un sfat va rog (dl. dr. Dragomir)

03-01-2010
bogdan.d
Nu este medic/terapeut
bogdan.d
Buna ziua si La multi ani tuturor
Am urmarit cateva subiecte de pe acest forum si respect foarte mult sfaturile d-lui dr. Dragomir.
In acest sens doresc cateva pareri.

Prietena mea a avut pana recent dereglari (daca le pot numi asa) ale menstruatiei in sensul ca venea foarte rar (la 3-4 luni, uneori si mai mult).

In ultimele 3 luni, insa, a venit constant la un interval de cca 30 de zile.
Dupa calendar menstruatia ar trebui sa apara peste cateva zile (pe 5 sau 6 ianuarie).

Din acest motiv si fiind prima oara (pentru ea) am decis sa incercam fara prezervativ chiar de Anul Nou ( 1 ianuarie)
Initial am folosit unul, dar era foarte dureros si am renuntat la el (prezervativ).
Dupa calendar, teoretic, sansele de aparitie a sarcinii sunt mici (ne-am spus noi) si am incercat fara.

Ca masura de siguranta am luat un Postinor 2 la aproximativ 24 de ore dupa primul contact sexual.
Au mai urmat 2 (in aceesi zi cu postinorul si ziua imediat dupa).

Care sunt sansele de aparitie a sarcinii in cazul nostru?
Si (eventual) ce masuri suplimentare ar putea fi luate in viitorul imediat pentru a evita sarcina?
Eventual masuri de accelerare a menstruatiei.
Din ce am citit ceaiul de cimbru ar ajuta in aceasta situatie. Insa nu nu stiu cat de pertinent este acest "remediu".
Multumesc

Astept cu interes orice sfat al dvs.
2 comentarii
0
04-01-2010, ora 19:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sansele de aparitie a unei sarcini sunt mici, dar aceasta posibilitate nu poate fi deocamdata exclusa deoarece:
-metoda calendarului nu poate fi aplicata decat dupa 6 luni de ciclu cat de cat regulat, nu dupa 3, iar eficienta acestei metode, chiar cand e corect aplicata, nu trece de 92 %
-Postinorul protejeaza cu mare eficienta, dar numai pentru contacte anterioare (cu pana la 72 de ore) si nu pentru contacte ulterioare administrarii de Postinor.


Abia cu un test de sarcina efectuat dupa data de 15 ianuarie, daca va iesi negativ, se va putea spune ca eventualitatea unei sarcini e exclusa.
0
06-01-2010, ora 10:24
bogdan.d
Nu este medic/terapeut
bogdan.d
Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul