Un raspuns, va rog... sunt insarcinata?

02-02-2010
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
nu am facut sex dar intr'o zi eram in pat cu prietenul meu iar el a ejaculat si a avut putin si pe maini dar apoi sa spalat cu apa...dupa aceea mi'a introdus degetul are ceva?pls rasp
24 comentarii
1
02-02-2010, ora 17:19
adinistor
Nu este medic/terapeut
adinistor
daca sa spalat cu apa siSAPUN nu e nici o problema pa
0
02-02-2010, ora 18:13
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
numai cu apa...
0
04-02-2010, ora 20:26
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
atata timp cat prietenul tau nu a ejaculat in tine, riscul sa ramai insarcinata e de 1% sau cam asa ceva.
0
04-02-2010, ora 20:32
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
aha...sper ca nu e nmk...ms :*pwp
0
04-02-2010, ora 21:45
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
fa-ti un test de sarcina, ca sa fii mai sigura sau ia pastila de a 2a zi daca cele 72 de ore de cand a avut loc contactul nu au trecut inca.
bafta!
si mai multa grija de acum incolo. :*
0
04-02-2010, ora 21:48
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
pai au trecut cele 72 de ore:(((sunt speriata.nu imi poti lasa un id sa vb?ms pwp:*
0
04-02-2010, ora 21:55
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
deci crede-ma ca normal ar fi sa fie totul in ordine.
si eu am patit o chestie asemanatoare acum 1 luna, cand prietenul meu a ejaculat in apropierea vaginului meu si eram mult mai speriata ca tine... situatia fiind si mai nasoala, la noi existand si raportul sexual.
am fugit repede sa fac un dush... si uite ca nu s-a intamplat nimic, si am folosit si eu tot apa :)). aveam de gand sa fac un control ginecologic insa intre timp mi-a venit menstruatia si m-am calmat. de control nu am uitat, si sunt hotarata sa fac unul de rutina macar. ceea ce-ti recomand si tie sa faci. consultul costa intre 40 de lei si 60 de lei si e mai mult pentru sanatatea si siguranta ta.
0
04-02-2010, ora 22:02
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
pai si mie mi-a venit ciclu dupa aceea...la2-3 zile...

sincer k m'am gandit sa fac un test pt k nu pot la ginecolog sunt minora...:((
0
04-02-2010, ora 22:06
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
Care este varsta de la care ne putem prezenta in cabinetul medicului ginecolog?

Varsta potrivita este probabil la 14-15 ani. Prezentarea la medicul ginecolog la aceasta varsta nu are neaparat referire la actul sexual in sine ori la confruntarea cu o patologie genitala ci urmareste in special informarea tinerelor fete cu privire la viata sexuala, pericolele pe care le prezinta, metode de contraceptie, igiena intima si controlul ciclului menstrual. Iata deci numeroase motive pentru care o fata la inceputul adolescentei trebuie sa aiba o discutie cu un medic ginecolog. Sunt parinti care sunt mai deschisi cu copii lor si le explica, in mare, despre ce este vorba, insa copiii, daca au nelamuriri, de multe ori nu le exprima. Tocmai de aceea este mai bine ca aceste explicatii sa fie date de catre medicul ginecolog. Nu este obligatorie vizita neaparat la ginecolog, medicul pediatru al fetitei poate avea pregatirea ginecologica necesara unor astfel de informatii si inspectii ale fetitei, fara sa mai fie nevoie de vizita la un ginecolog.

Nu este cazul sa fie obligata o adolescenta sa suporte examenul organelor pelvine pana la inceperea vietii sexuale decat daca are o patologie. In afara acesteia medicul se rezuma doar la o discutie.

Daca esti examinata de un medic ginecolog inaintea inceperii vietii sexuale nu mai esti virgina

Acesta este un mit des intalnit. Daca fetita este virgina si prezinta probleme importante pentru care examinarea organelor genitale prin tuseu anal nu este suficienta, medicul va folosi un specul de dimensiuni reduse ce nu afecteaza himenul. Mai mult, astazi exista si alte tehnici imagistice de vizualizare a organelor genitale, printre cele mai folosite fiind ecografia.

Este necesara examinarea ginecologica in cazul tulburarilor menstruale?

Si da si nu, depinde de varsta. Mai exact, daca o adolescenta la inceputul perioadei menstruale prezinta ciclu nergulat, sangerari abundente, toate acestea sunt normale in primii doi ani de la menarha. Daca fetele au sangerari abundente la adolecenta, aceasta nu reprezinta neaparat un semnal de alarma, de multe ori tradeaza lipsa ovulatiei. Fetitele incep sa aiba primele ovulatii dupa aproximativ un an de la prima menstra, atunci cand incep sa apara si crampele, semn al ovulatiei. Este evident ca vorbim aici despre sangerarile relativ normale, nu hemoragiile abundente, la fel si in cazul durerilor, nu este vorba despre cele care nu pot fi suportate si care necesita vizita medicala. Cel mai bine in aceste momente este ca fetita sa ia o doza mica de paracetamol de inceput, iar daca nu cedeaza crampele poate lua un ibuprofen (nurofen spre exemplu) care ii va calma durerile. Daca acestea insa nu cedeaza si se repeta la mai multe menstruatii, atunci poate ca este cazul unui control ginecologic.
0
04-02-2010, ora 22:07
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
menstruatia ti-a venit la timp?
0
04-02-2010, ora 22:10
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
pai cred k da eu nu i prea calculez pt k se intampla sami vina si de 2 ori pe luna dar ff rar...

dar cred k a venit la timp
0
04-02-2010, ora 22:57
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
in orice caz poti sta linistita atata timp cat menstruatia si-a facut aparitia. si cel mai bine e sa-ti calculezi perioada cand trb sa-ti vina, mai ales acum ca ai facut pasul asta impreuna cu prietenul tau, iar in momentul cand hotarati sa va incepeti viata sexuala trebuie sa fiti de 2 ori mai atenti, si mai ales sa folositi prezervativul, si sa fii constienta de riscurile la care te expui, bloi cu transmitere sexuala, infectii, sarcini nedorite, riscul ca parintii tai sa afle ca presupun ca nu stiu nimic din chestiile astea, si multe altele de genu.


http://www.stilfeminin.ro/index2.php?option=com_womancalendaraction=renderjosDate=2010-01-21josMP=33josML=4

uite aici un site unde iti poti calcula perioada in care sa poti intretine relatii sexuale fara nici un risc, si cele in care nu poti si desigur, si perioada aproximativa cand ar trebuii sa-ti vina urmatoarea menstra.

Sper sa-ti fi fost de folos. :D
0
04-02-2010, ora 23:00
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
aha mersi mult:*:*:*oricum o sa imi fac si un test...desi cred k e totul bine...mersi:*:*:*
0
04-02-2010, ora 23:03
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
da nu merge cel de mai de sus...ok:*:*
0
04-02-2010, ora 23:06
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
Nu ai pentru ce... :*
Insa sa ai mai multa grija data viitoare. si daca stii ca ai vreo nelamurire de natura sexuala, cauta pe internet, este un subiect atat de complex acum si de elaborat incat cu siguranta vei gasii raspunsul la orice te framanta, desi nu tot ce vei gasii va fii intotdeauna adevarat. Asta doar ca sa iti faci o idee despre ce este vorba.
ai grija de tine,
te pup! :*
0
04-02-2010, ora 23:09
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
aha..da o sa am mai multa grija...pt ca mai incolo o sa imi incep si viata sexuala si na...da si am uitat sa zik...nu am facut sex niciodata:D:D:te pwp:*:*
0
04-02-2010, ora 23:15
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
Din cate stiu eu, e mai greu sa ramai insarcinata din primul contact sexual.. si mai ales ca la tine nu a existat nici un contact... uite alt motiv sa poti sta linistita :))
0
04-02-2010, ora 23:19
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
da:)))sincer dupa faza asta chiar ca o sa fiu mai atenta:D:D:D cu mult mai atenta...

app tu cati ani ai?:D
0
04-02-2010, ora 23:25
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
19 :)
tu? :*
0
04-02-2010, ora 23:28
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
16 fac 17:D:D:


:*:*:*

eu la varsta ta as vrea sa am un bebe:X:X

acum nu bineinteles...

:*
0
05-02-2010, ora 00:01
bibi23
Nu este medic/terapeut
bibi23
ohohooo.. pai tot e devremeeee.
eu zic sa mai astepti putin :D
eu stiu.. peste 20 de ani totusi? :P
0
05-02-2010, ora 00:04
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
aha...:d pai merge si 20:d


:*
0
05-02-2010, ora 18:14
delia1
Nu este medic/terapeut
delia1
si mie mi s-a intamplat de curand ceva asemanator.am avut contact sexual k prietenul meu apoi mai la sfarsit a ejaculat dar nu in mine ci mai pe langa vagin.mi -e frica sincer pentru k s-a intamplat acum cateva zile.mie ciclul de obicei imi vine la sfarsitul lunii asa k o sa estept pana atunci sa vad daca imi vine daca nu ma duc la doctor.am si io tot 16 ani.dar tot as vrea o parere daca e posibil sa raman gravida
0
05-02-2010, ora 18:43
bbix
Nu este medic/terapeut
bbix
pai daca nu ti'a ajuns in vagin atunci nu cred ca ai dc sa iti faci griji...

la mne sa spalat pe maini si asa dar si mi'e mi'e putin teama:(

daca nu iti vine ciclu fati un test...dau dupa 14 zile de la ziua acea

bafta:*:*:
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •