un testicul extirpat - probleme pe viitor?

17-12-2009
marius2828
Nu este medic/terapeut
marius2828
am 29 de ani, un testicul extirpat in urma unei criptorhidrii, operat si extirpat acum cateva luni.voi avea probleme pe viitor?si daca da ce fel de probleme?.sper sa ma ajutati cu un raspuns...multumesc
6 comentarii
0
18-12-2009, ora 18:30
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
La ce fel de probleme te referi? La potenta, sau la fertilitate? Medicul care te-a operat nu ti-a explicat nimic??!!
0
18-12-2009, ora 18:51
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Si, revin. De ce operat de criptorhidie la 29 de ani ?
0
02-01-2010, ora 14:04
marius2828
Nu este medic/terapeut
marius2828
ma refer la potenta pe viitor.sau alte probleme poate, operat la 29...ca am tot amanat.copil am facut dupa operatie, ast rasp dvs, multumesc
0
02-01-2010, ora 17:04
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
NU vei avea nicio problema cu potenta! Asa zic eu. Dar trebuie sa eviti ceilalti factori de risc, adica sa duci o viata sanatoasa!
In ceeace priveste fertilitatea vei putea sa mai ai copii in masura in care spermograma este normala.
Sunt multi barbati potenti care nu pot avea urmasi deoarece spermatozoizii lor, , dorm". Ti-am spus sunt oarecum 2 chestii diferite.
In speranta ca te-am lamurit cat-de cat, iti urez un an bun si numai zile senine!
0
01-02-2010, ora 21:06
marius2828
Nu este medic/terapeut
marius2828
am si eu o intrebare.unde se poate face analiza laptelui matern, si in ce consta aceasta analiza.multumesc
0
03-01-2012, ora 11:54
chippy
Nu este medic/terapeut
chippy
buna ziua!am si eu o mare problema si in acelasi timp o dilema, sper ca ma puteti ajuta.am 23 de ani, o relatie stabila in care se pune problema casatoriei in curand si in acelasi timp problema urmasilor ca sa spun asa.inainte de a ma duce la medic as vrea sa aflu sfaturile ssau parerile dumneavoastra.in jurul varstei de 3-4 ani, am fosst dus la bunici unde m-am lovit foarte tare la testicule si doctorii au fost nevoiti sa imi extirpe un testicul, ai mei mi-au spus ca termenul este hidrocil si ca doctorii i-au asigurat ca voi putea face copii.deci intrebarea mea practic este:pot sau nu face copii?sunt in stare ca sa zic asa, mai ironic?va multumesc si astept raspunsurile voastre.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •