un regim de slabire...testat

22-02-2007
indra
Nu este medic/terapeut
indra
Buna,
M-am gandit sa va impartasesc o reteta de slabire, care nu mi s-a parut prea dura si care a avut rezultate in cazul meu si a inca doi prieteni apropiati.
Rugamintea mea este sa posteze si alti utilizatori- mai degraba doamne decat domni :) regimuri pe care le-au tinut si care au dat sau nu rezultate, care au fost rezultatele- adica varsta, numar de kilograme la inceput, numar de kilograme la final..etc
Si propun ca un medic de specialitate sa ne comenteze din punct de vedere regimurile.
Noi oricum stim prea putine despre nutriite si sigur unele regimuri pot fi "rele" pentru organism.

Sunteti pregatiti?
Sa incepem:

1. Se beau obligatoriu 1, 5 l apa/zi
2. Micul dejun este acelasi zilnic : 1 chifla neagra - cu secara si / sau graham cu 1 lingurita de gem si unt
3. Folositi doar carne de pui, porc sau peste
Prima saptamana:
1. Luni
Pranz: 2 oua fierte tari + spanac ( cu sare)
Cina : 1 friptura la gratar
2. Marti
P: 1 gratar mare + 1 salata verde+ 1 fruct ( banana, para, nuci)
C: sunca presata- oricat:)
3. Miercuri
P: 2 oua fierte + salata de rosii
C: sunca presata + salata verde
4. Joi
P: 2 oua fierte + morcovi fierti/cruzi + branza/cascaval
C: 1 peste la gratar/ o friptura, un iaurt degresat de fructe
5. Vineri:
P: peste la cuptor cu rosii
C: 1 friptura cu salata verde
6. Sambata :
P: pui la cuptor
C: 2 oua fierte cu morcovi
7. Duminica :
P: gratar - vita/piept de pui+ 1 fruct la alegere+iaurt slab
C: Orice aliment din acest regim

Atentie! A doua saptamana ouale se inlocuiesc cu gratar sau peste fiert.

Comentarii:
1.eu am mancat dulceata in loc de gem ca nu am retinut bine- tot a avut efect
2. Painea - amri probleme am avut cu selectia dupa ce am citit comentariul despre paine postat tot in sectiunea aceasta de dna dr Anca Craciun, am citit etichete pana am innebunit.; in final am gasit niste chifle super bune negre- cautati in orasul dvs astefl de chifle mai bunute, ca sa aveti o dimineata mai relaxanta
3. Am baut cafea - destul de multa - cu indulcitor, in schimb; am gasit unul mai bun la gust si acum nu mai vreau zahar deloc
4. Spanac- se gaseste la magazin congelat - iese super bun:) recunosc am pus si putin piper si un strop de unt ; e gata in 10 minute
5. Iaurt - am gasit la zuzu un iaurt semidegresat fff bun, sau mai este un tip complet degresat laptele, dar e ditamai cutia...asta de la zuzu e de 200 ml
6. Morcovii i-am mancat fie fierti- cu putina sare si piper, fie dati prin razatoare cu lamaie si sare si piper, ca o salata
7. Sunca de pui- dar gasiti una mai buna la gust, ca altfel e groaznica goala
8.Salata verdë: mi-am facut cate una intreaga, dar cu apa, lamaie si sare
9. Pestele la cuptor - am pus putin ulei, cimbru sare si piper- se poate si la tigaia teflon cu rosii sub si deasupra pestelui; mi-am luat cod
10. Gratarele le-am facut mari - doua bucati mari de pui sau de vita- la vita iese mai bun la gratar antricotul

Am 29 de ani, 52, 5 kg inainte de cura si 49, 9 azi la o saptamana si 4 zile; 1, 63 m inaltime. Mancam foarte mult, dar nu ma ingrasam ; practic aveam ceva depuneri mici pe ici pe colo..
Acum ma simt mult mai bine, parca sunt mai usoara, mai activa; in plus, nici nu mai am starea de somnolenta dupa masa- pentru ca nu mai mananc foarte mult...dar mananc mult totusi
Nu m-am infometat deloc si totusi am slabit 2 kg.Voi reveni duminica cu numarul final de kilograme.
Dupa cura am sa incerc regimul de viata propus de dna doctor Anca Craciun. Suna foarte sanatos!
Alte cazuri :
1. prietenul meu, nu a stim cat a slabit ca nu s-a cantarit, dar a slabit si la fata si in plus incape in haine puse de mult deoparte.
are 29 de ani, 1.84 m inaltime, 87 -88 kg inainte de cura...acum nu stim
2. Un amic de-al nostru : 29 de ani, 114 kg inainte, 103 acum dupa 3 saptamani de regim.

As dori sa inteleg ce principii stau la baza acestui regim; daca stau.mentionez ca sursa e nementionabila.transmitere din gura in gura
Revin duminca.

Haideti nu stati deoparte! Sa facem un super topic pentru toti cei care vor sa slabeasca, cu o cazuistica REALA si cu pareri avizate..ar fi dragut
8 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
BRAVOOO!!! Pentru rezultate, dar daca acest regim a fost intr-adevar benefic, nu putem spune decat peste 3 luni. De ce? Din cauza efectului yo-yo. Daca ati slabit si nu mentineti, sau mai rau, va ingrasati mai mult, va era mai bine inainte de regim...Partea proasta cu greutatea este ca se aseamana cu curatenia: nu e greu sa o faci, e greu sa o mentii :). Am o problema personala cu dietele cu "termen", pentru ca omul are impresia ca daca slabeste cu dieta aceea 5 kilograme, acelea sunt pierdute pe veci si nu le mai vede, putand sa revina la stilul de mancare anterior curei de slabire fara pericol! Greseala totala, pentru ca nu numai ca le va pune la loc, dar va pune si in plus, iar acelasi regim folosit data viitoare nu va avea acelasi efect, pentru ca Marele Cenusiu este un zgarcit si vrea sa tina toate depozitele, iar cand incerci sa-l furi a doua oara, stie precedentul si ia masurile necesare. Deci, incepem cu un regim pentru moralul personal si continuam cu un stil de viatza nou, care sa ne ajute sa mentinem sau sa continuam sa scadem in greutate.

Despre regimul...testat :):

AVANTAJE:
1.Acest regim in particular se bazeaza pe aport crescut de proteine de calitate superioara, adica oua si carne. Este bine, pentru ca proteinele au un "secret": pe langa faptul ca aduc doar 4 calorii/gram de proteina, ele mai si ard din aceste calorii ca sa se absoarba, adica vreo 10% din calorii le ard ele! Studii recente arata ca proteinele au capacitatea de a induce secretia unui hormon, numit peptidul yy, mai ales la persoanle obeze, acest peptid dand senzatia de satietate, limitand cantitatea de alimente consumata.
2. Aduce legume si fructe, pe care de obicei "uitam" sa le consumam, ce contin minerale, vitamine si fibre.
3. Are si o linguritza de gem, deci da senzatia ca ai mancat ceva dulce si nu te simti frustrat ca ai alimente "interzise"
4. Are si unt, un punct bun, pentru ca ai nevoie si de lipide in alimentatie. Ma bucur ca nu aud "margarina".
5. Are 3 mese pe zi, ceea ce este bine, atat epntru cei ce mananca o data pe zi, dar si pentru cei care mananca 3 mese-2 gustari si prin gustare inteleg un hamburger cu maioneza.
6. Stabileste clar un minim de aport hidric.

DEZAVANTAJE:
1. Perioada limitata.
2. Nu este individualizat: acelasi numar de calorii pentru femei, barbati, normoponderali, obezi.
3. O alimentatie sanatoasa se bazeaza in primul rand pe glucide. Spun o alimentatie sanatoasa, pentru ca ma refer la ceva ce trebuie facut pe viatza. O chifla pe zi este putin. Trebuie consumate pe zi 6-10 portii din categoria: paine, cartofi, paste, orez. O portie inseaman o felie de paine, o lingura de pireu, paste, pilaf.
4. O dieta cu prea multe proteine duce la depresie si creste pofta de a manca dulciuri concentrate, deci cand ti-e lumea mai draga te trezesti cu o ciocolata in mana. Glucidele, in schimb, dau senzatia de bine, prin intermediul serotoninei. Este de preferat sa ne limitam la glucidele cu absorbtie lenta (cele descrise la punctul 1) si nu la dulciuri concentrate!
5. Carnea de porc, indiferent cat de "macra" pare la prima vedere, are 30% din greutatea ei grasime! se numesc "grasimi ascunse". Deci mai bine numai peste sau pui, fara piele, insa!

COMENTARII:
1.Cofeina este un "prieten de nadejte" al celor ce doresc sa slabeasca. Creste metabolismul bazal, arde caloriile, are efect diuretic, imbunatateste circulatie, da un tonus psihic bun. Dar trebuie folosita cu masura, 1-2 cesti pe zi, trebuie suplimentat aportul de lichide pentru ca are efect diuretic si nu am facut nimic daca apa bauta este eliminta rapid si nu ajunge sa hidrateze celulele.
2.Indulcitorii artificiali pot fi folositi cu succes pentru a inlocui zaharul. Au aparut chiar sub forma de pulbere pentru prajituri. Ciclamatul nu se amaraste la prelucrare termica asa cum face zaharina. Daca ati pus ndulcitor in compot, spre exemplu, si are gust amar, inseamna ca este zaharina si nu este un motiv sa renuntati la indulcitori, pentru ca oferta de pe piata este generoasa. Si nu sunt studii care sa arate ca dau cancer, deci folositi fara teama 4-5 tablete pe zi.
3. prin preparare termica se pierd vitaminele, deci daca fierbi morcovii nu uita de ei pe aragaz. Cateva minute ajung.
4. Cel mai sanatos condiment la indemana oricui, este patrunjelul. Are cea mai amre cantitate de vitamina C, chiar mai mult decat citricele, aceasta vitamina fiind un antioxidant foarte puternic, protejeaza de gripa si incetineste imbatranirea. Ar fi ideal sa devina aliment si nu condiment! in unele culturi este folosita chiar salata de patrunjel cu ulei de masline. (ca opinie personala... bleah, dar ce nu suufera baba la frumusete :)))

succes, si daca mai imi aduc aminte de ceva, mai vin cu completari.
1
08-03-2007, ora 00:00
DianaC
Nu este medic/terapeut
DianaC
As avea o precizare de facut: Atentie cu zaharina/indulcitorul artificial!!! Timp de 1 an jumate am folosit aproape numai indulcitor pentru ceai (nu din considerente de greutate ci doar din considerente de comoditate. se dizolva singur in apa calda si nu trebuie sa mesteci :p). Problema e ca dupa acest an jumatate mi'a iesit valoarea analizelor la ficat (mai exact Gamma GT) marita. Tin sa precizez ca nu beau (una din cauze cele mai comune ale cresterii gamma gt), nu fumez etc. Doctorul nu m'a lamurit foarte tare (am facut ecografii), a zis doar ca e cauzat probabil de stare o generala proasta a organismului (m'am ingrasat putin in ultima vreme, TSH ul peste limita pt care am inceput tratamentul etc.)

Cum de obicei imi place sa ma informez am inceput sa caut pe net, unde am descoperit legatura dintre indulcitorii artificial si cresterea Gamma GT. Am 3 luni de cand am renuntat complet la indulcitor si am repetat analizele, valoarea Gamma GT a revenit la normal.

Cateva randuri despre acest lucru:
"GT - (gamma glutamyl transpeptidase) is often elevated in those who use alcohol or other liver toxic substances to excess. An enzyme produced in many tissues as well as the liver. Like alkaline phosphatase, it may be elevated in the serum of patients with bile duct diseases. Elevations in serum GGT, especially along with elevations in alkaline phosphatase, suggest bile duct disease. Measurement of GGT is an extremely sensitive test, however, and it may be elevated in virtually any liver disease and even sometimes in normal individuals. GGT is also induced by many drugs, including alcohol, therefore often when the AP is normal a raised GGT can often (but not always) indicate alcohol use. Raised GGT can often be seen in cases of fatty liver and also where the patient consumes large amounts of Aspartame (artificial Sweetener) in diet drinks for example."
0
09-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
aveti dreptate, dar sa nu uitam ca se refera la "cantitati mari". Adica folosirea a 3-5 tablete de indulcitor cu aspartam pe zi, nu ar trebui sa aiba aceste efecte, dar daca se mai adauga si 2-3 litri de suc light, atunci se sumeaza. Pentru un stil de viata sanatos se recomanda evitarea sucurilor din comert, fie ele si light.
Ciclamatul in schimb, utilizat inca in Romania, a fost interzis in State dupa ce a fost legat de aparitia cancerului de vezica urinara, parca.
Dar a aparut pe piata romaneasca Splenda, care in 13 ani de consum, in peste 80 de tari, nu are inca nici o reclamatie.
Ideal ar fi sa folosim mierea de albine pt indulcire, are 64 de calorii/lingura. Dar, daca nu ne putem limita la atat/zi si daca punem in balanta riscul de efecte secundare cu indulcitori pe de-o parte si beneficiul obtinut prin scaderea in greutate, pe de alta parte, atunci cu siguranta merita sa folosim pana la 5 tablete de indulcitor/zi.
multa sanatate!
0
30-03-2007, ora 00:00
indra
Nu este medic/terapeut
indra
A trecut o luna si cateva zile de la terminarea regimului mai sus mentionat. In aceasta perioada nu am mancat exagerat, dar nici nu m-am chinuit sa nu mananc.

Am 47, 9 kg. - aveam 52, 5 kg inainte de cura de slabire si schimbarea modului de viata. Clar ma simt mai bine, mananc mai sanatos si ma bucur.

Iar prietenul de care va povesteam, care avea 87-88 inainte acum are 81.

Mai ramane sa mai vedem si peste 2 luni si daca nu ne vom ingrasa, inseamna ca am scapat.. si regimul nu a fost rau pentru noi...
0
04-05-2007, ora 00:00
viory@
Nu este medic/terapeut
viory@
Buna am tinut si eu un regim si mia dat rezultate vreau sa o intreb pe doamna doctor Craciu daca a auzit de el si daca este sanatos organismului
Regimul este acesta: Timp de 7 zile in care nu ai voie dulcuri, paine cafea cu zahar dar obligatoriu 2 l. de apa plata, ceai
1 zi oua fierte sau facute in apa clocotita
1zi cartofi fierti
1zi legume crude sau fierte
1zi piept de pui fiert sa fript
1zi fructe
1zi lapte batut
1zi parizer
Cantitatea nu conteaza daca este de acelasi fel
Si poti sa ti le asezi cum vrei tu zilele
Regimul te ajuta sa scapi de 4 Kg intr-o saptamana
0
27-05-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Alimentatia trebuie sa fie cat mai variata zilnic, deci nu e corect sa privam organismul in fiecare zi de celelalte elemente...
Iar greutatea pierduta sigur se recupereaza cand incepem sa mancam normal, iar medicii spun este o dieta foarte dezechilibrata nutritional si poate provoca tulburari digestive si psihice, dar si carente nutritive.
0
17-01-2017, ora 10:17
Mihaela I
Nu este medic/terapeut
Mihaela I
Buna,
Apropos de regimul de slabire; vreau sa va spun despre un nou concept despre slabire, pe care autorul programului il numeste " slabire adevarata".
Despre aceasta slabire sanatoasa, in care bineinteles sunt implicati cei 3 factori: dieta, exercitiul fizic, si starea emotionala, fara ca sa depui efort si timp fara folos, care iti poate face un corp atragator si sanatos, fara sa ai griji de reingrasare, poti citi pe ------*
Procesul de slabire este un proces complex, si nu inseamna numai o dieta; dupa care slabesti, ramai pe loc, sau pui kilogramele la loc.
Am gandit si eu ca pentru a slabi trebuie sa tin regim, dar mi-am schimbat parerea, dupa ce am citit mai mult, si am gasit acest program, numit " Simplu Slaba". Nu este o reclama, ci impartasirea faptului ca procesul de slabire trebuie tratat altfel. El poate fi de ajutor si altora, care isi pot schimba modul de abordare al problemei.

(*modificat de admin)
1
14-02-2017, ora 15:59
Dietetician Bratu Ionela Florentina
Nutritie si dietetica, Bucuresti
Dietetician Bratu Ionela Florentina
Buna! Nu am testat acest regim, nu sunt pentru astfel de diete, de ce? sa ne gandim ce se intampla dupa terminarea lui! Este normal sa scazi in greutate daca schimbi cateva obiceiuri alimentare si ai mese fixe... tot ce faci ptr a da jos kg in plus, te ajuta sa te mentii pentru totdeauna? Eu consider ca este vorba despre a adopta un stil de viata activ si sanatos, nu de a avea un program de mese fix in care sa jonglam cu cateva alimente! Daca nu iti duci rezultatul la final, daca nu cunosti compozitia corporala risti sa te ingrasi dupa; daca revii la vechile obiceiuri, garantat te vei ingrasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.