Unghie incarnata...

23-04-2011
MihaiNB
Nu este medic/terapeut
MihaiNB
Nu va suparati, am si eu o problema ca multi altii din pacate...Anul trecut am avut o problema cu o unghie incarnata de la degetul mare al piciorului drept. Doctorul mi-a facut acea interventie chirurgicala, mi-a scos o parte din unghie. Problema este ca dupa cateva luni incarnarea unghiei a recidivat...Am 17 ani(50 kg). Problema este ca atunci cand doctorul mi-a scos acea parte din unghie m-a durut foarte foarte rau chiar daca imi facuse anestezie locala. Acum am observat ca am si puroi...Alta metoda nu exista in afara de interventia chirurgicala? Imi este foarte frica...tot timpul am fost foarte fricos de spital...Nu pot sa ma impac cu ideea ca trebue sa mai trec inca o data prin acel chin...In rest ce sa va spun, gras nu sunt, incaltaminte fixa nu port/nu am purtat. Am sa pun 2 poze cu situatia degetului meu :
1.http://img4.imageshack.us/i/p2304110128.jpg/
2.http://img696.imageshack.us/i/p2304110129.jpg/
7 comentarii
0
23-04-2011, ora 10:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

NU sunt medic DAR..sigur NU doresc sa te sperii, acum, inainte de Pasti..

De ce ai stat pana acum?...de ai ajuns cu puroi?...
Daca ai vazut ca iar..recidiveaza..trebuia sa mergi DOAR sa vada..poate-ti dadea vreun antibiotic..asa..

ORICUM...NU ai alta alegere...

Urgent, sa te vada un medic..sau chiar mergi la o farmacie (daca ai prin zona)...si-ti vor da ceva...?!?.

Iti doresc MULTA sanatate si Un Paste linistit!

P.S.

- Sa nu faci ca mine...
- eu, am mers la pedichiurista (am gasit una priceputa) si de cate ori, vedeam ca iar parca-parca ar incepe a recidiva...mergeam la ea sa-mi taie unghia, sa nu ajunga sa-mi intre in carne (incarnata);
- niciodata (Doamne ajuta!) nu am ajuns la medic.
- NU am stat niciodata...sa am si puroi..

Sfat:
sa te vada un medic...NU -i musai, la cel care, ...ai mai fost...

S-auzim de bine!
0
23-04-2011, ora 10:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Intrebare:
- ai cumva diabet?.daca NU e f.bine...pt.ca la diabet.
0
23-04-2011, ora 13:11
MihaiNB
Nu este medic/terapeut
MihaiNB
Sarut mana,
Nu am diabet am facut analize, totul este in regula. Si eu m-am gandit la aceasta varianta.
O sa ma duc la medic...nu am ce sa fac...asta este.. 10 secunde voi reusi sa indur...pana la urma 10 secunde nu sunt un capat de tara...
Un Paste Fericit si va multumesc pentru incurajare.
0
11-05-2011, ora 22:03
Relu21
Nu este medic/terapeut
Relu21
Buna Seara!
Am o probleme la ambele unghiile de la defetele mari de la picioare... banuiesc ca imi creste unghiile in carne, dar nu ma doare. Problema a aparut dupa ceva timp in care jucam fotbal cu o pereche de adidasi sport stramti. Unghiile mele nu cresc normal... odata la luna sau chiar doua luni imi cade de la jumatate si o jumatate din jumatatea ramasa mai precis un sfert din unghie ramane bolfata partea de catre caparul unghie nu de la baza... Ma poate ajuta cineva ? O parere ?
Multumesc si o seara frumoasa va doresc !
0
11-05-2011, ora 22:04
Relu21
Nu este medic/terapeut
Relu21
Degetele...
0
12-05-2011, ora 08:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

da, zici ca NU te doare...si eu completez..INCA.

Nu este ok situatia si NU ai nicio boala.am patit-o si eu...

la tine, TOTUL ti se "trage" de la faptul ca :
- unghiile...sunt poate prea lungi;
- adidasii sunt cam stramti si...ai recunoscut;
- bati cu acel picior in mingea de fotbal.

Remediu, fara dureri:

- mergi la pedichiura sa ti le taie ok...
sau
- taie-le TU singur, intotdeauna, putin...MAI scurte;
- joaca fotbal cu ceva "incaltari"...mai.comode.

Sanatate si s-auzim de bine.
O zi faina!
0
10-03-2012, ora 09:08
biancagrigoras
Nu este medic/terapeut
biancagrigoras
Buna!Nu sunt nici eu medic dar acum doua zile am fost operata de unghie incarnata.Inainte arata groaznic...inflamat foarte tare, vanat, cu infectie si dureri...Dupa operatie la fel+dureri groaznice...Imi poate recomanda cineva ceva????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unghiile încarnate - sfaturi și tratament
  •