unde ma mai pot adresa?

16-07-2014
mangi
Nu este medic/terapeut
mangi
Acum 3ani au aparut durerile de solduri.Am facut un rmn, rezultat:hernii intraspongioase.t11.t12.l1.l2.l3.modificari de tip inflamatator platouri vertebrale adiacente l3.l4.La cele de sus sunt si modificari de contur.Discret retrolistezis la l5.Retrolistezis l5Concluzie hernie de disc l5 s1.intrebarea este trebuie sa ma operez avand in vedere ca aam dureri groaznice de solduri.Am doua saptamani de cand stau la pat pentru ca mi sa blocat soldul drept durerile sunt ca, carcei, intensi si foarte durerosi.Analizele sunt:vsh80, fibrinogenu782, proteinaCreactiva.prezenta**.Pt.va mi sa umflat si un cot sm facut si HLA_B27este negativ.anticorpi anti-ccp rezultat3.84.factor reumatoid11.93.Deci in total am merd la 20 de medici si primit midocalm ibuprofem !! Unde sa mai merg, am impresia ca ma invart inrtr-un cerc.
8 comentarii
0
16-07-2014, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles datele capitale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc.
Pentru problemele coloanei lombare va veti adresa, logic, neurochirurgului.
Pentru durerile articulare descrise va veti adresa reumatologului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2014, ora 09:08
mangi
Nu este medic/terapeut
mangi
Am 38 ani, sex fem.79 kg.Sunt asistent personal.Domnul doctor acestia sumt medici la care am mers si care m-au pus sa fac aceste analize, ce-i mentionati de dv.mai sus.Neurochirurgul Nitu Elisabeta si Soare spitalul jud.Ploiesti.La reumatologie Petre Octavian..La recuperare dr.Bomboe Liliana...Acestia dupa ce m-au vazut m-au trimis si la particular si tot asa pana ce am ramas la final cu 4 retete de calmante.
0
17-07-2014, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Foarte adevarat.
NU v-au precizat insa importanta greutatii: 20-30 kg in exces (nu am inteles, din pacate, inaltimea)???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2014, ora 09:19
mangi
Nu este medic/terapeut
mangi
Am 1, 63
0
17-07-2014, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, aveti perfecta dreptate: cele 25-30 kg in plus exercita o presiune enorma asupra articulatiilor si determina, logic, distrugerea acestora (manifestata prin durere).
Pe termen scurt trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos), iar pe termen mediu trebuie sa renuntati la kg in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2014, ora 09:53
mangi
Nu este medic/terapeut
mangi
Va multumesc pt.raspunsuri dar cu vsh ce fac, acum un an era50 av este 80?
0
17-07-2014, ora 11:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
VSH este un indicator nespecific, fiind crescut in orice inflamatie: digestiva, urinara, dentara, reumatologic-autoimuna etc.
Nu este exclusa o afectiune articulara inflatamatorie de tip reumatologic-autoimun, insa infinit mai probabila este originea mecanica (greutate exagerata) a suferintei.
Probabil ca neurochirurgul a refuzat operatia de hernie de disc tot din cauza greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2014, ora 11:44
mangi
Nu este medic/terapeut
mangi
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: