Un sfat va rog! TRIPLU TEST

26-03-2009
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Buna ziua ! As avea si eu nevoie de un raspuns... un sfat despre valorile triplului test care a fost facut la varsta gestationala de 18 saptamani si 3 zile. Varsta mea este de 30 ani. Valorile morfologice sunt in raport cu varsta fatului. Preocuparea mea ar fii doar triplul test pt. ca restul analizelor sunt bune. Valorile triplului test sunt urmatoarele : 1.Estriolul neconjugat : 1, 86 ng/ml 2.AFP : 30, 02 ul/ml 3.Beta hCG : 4118, 00 mul/ml Nu s-a putut face o interpretare statistica a riscului de malformatii la fat deoarece programul Prisca nu a primit valoarea Beta hcg mai mica de 5500 mul/ml respectiva 4118, 00. Ar trebuii sa-mi fac probleme in legatura cu aceste valori? Medicul meu m-a sfatuit sa stau linistita ca nu este nici o problema. As vrea si o alta parere din partea dumneavoastra. Va multumesc!
9 comentarii
0
05-04-2009, ora 10:20
suzana caruntu
Nu este medic/terapeut
suzana caruntu
BUNA.CE AI MAI FACUT CU TRIPLUL TEST?ACELASI LUCRU L-AM PATIT SI EU.MI-AR PLACE SA DISCUTAM SI EU AM 31 ANI SI SUNT TARE PANICARA.TE PUP SI LASA-MI MESAJ SA MAI VB.
0
06-04-2009, ora 15:01
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Acum sunt mai linistita. Acum mi-am schimbat doctora, si sunt mult mai incantata si linistita, au iesit aceste erori la triplu test pt. ca testul a fost facut la 18 sapt. si ar fi trebuit sa il fac la 16 sapt. Tu ce probleme ai?
0
07-04-2009, ora 07:03
suzana caruntu
Nu este medic/terapeut
suzana caruntu
PAI EU L-AM FACUT PRIMA OARA LA 16 SAPT SI 5 ZILE SI MI-AU IESIT REZULTATELE CA SI LA TINE, CEEA CE INDICA UN RISC CRESCUT DE TRISOMIA 18, APOI LA 18 SAPTAMINI SI O ZI, AM REPETAT TESTUL, DAR LA ALT LABORATOR SI MI-AU IESIT BUNE REZULTATELE.SI CA SA FIU UN PIC MAI SIGURA AM EFECTUAT SI O ECOGRAFIE GENETICA SA VEDEM CE ESTE SI TOTUL PE ECOGRAF ARATA CAT SE POATE DE BINE.TE ROG SI EU CEVA, SCRIE-MI SI MIE VALORILE NORMALE ALE TRIPLULUI TEST IN CARE AR TREBUI SA SE INCADREZE O SARCINA DE 16 SAPTAMINI.MERCI MULT SI CHIAR VREAU SA MAI VORBIM, CA TARE SUNTEM PANICARE MAI ALES CAND E VB DE PRIMUL COPIL INCERCAM SA FIM CAT SE POATE DE PERFECTIONISTE.TE PUP.
0
07-04-2009, ora 11:34
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Buna. Valorile sunt urmatoarele :
AFP sapt.16-18 : 10, 9 - 63, 47
BETA hCG sapt.16 : 7000 - 64000
sapt.17 : 5500 - 56000
Sper sa te ajute. Daca mai ai intrebari si te pot ajuta o sa o fac cu drag. In cate luni esti acum?
0
07-04-2009, ora 20:49
suzana caruntu
Nu este medic/terapeut
suzana caruntu
mai am putin si nasc mai bine zis pe la sf lunii aprilie.stii ce te mai rog?zi-mi si mie ce inseamna aceasta masuratoare de biometrie fetala DAT?CE INSEAMNA ?TE PUP DAR TU CATE LUNI AI SI CE PORTI IN BURTICUTA?
0
08-04-2009, ora 10:29
moisevaly
Nu este medic/terapeut
moisevaly
Despre Biometria fetala nu stiu cum sa-ti explic, dar cert este ca toate masuratorile trebuie sa corespunda cu varsta gestationala sau cu una, doua zile in plus sau in minus. Eu sunt in 6 luni si o saptamana si astept un baietel :). Nu te mai ingrijora, totul o sa fie bine, o sa vezi. Ce ai fetita sau baietel? Daca vrei lasa-mi adresa de e-mail dak e sa mai vb. Pup
0
08-04-2009, ora 13:50
suzana caruntu
Nu este medic/terapeut
suzana caruntu
eu o sa am un flacau si sunt tare fericita.-
0
13-07-2011, ora 18:50
denisa25
Nu este medic/terapeut
denisa25
VA ROG MULT DE TOT DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT. AM SA POVESTESC PE SCURT DESPRE POVESTEA MEA AM RAMAS INSARCINATA, TOATE BUNE SI FRUMOASE DOCTORA MEA M-A PUS SA FAC UN DUBLU TEST CARE A IESIT CU RISC CRESCUT, 1.164. AM UITAT SA MENTIONEZ CA AM 25 DE ANI SI O FETITA SANATOASA DE 5 ANISORI. AM SIMTIT CA IMI FUGE PAMANTUL DE SUB PICIOARE. AM REVENIT LA MEDIC CU REZULTATUL DOCTORA SPUNAND SA FAC AMNIOCENTEZA. M-AM GANDIT BINE SI AM HOTARAT SA MERG LA MEDICUL CU CARE AM NASCUT FETITA. DANSUL M-A PUS SA FAC TRIPLU TEST DUPA 2 SAPTAMANI DE STRES AM SUNAT LA MEDLIFE DIN UNIRII SA AFLU DACA SUNT GATA, CEI DE ACOLO AU SPUS CA NU, AM SIMTIT EU CEVA DUBIOS SI AM SUNAT LA LABORATOR ACOLO SPUNANDU-MI CA NU A AJUNS DECAT ECO SI EPLUBETA CU SANGE NU. IN FINE DUPA CEVA TIMP M-AU SUNAT SA MA DUC
0
13-07-2011, ora 19:03
denisa25
Nu este medic/terapeut
denisa25
SA REPET ANALIZA ( CEALALTA DISPARUSE.) MI-AU RECOLTAT ALT SANGE SI IN REGIM DE URGENTA ADICA 3 ZILE A FOST GATA. CU SUFLETUL LA GURA AM CITIT REZULTATUL SI CULMEA AU IESTI FOARTE BINE, ( URMATORUL TT A FOST FACUT DE PE O ECOGRAFIE A MEDICULUI CU CARE AM NASCUT ). ACUM CAND AM ANUNTAT MEDICUL CA AU IESIT BINE A SPUS CA RAMANE LA ALEGERA MEA DACA VREU SA FAC AMNIOCETEZA.ACUM INTREBAREA MEA ESTE DE CE AM MAI FACUT TT DACA RAMANE VALABIL DUBLU TEST. VA ROG SA MA CREDETI CA SUNT TOTAL DERUTATA SI NICI NU STIU CUM SA MA EXPRIM. NU STIU DACA E BINE SA FAC AMNIOCETEZA. ASTEPT UN RASPUNS SI MULTUMESC CELOR CARE AU CITIT MESAJUL MEU. IMI CER SCUZE DACA AM SCRIS GESIT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • O nouă metodă poate identifica complicațiile care apar în timpul sarcinii
  • Investigaţiile şi analizele recomandate în timpul sarcinii
  •