de obezitate sau de imunitate scazuta. Uneori este idiopatica (adica fara nici o cauza aparenta).
Trebuie sa ai in vedere factorii acestia si daca ies din discutie obezitatea sau alte boli in care imunitatea este scazuta problema este doar locala, adica nu exista nimic in organism care sa determine aparitia "cosurilor", trebuie sa eviti factorii favorizanti enumerati si sa tratezi daca apar leziuni.
0
20-03-2007, ora 00:00
alexa000
Nu este medic/terapeut
alexa000
da, multumesc! nu-s nici macar 'plinuta' deci si asta iese din discutie.(am doar 25 de ani) cred ca e vorba de imunitate ca tot timpul am fost mai sensibila.acum am inteles!!:) stiu ca este destul de dificil pt dumnevoastra sa 'consultati' prin corespondenta.. dar ajutati mult! multumesc ! sunteti minunati!
0
20-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Multumim pentru aprecieri si...cu placere!
0
12-09-2007, ora 00:00
tudorachee
Nu este medic/terapeut
tudorachee
Nu mai folosi epilatorul
1
27-02-2019, ora 16:55
Mariaa04
Nu este medic/terapeut
Mariaa04
Ma puteti ajuta si pe mine ? Mentionez ca am 14 ani iar anul trecut mi am luat mustata cu ceara de zahar. A inceput sa mi creasca mai mult iar pana acum mi am luato de 4 ori. Acum doua luni mi am lyat o cu banda veet veche insa mi s a confirmat asta debia dupa. Dupa ce mi am luat o ma ustura foarte tare si m am iritat. Dupa cinci zile mi au aparut niste trei cosuri extrem de mici cu ceva alb. Nu le am spart. M am dat cu "cicaderma" o crema cicatrizanta iar apoi...dupa vreo 4-5 zile mi a trecut insa nu am putut sa ma bucur de pielea catifelata fara par deoarece imediat dupa cinci zile cand mi au aparut cosurile, mi a crescut parul des si mare. Au trecut doua luni si mentionez ca sunt foarte sensibila in zona mustatii si o am destul de mare asadar mi am luat o cu crema depilatoare si nu s a luat nici un fir de par, doar m am iritat putin dar a trecut imediat si am tinuto aproape 20 de minute. Am auzit ca daca mi o iau iarasi foliculita va realarea. Mi o pot lua oare cu crema depilatoare ? Sa o tin mai mult ? Nici sora mii nu i a mers crema depilatoare ceea ce m a facut sa cred ca nu este buna crema. Incerc cu o crema depilatoare de la Farmec care am auzit ca ustura. Ce mi recomandati ca foliculita sa nu revina ? Se intampla ceva daca mi o iau iarasi cu ceara sau se intampla ceva daca mi o iau cu crema depilatoare ? Ce ma sfatuiti ?
0
03-06-2019, ora 22:17
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Nu mai folosi crema! Este echivalenta cu lama, adica te barbieresti ca barbatii, daca folosesti crema. Mergi la salon, e vorba de mana ta neexperimentata care nu poate sa traga bine de banda sau cine stie ce greseli faci. Mergi regulat la salon, e ieftin si bun. Plus de asta o poti ruga pe cosmeticiana sa te invete cum sa te epilezi corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.