un singur rinichi

14-10-2014
angyb
Nu este medic/terapeut
angyb
buna ziua! as vrea sa ii donez un rinichi fratelui meu si ma intereseaza sa stiu daca dupa aceea as putea sa fac lipoaspiratie? sau implanturi cu silicon... daca se poat, la cat timp dupa operatie de extirpare a rinichiului se poate? vreau sa stiu cat mai multe, si daca de exemplu pot duce o viata normala... multumesc!
2 comentarii
0
14-10-2014, ora 23:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
angyb sa inteleg ca esti fata.EU am un singur rinichi din decembrie 2008 si am avut o viata cat de cat normala, dar depinde ce intelegem prin normala, pt ca sunt cateva lucruri de care trebuie sa tinem seama: culoarea urinei care ne zice cum functioneaza rinichiul, oboseala mare, fara ridicarea greutatilor, sa consumi minim 2 litri de apa pt a nu deveni lenes rinichiul, sa fii atent dac functioneaza pt ca in caz de blocaj renal poti intra in coma, sau sa mori, CAND RAMAI CU UNUL ACESTA SE VA MARI dar nici un medic nu mia spus pana in prezent care este maximul la care poate ajunge tinandu-se cont ca toata viata el are 10 cm daca sunt amamdoi, la mine in 2011 ajunsese la aproximativ 12, 5-13cm si de curand il simt cam mare si cateodata imi da junghi de ma incovoaie, trebuie sa ai grija sa nu te lovesti la el.
0
17-10-2014, ora 14:02
angyb
Nu este medic/terapeut
angyb
va multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: donarea unui rinichi

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Donatorii de rinichi au altruismul „înscris” în creier
  •