Unghiile mari de la picior. rosii-negre acum cam cad

24-10-2009
amelia-gia
Nu este medic/terapeut
amelia-gia
Cand m-am intors vara asta de la mare am observat ca unghiile mari de la picior au pete rosii-negre.Am intrebat medicul de familie ce e si a spus ca probabil m-am lovit si sa nu fac nimic.Ieri am observat ca la baza unghiilor zona e mult mai joasa, ca si cum ar fi un sant, iar azi cand le-am taiat mi-am dat seama ca de fapt se cam dezlipesc.Sunt destul de speriata ce e? vreo infectie? sau de la vreo lovitura? desi nu imi amintesc sa ma fi lovit la mare...in nici un caz la ambele...restul unghiilor sunt ok.Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc!
4 comentarii
0
25-10-2009, ora 08:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doctorul care ti-a spus asa ceva probabil ca ori era beat ori nu cunoaste alta cauza decat loviturile.
Daca sti ca nu te-ai lovit inseamna ca nu vine de la lovitura, mai ales ca o lovitura provoaca dureri imense si nimeni nu se poate lovi fara dureri.
Ei bine, ce ai vine de la o infectie in corp, insa degeaba te duci la doctorii alopati ca iti vor spune tot asa ca si cel dinainte. Mergi deci la un medic homeopat caci acest simptom este cunoscut in homeopatie si exista un remediu vindecator pt. el.

Si anume, din cateva mii de remedii exista un SINGUR remediu homeopat cu acest simptom si acest remediu este Arsenicum album si este un remediu care se da des la infectii in sange. Tu ai o infectie in sange pe care doctorii nu cred ca o depisteaza si chiar daca o depisteaza te umple cu antibiotice fara siguranta de vindecare.

Dar in general oamenii care au nevoie de acest remediu sunt foarte suspiciosi la tratamente pe care ei nu le cunosc inca si in plus mai au frica de boala, asa ca ma indoiesc sa iei remediu de una singura.
Mergi deci mai bine la un medic homeopat.

Remediul il gasesti la o farmacie homeopata, (am pus aici o lista) si se numeste Arsenicum album CH15 din care sugi zilnic la o distanta de 1 ora de masa de 2 ori pe zi cate o granula timp de 1 saptamana dupa care reduci la 1 pe zi pana iti trece. Evita cafeaua si cola in acest timp. Cum a trecut incetezi sa il mai iei.
0
26-10-2009, ora 18:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Infectia in sange se numeste septicemie si este o boala grava! Cand ea apare, daca nu esti "umpluta" cu antibiotice conform antibiogramei, risti sa mori !
In cazul tau, amelia-gia, doctorul tau de familie nu era deloc beat !!! Traumatismele la nivelul unghiilor pot fi violente, dupa ele aparand brusc un hematom subungheal, dar pot fi si de mai mica intensitate, ca de exemplu traumatismele produse repetat de un pantof stramt!
Dac asta vara ai purtat o pereche de pantofi cu toc sau adidasi mai stramti, s-au produs mici traumatisme care au lezat vasele capilare subungheale formand acele mici hematoame de culoare neagra.
Acum radacina unghiei s-a desprins de pat si va cadea, iar in locul ei va aparea o noua unghie. Acest proces va dura aproximativ un an.
P.S. Cuvantul "stii" se scrie intotdeauna cu doi "i" !
0
14-07-2011, ora 00:51
Anonymus1990
Nu este medic/terapeut
Anonymus1990
Offtopic: Nu sunt medic, dar verbul "a sti" nu se scrie intotdeauna cu doi de "i" :D
0
07-04-2012, ora 09:45
Oana2012
Nu este medic/terapeut
Oana2012
La sfarsitul lunii februarie am observat ca unghiile mari de la picioare au capatat o coloratie rosu-vinetiu. Nu ma dor, nu m-am lovit. Doctorul de familie a spus ca poate fii vorba de un cancer osteomelitic sarcom. In afara coloratiei unghiilor, nu exista nici un simptom. Ce doctor/specilizare mi-ati recomanda?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •