un tiuit continuu de 2 saptamani!

24-10-2013
FeliciaDiana
Nu este medic/terapeut
FeliciaDiana
Salut!

De 2 saptamini o tin intr-o "˜veselie"™ si un tiuit de ureche continuu. Intr-o noapte am crezut ca mi se strica laptopul, de fapt huruitul si tiuitul erau din urechile mele. Preferam sa fie hardul!. Zgomotele au fost foarte puternice, am observant ca nu se opresc, in cele din urma am adormit si am crezut ca dimineata totul va reveni la normal. Nu s-a intimplat asa. Tiuitul a continuat, pe timpul zilei il mai mascheaza zgomotul strazii etc, dar e foarte enervant oricum, iar seara e ingrozitor, mi-e si frica/sila sa ma mai duc la culcare.

Am fost la 2 controale ORL - unul la policlinica de stat, altul la un cabinet privat, la ambele consultatii nu am fost luata in serios, pentru ca nu am si alte simptome gen tensiune, durere de cap severa, ameteli sau dopuri de ceara. O spun cu tristete, nu vreau sa dau vina pe nimeni.

La cabinetul privat mi s-a recomandat, citez "˜daca am eu chef sa iau niste Betaserc' 24mg de 2 ori pe zi ( cit timp??) si sa fac o audiograma ca "˜poate ma lasa auzul, desi putin probabil la virsta dvs"™, si eventual sa revin daca problema persista. La policlinica mi s-a luat o tensiune si mi s-a facut o audiograma, in conditii jenante, gen "˜liniste perfecta"™, dar mai mult o auzeam pe doamna doctor din camera cealalta vorbind cu o asistenta. Audiograma a iesit, citez din nou, "˜perfect"™!! OK, nu contest, poate chiar asa este, desi mi-a fost foarte greu sa aud sunetele induse, pentru ca am tiuitul meu constant care era peste ele, plus galagia din camera alaturata. Un detaliu care nu stiu daca mai conteaza, in timpul audiogramei, unul din sunetele propuse era acelasi cu cel pe care il aud si eu in mod constat, dar dat mai tare. Poate e un detaliu stupid. Doamna doctor a scris tinitus pe o reteta de Vincamina 3 pe zi, fara alte explicatii.

Intentia mea nu e sa vorbesc pe nimeni de rau - de asta nici nu am dat vreun nume de doctor, inteleg ca medicii sunt si ei oamenii si cei cu afectiuni vizibil grave au prioritate, dar este extreme de frustrant sa vezi ca nu esti luat in serios. In plus, nu mi s-a recomandat sa ma duc in alta parte daca sigur nu este o problema ORL. Nu stiu ce sa mai fac, daca are rost sa gasesc un ORL"™ist mai bun ( unde? cine?), sau incotro sa o iau. Daca e cazul merg si la psihiatru, numa"™ sa zica cineva ceva, nu ca nu am nimic. Tiuie de m-a luat naiba, desi de o saptamina iau si medicamentatia.

Am 33 de ani/1, 68/58kg/fara istoric de boli de ureche sau altceva mai grav/a fost o perioada in care am fumat si 2 pachete de tigari pe zi, de vreo 6 luni le-am redus aproape de zero. Altceva nu mai stiu ce sa zic si cui sa zic :(
4 comentarii
0
24-10-2013, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum stai cu energizantele. citricele. coca.cola s.a alimente care dauneaza circulatiei?
din cele pivestite...stresul si alimentatia eronata ducla dereglari de circulatie cerebrala
acufenele.tinitusul...sunt un avertisment...
dupa urmeaza scaderea de auz. de vedere si de memorie.
0
24-10-2013, ora 23:40
FeliciaDiana
Nu este medic/terapeut
FeliciaDiana
De vreo 3-4 luni duc o viata relative sanatoasa, in sensul ca am redus tigarile aproape de tot, fara coca cola, in nici un caz energizante sau cafea, pt ca nu imi place gustul. Nu stiu daca alimentatia e corecta, maninc cind mi-e foame, destul de variat, poate ceva mai putina carne ca inainte. Oricum nu tin regim de slabit sau ceva de gen. Inainte insa, recunosc, imi incepeam dimineata cu o jumatate de cola si 4 tigari sudate, prima masa serioasa era la 7 seara, dar asta cam acum un an... Cu stresul stau cam prost si multe ore in fata calculatorului, dar fara casti in urechi ....
0
26-10-2013, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cam dupa 9 luni.. iis revine organismul dupa acel stil de viata.. asa ca mentine regimul de acum.
0
05-11-2013, ora 15:39
SecondChance
Nu este medic/terapeut
SecondChance
La fel a fost si la mine, nu-mi iesea nimic la analize desi aveam dureri groaznice de cap si un tiuit puternic in urechi, mai ales la cel mai mic contact cu frigul. Posibil sa ai o inflamatie, o infectie eu am luat Advil(este Nuforen produs de americani, dar cu efecte secundare mult mai blande) si am luat medicamente naturiste antiinflamatorii si un medicament naturist foarte bun pentru cresterea imunitatii SystemWell care se gaseste la farmacii si am luat si mult gingko biloba si m-am simtit foarte bine.

Citez dintr-un articol medical de pe internet despre cauzele tiuitului in urechi pe langa imbatranire si expunere la zgomote:
'1. Probleme ale vaselor de sange. Hipertensiunea arteriala si tensiunea arteriala scazuta afecteaza vasele de sânge si pot cauza zgomote în urechi. Bolile cardiovasculare pot afecta vasele de sânge din jurul urechilor si acest lucru poate duce la tiuit.
2.Acumularea de ceara in ureche. Ceara acumulata in ureche conduce la tiuit în urechi, pâna cand blocajul este eliminat.
3. Infectii. Infectii ale urechii interne sau externe pot duce la tinitus temporar sau permanent. Labirintita, otita medie, raceala, gripa si alergiile pot conduce la o disfunctie a trompei lui Eustachio..
4. Boli. Anumite boli si afectiuni ale urechii si corpului pot include tinitusul ca simptom. Hipertiroidismul, hipotiroidismul, fibromialgia, diabetul, boala Meniere si boala Lyme sunt toate tulburari care provoaca zgomote în ureche.
5. Medicamente. Unele medicamente pot afecta urechile si cauzeaza tinitus. Oamenii care iau doze mari de aspirina se confrunta cu tinitus ocazional. Alte medicamente legate de tinitus includ antibiotice, diuretice, chinina, clorochina si unele medicamente pentru cancer.
6. Probleme ale creierului. Rareori, o problema grava a creierului poate cauza zgomote în urechi. Tumori, leziuni la cap si anevrisme cerebrale sunt cauze potentiale de tinitus.'

Din experienta mea cu acei medici incompetenti acesta este raspunsul lor 'mergi la psihiatrie', doar ca sa-si acopere incompetenta, faptul ca nu iese nimic la analize nu inseamna ca nu ai nimic si ca inventezi simptome, aparatura medicala are o limita in a depista o anumita boala.

Iar pentru linistea ta sufleteasca mergi la preot si spovedeste-te si incearca sa mergi si la cateva slujbe de Maslu care sunt foarte bune pentru vindecare si a corpului si a sufletului, sunt multi oameni care vin inainte sa faca operatii la Maslu. Poate ai o problema pe suflet, poate nu poti sa ierti o situatie care ti-a produs multa suferinta si care va deveni mai tarziu o boala fizica. Sa nu uitam ca si noi facem greseli si asa cum suntem iertati de Dumnezeu asa trebuie sa iertam si noi. Sinceritatea marturisirii greselilor noastre si incercarea de a ne schimba concret viata in bine parasind zona greselilor fata de noi si fata de ceilalti, face ca Dumnezeu sa ne ajute si sa ne trimita oameni buni in viata.

Doamne ajuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •